تبلیغات

پیام جمعه (۲۴) ماموستا ملاقادر قادری

Article Image

ارسال شده توسط جلال از پاوه

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، روز جمعه ۹۹/۰۵/۲۴ با توجه به تعطیلی نماز جمعه پاوه بخاطر جلوگیری از احتمال شیوع ویروس کرونا ؛ برای بیست و چهارمین هفته متوالی حاج ماموستا ملا قادر قادری همزمان با وقت نماز جمعه، بصورت زنده از طریق اینستاگرام با مومنین سخن گفتند.

متن کامل سخنان حاج ماموستا ملا قادر قادری در بیست و چهارمین پیام جمعه سال ۱۳۹۹ به تاریخ ۹۹/۰۵/۲۴

با توجه به تعطیلی نماز جمعه پاوه بخاطر جلوگیری از احتمال شیوع ویروس کرونا ؛ برای بیست و چهارمین هفته متوالی حاج ماموستا ملا قادر قادری همزمان با وقت نماز جمعه، بصورت زنده از طریق اینستاگرام با مومنین سخن گفتند.

در ادامه متن کامل سخنان ایشان آمده است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله ثم الصلاه والسلام علی رسول‌الله و علی آله و اصحابه و من والا و لا حول و لا قوه الا بالله

قال الله تبارک‌وتعالی: یُقَلِّبُ اللَّهُ اللَّیْلَ وَ النَّهارَ إِنَّ فِی ذلِکَ لَعِبْرَهً لِأُولِی الْأَبْصارِ (آیۀ ۴۴ سورۀ مبارکۀ نور)

السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

عرض احترام و آرزوی توفیق و عزت دارم برای تک‌تک خواهران و برادران ایمانی خود و امیدوارم خداوند متعال این بحث‌ها را مایۀ خیر دنیا و آخرت فرماید برای بنده و شما عزیزان من و باعث آگاهی بیشتر ی گردد در مسائل دین و زندگی و همه ما را از شر بیماری منحوس کرونا محفوظ فرماید.

ان شاء الله این آخرین پیام جمعۀ ما باشد و در هفتۀ آتی اگر مشکل تازه ای پیش نیاید، شاهد برگزاری یک جمعه‌ باشکوه در مسجد جامع باشیم.

و اینک در بیست و چهارمین جمعه‌ای که محروم از جمعه هستیم، پیام امروز خود را در چهار مطلب مختصر به عرض می‌رسانم.

۱خداوند هم غفور و رحیم است و هم شدیدالعقاب ۲- آیا از وبای کرونا درس و عبرت گرفته‌ایم؟ ۳-جایگاه نماز جمعه در میان امت رسول‌الله (ص) ۴-علمای کرد در میان ملت و دولت (درگذشت حاج ماموستا ملا محمد محمدی)

???? بحث اول: خداوند هم غفور و رحیم است و هم شدیدالعقاب

خطاب قرآن کریم به مخلوق خداوند و خطاب خداوند به عبدانش هم تشویق و هم تشدید و هشدار و هم وعد است و هم وعید.

خدای بزرگ در قرآن کریم دوستان خود را تشویق می‌کند و به آن‌ها وعدۀ پاداش خیر می‌دهد و آنانی را که مخالف برنامۀ خداوند هستند و در مسیر توحید قدم برنمی‌دارند اول راهنمایی می‌کند و اگر گوش ندادند به آنان هشدار می‌دهد. این قانون دین و قانون قرآن است اول تعلیم و راهنمایی و دوم تذکر و هشدار.

پیامبر و قائد و عزیز ما حضرت محمدالمصطفی به فرمودۀ قرآن کریم بشیر و نذیر است. «إِنَّا أَرْسَلْنَاکَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِیرًا» این بزرگوار حتی کافرترین افراد را هم به امید رحمت پروردگار به دین دعوت فرموده است. وظیفۀ علمای امت اسلامی هم در طول ۱۵ قرن گذشته همواره بشارت و هشدار و به‌عبارتی‌دیگر امربه‌معروف و نهی از منکر بوده است.

رسول گرامی اسلام (ص) با بدترین کافران عصر خود چون ابوجهل و ولید به‌آرامی برخورد کرده به این امید سخنانش در درون آن‌ها تأثیر داشته و اثر کند.

خداوند متعال به حضرت موسی (ع) می‌فرماید: همراه برادرت  هارون به‌سوی فرعون بروید و با او به‌آرامی صحبت کنید «فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَیِّنًا».

در این عصر که ما روحانیون مشغول تبلیغ دین و موعظه هستیم باید هشتاد درصد کلام ما تشویق و دلخوشی و امید دادن به مردم و تنها بیست درصد تذکر و هشدار باشد.

روزی رسول گرامی اسلام جمعی از اصحاب را دید که در محلی جمعه شده‌اند. به میان آن‌ها رفت مشاهده فرمود خوشحال و خرم‌اند و دارند می‌خندند. فرمودند: «اتضحکون و بین ایدیکم النار» چگونه می‌خندید وقتی‌که دوزخ در مسیر شماست؟ اصحاب همگی مات و مبهوت شدند. در این فاصله حضرت جبرئیل تشریف آورد و فرمود: ای محمد نزد پروردگار آمده‌ام تا به تو عرض کنم یارانت را مأیوس مکن. خداوند می‌فرماید عباد مرا مأیوس نکنید.«لاتقنُط عبادی فأنی غفور لِذنوبهم و رحیم بهم» حتی اگر عبدان من اشتباه هم بکنند در توان من هست از آنان چشم‌پوشی کنم و گناهان آنان را ببخشم. این‌ها مطالبی هستند که برای ما درس‌اند.

روزی رسول گرامی اسلام خطاب به یاران خود فرمودند: «ایهاالناس توبوا الی الله فإنی اتوب الیه فی الیوم مأه مره» ای عزیزان من شما به درگاه پروردگار توبه کنید من در روز ۱۰۰ بار توبه می‌کنم. پیامبر ما معصوم بوده و گناهی مرتکب نشده پس چرا توبه کرده است؟ این مسئله برای من و شما درس است یعنی من و شما باید بکوشیم گناه نکنیم و اگر گناه کردیم به مصداق لا تقنطوا من رحمه الله به رحمت خداوند امیدوار باشیم استغفار و توبه کنیم و عهد کنیم گناهی را که مرتکب شده ایم یک بار دیگر انجام ندهیم.

پروردگار ما رحیم و غفور است و در مقابل با کسانی که به فرمایش پروردگار گوش نمی‌دهند و بی‌توجه هستند و نصایح رسول‌الله را مهم نمی‌دانند، قطعاً برخورد خواهد کرد اما بعد از راهنمایی.

???? بحث دوم: آیا از وبای کرونا درس و عبرت گرفته‌ایم؟

از ورود ویروس کرونا که در چین خود را نشان داد و سپس در جهان شروع به جولان کرد، ۶ ماه و ۲۴ روز می‌گذرد که در بعضی جاها شدید است اما در بعضی جاها تغییر کرده و مقداری آرام‌تر شده است.

تا به امروز در دنیا بیش از ۲۱ میلیون نفر به این ویروس مبتلا شده، حدود ۱۴ میلیون نفر بهبود یافته و ۷۵۷۴۷۱ نفر هم فوت کرده‌اند.

۱۰ کشوری که بیشترین آمار مبتلا را دارند به ترتیب امریکا، برزیل، روسیه که نزدیک به یک‌میلیون مبتلا دارد و باوجود ادعای دستیابی به واکسن کرونا تاکنون نتوانسته کاری انجام دهد و آفریقای جنوبی و پرو و مکزیک و کلمبیا و شیلی و اسپانیا هستند

ترامپ و پوتین خود را خدای زمین در شرق و غرب می‌دانند کرونا به آنها درس داد هیچ نیستند و  تاکنون نتوانسته‌اند کاری انجام دهند

امروز ما هم در ممالک اسلامی گرفتاریم خصوصاً ۴ کشور ایران، عربستان سعودی، پاکستان و ترکیه که بیشترین آمار مبتلایان را دارند. ما هم در ایران تاکنون بیش از ۳۳۶ هزار نفر مبتلا و بیش از ۱۹ هزار نفر فوتی داریم و ۲۹۲ هزار نفر هم بهبود یافته‌اند.

همچنان که در جمعۀ گذشته عرض کردم حضرت علی (رض) می‌فرماید: هر بلا و مصیبتی مهمان انسان می‌شود برای ظالم و کافر و گناهکار ادب و برای مسلمان امتحان و آزمایش است

امید است ما مسلمانان از این امتحان و آزمایش درس عبرت و نتیجۀ خوبی گرفته باشیم. ان شاء الله

???? بحث سوم: جایگاه جمعه در میان امت رسول‌الله (ص)

یکی از سوره‌های قرآن کریم به نام جمعه است. پیامبر عزیز ما هنگامی‌که در مکه مجال نیافت جمعه بخواند بعد از هجرت به مدینۀ منوره در ارض قبا و طایفۀ قبا اولین نماز جمعه را اقامه نمودند و الان آن مسجد به نام مسجد جمعه تعمیر شده و خداوند توفیق داده ما هم آن مسجد را از نزدیک دیده‌ایم.

پیامبر عزیز ما در مدت ۱۰ سال که در مدینۀ منوره حضورداشته هیچ‌وقت جمعه را ترک و تعطیل نکرده‌اند مگر در مسافرت بوده باشند باز کسی به جای وی  به‌صورتی منظم جمعه را انجام داده است.

قرآن کریم برای جمعه ارزشی خاص قائل است و به‌صورت رسمی از مسلمانان دعوت می‌کند و می‌فرماید در روز جمعه باید کسب‌وکار خود را تعطیل کنید .

اصحاب رسول‌الله (ص) و جانشینان آن حضرت تا حال حساب ویژه‌ای برای جمعه باز کرده‌اند. در هرکجا که ۴۰ نفر حضور داشته‌اند خصوصاً ما علمای کُرد نماز جمعه را برایشان خوانده‌ایم. پس جمعه در میان امت رسول‌الله و طوایف مختلف خصوصاً در میان قوم کرد دارای احترام و اکرام و جایگاه خاصی بوده است.

روزی حضرت موسی (ع) وارد بیت‌المقدس شد. دید عده‌ای در آنجا مشغول سلوک و عبادات و طاعت‌اند. فرمود شما چکاره هستید؟ گفتند: «قالو نحن من امتک» ما از امت تو هستیم. سال‌های سال است عبادت می‌کنیم «لباسنا لباس الصبر و طعامنا نبات الأرض و شرابنا ماء المطر» ما بسیار ساده زندگی می‌کنیم. لباس صبر را بر تن کرده‌ایم و طعام ما از گیاه و بسیار ساده است و از آب باران که در جاهای مختلف جمع می‌شود برای شرب استفاده می‌کنیم

حضرت موسی خیلی خوشحال شد که چنین امتی دارد. نزد خداوند تبارک‌وتعالی برایش پیام آمد ای موسی: به امت خاتم رسولان و به رسول آخر زمان روزی عطا کرده‌ایم به نام جمعه. دو رکعت نماز در آن روز به‌اندازۀ عبادات چندین سالۀ این امت تو پاداش دارد. حضرت موسی مات و مبهوت شد و فرمود: ای‌کاش من هم در آن وقت می‌بودم در زمان جمعه دو رکعت نماز می‌خواندم. اول خیلی خوشحال بود که امتش در بیت‌المقدس دارند عبادت می‌کنند وقتی این پیام را شنید مکثی کرد و غبطه خورد. دوباره خداوند تبارک‌وتعالی خطاب به حضرت موسی (ع) فرمود: «یا موسی یوم السبت لک و الاحد لعیسی و یوم الجمعه لمحدٍ و امته» ای موسی برای تو روز شنبه، برای عیسی روز یکشنبه و برای محمد و امتش روز جمعه را قرار داده‌ایم.

قرار براین بود اگر خداوند تبارک‌وتعالی مشکلی پیش نیاورد، امروز در مسجد جامع نماز جمعه بخوانیم؛ زحمت زیادی کشیدم اما نتوانستیم نماز جمعه را برگزار کنیم.

در پیامی که دیروز منتشر شد علت عدم برگزاری جمعه را عرض کردم؛ ظاهراً شهرستان ما مقداری مشکل داریم و آن این است مردم ما بیماری کرونا را کتمان می‌کند؛ تشکیلات بهداشت ما هم گزارش خود را به کرمانشاه می‌دهد و کرمانشاه هم به تهران می‌فرستد و نهایتاً در تهران تصمیم می‌گیرند که چه مناطقی سفید، زرد و یا قرمز هستند. ظاهراً روز سه‌شنبۀ گذشته اعلام کرده‌اند در استان کرمانشاه وضعیت شهرستان‌های پاوه، کنگاور و سنقر قرمز است.

با خودم گفتم من برای این مردم نماز می‌خوانم؛ اگر مردم با ترس به نماز جمعه بیایند آن نماز نمی‌تواند مفید باشد؛ شریعت اسلام می‌فرماید فردی بدهکار اگر بداند به مسجد برود صاحب‌قرض در درب ورودی مسجد به او فشار می‌آورد و آبرویش به خطر می‌افتد، حق ندارد به مسجد برود؛ جمعه آمده تا به مردم شخصیت دهد نه اینکه شخصیت آنها را از بین ببرد؛ و باز می‌فرماید در سفر حج اگر دیدید راه امن نیست و احتمالاً مال و یا جان شما به خطر می‌افتد، نباید به حج بروید. دین اسلام این‌گونه از حقوق انسان دفاع می‌کند.

ما هم از مردم شریف پاوه و منطقه تشکر کردیم و عرض کردیم ما نماز نمی‌خوانیم ولی هر کس نماز می‌خواند مبارک است. بنده امیدوارم خداوند توفیق دهد از فردا مشکلات ما هم رفع شود و بتوانیم جمعه بخوانیم. از مردم شریف هم تقاضا دارم آمادگی داشته باشند و حسبنا الله و نعم الوکیل را بخوانند ان شاء الله هیچ مشکلی روی نخواهد داد.

برای من بازگو می‌کنند و می‌گویند ۲۰۰ نفر و ۳۰۰ نفر در عروسی ها رقص و پایکوبی نی کنند و می‌گویند کرونا غلط می‌کند به ما نزدیک شود،؛ اما ما نمی‌گوییم غلط می‌کند ولی ما خدا را عبادت می‌کنیم خدای بزرگ هم ان شا الله حامی ما خواهد بود نباید ترس داشته باشیم. امیدوارم در جمعۀ آتی در مسجد جامع پاوه در خدمت شما نمازگزاران عزیز باشم.

???? بحث چهارم:  علمای کرد در بین ملت و دولت

به مناسبت فوت مرحوم حاج ماموستا ملا محمد محمدی مطلبی را آماده کرده‌ام که به عرض می‌رسانم.

ما علمای کرد دیار کردستان ایران، حوزه‌ای قوی نداریم که طلبه‌های ما در آنجا درس بخوانند. مدارسی منظم نداریم که در آنجا فارغ‌التحصیل شوند. دانشگاهی نداریم که در آن خطیب و فقیه و واعظ به‌صورت جدا تعلیم داده شوند.

در حجره‌های تاریک درس می‌خوانیم و با فقیری و نداری درس را به اتمام می‌رسانیم. باوجودآنکه طلبگی ما به‌سختی سپری شده است، ملا می‌شویم و لباس روحانیت به تن می‌کنیم و به تبلیغ مشغول می‌شویم. از سال ۱۸ هجری که اسلام به کردستان آمده است تا به امروز علمای ما اجازه نداده‌اند این دین دچار مشکل شود و رسالت پیامبر اسلام زیر سؤال برود.

این‌همه مسجد در کردستان همه با ‌زحمت مردم بنا شده و این‌همه روحانیون و ماموستایان که در طول ۱۴۰۰ سال خدمت کرده‌اند به خاطر دفاع از دین بوده است و از این بابت ما هم شاکر پروردگار هستیم و هم به روح پاک پیامبر اسلام (ص) درود می‌فرستیم و از مردم ممنون هستیم که در طول سال‌های متمادی با علما و طلاب ما همکاری کرده‌اند.

اما در عصر ما اختلاف در بین علما، نبودن تشکیلات منظم، نبودن بزرگ و مرجع و اینکه تک‌تک ما خود را «مَن» می‌دانیم باعث شده آسیبی بزرگ به جامعۀ ما وارد شود.

ما روحانیون بعضاً بر صنف و یا گروه و حزبی خاص صلوات می‌فرستیم؛ مردم شریف منطقه هم ما را می‌نگرند و آن‌ها نیز برای حزب و گروهی خاص صلوات می‌فرستند و قدر بزرگان خود را تا زمانی که در قید حیات هستند نمی‌دانند و به آن‌ها توجه نمی‌کنند اما وقتی فوت کردند مردم زیادی می‌آیند و تسلیت می‌گویند. ماموستا عبدالکریم مدرس می‌فرماید:

گه لیکم هه یه له گه لانی گه ل … بو جه وان مه ردی ئه کری به مه سه ل

بو سه خاوه ت و غیره ت و مه ردی … بو شه جاعه ت و زیره کی و وردی

به داخیانه وه مردن له حه سره ت … هیندی له وه لات هیندی له غوربه ت

نامی تویچ بمره هه ر به م ده رده وه … سه ر بنی به لای سه نگی سه خته وه

ماموستا پینجوینی هم می‌فرماید:

پیاوی گه وره مان نایته به ر دل … تا کوو ئه و روژه ئه چیته ژیر گل

ئینجا بوی ئه گرین به جوش و به کول … قه بره که ی ئه که ین به باخچه و به گول

هرچند در دوران حیات بعضاً عده‌ای احترام ما را نمی‌گیرند و ما را فحش و دشنام می‌دهند اما از اینکه در تدفین و تشییع‌جنازۀ ما شرکت می‌کنند ممنونیم.

باوجود گرمای روز تشییع و خطر بیماری کرونا، حمدا لله مردم و روحانیون و مسئولان زیادی در تشیع جنازۀ مرحوم ماموستا ملا محمد محمدی شرکت کرده بودند.

بنده در اینجا به‌عنوان رفیق جناب ماموستا، از روحانیون محترم، ملت شریف و مسئولینی که زحمت کشیده و در کنار ما بودند تشکر می‌کنم، خصوصاً از مقام معظم رهبری که نمایندۀ خودشان را به منزل مرحوم ماموستا محمدی فرستادند تا از فرزندان ایشان دلجویی کند بسیار متشکر و ممنونم.

آشنایی بنده با ماموستا محمدی به تاریخ ۱۵ شهریور سال ۵۹ برمی‌گردد؛ در آن روز به همراه شهید کاظمی به دلیل ناامن بودن مسیر جوانرود از مسیر سرپل عازم ازگله بودیم. در سرپل به مسجد حسینی قادری رفتیم که ماموستا محمدی امام جماعت و جمعۀ آن مسجد بودند. از آن روز بنده با ماموستا آشنا شدم. ۴۰ سال است بنده و مرحوم ماموستا با هم دوست و رفیق و آمدورفت خانوادگی داشته‌ایم و بیش از ۲۰ سال در مسجد شافعی کرمانشاه امام‌جمعه اهل سنت بودند.

اهل سنت در کرمانشاه دارای ۵ مسجد هستند که مسجد شافعی از همۀ آن مساجد قدیمی‌تر است.

بنده درد دلی را برایتان بیان می‌کنم.

در آذر ۷۵ یک روز صبح مرحوم حاج ولی با بنده تماس تلفنی گرفت و گفت ماموستا ربیعی فوت کرده‌اند. گفتم چرا؟ گفت چیزی نگو و خودت را به کرمانشاه برسان؛ بنده به همراهی مرحوم ماموستا حبیب و کاک ملا محسن نعمتی رفتیم و وقتی به نزدیک قوری قلعه رسیدیم، گفتم بنده دو “آه” دارم. “آه” اول مربوط به از دست دادن ماموستا ربیعی است که انسانی نویسنده، قاری قرآن و در سخن بلیغ بود و “آه” دوم من هم مسئلۀ جانشینی ایشان است.

در روز فوت مرحوم ماموستا محمدی هم با ماموستایان پاوه نشستیم که چکار کنیم به آن ماموستایانی که در خدمتشان بودم عرض کردم دو غصه دارم یکی از دست دادن هم‌سنگرم و دوم غصه اینکه چه کسی جانشین ماموستا خواهد شد؟ چون ماموستا ملا محمد انسانی آرام، معتدل، تقربی و وحدت خواه بود و با سنی و شیعه و مسئولین به‌آرامی برخورد می‌کرد.

به حقیقت سنگر مرحوم ماموستا محمدی انسانی زیرک را می‌خواهد؛ کرمانشاه مثل پاوه و جوانرود و روانسر و ثلاث نیست. آنجا انسانی بسیار معتدل و آرام می‌خواهد که بتواند هم از اهل سنت دفاع و پاسداری کند و هم با آقایان اهل تشیع دوستی داشته باشد.

دو روز پیش گفتند فلانی جانشین مرحوم ماموستا محمدی می‌شود؛ دیروز جمعی مهمان من بودند عرض کردم، مرحوم آقای اشرفی اصفهانی شهید شد یک سال و اندی بعد جانشین او را تعیین کردند و نماز را موقت می‌خواندند تا کسی را پیدا کردند. شما چه عجله‌ای دارید که می‌خواهید فوراً برای ایشان جانشین تعیین کنید؟ حداقل اجازه دهید فرزندان مرحوم حاج ماموستا محمدی عینک‌های پدرشان را از محراب مسجد شافعی به خانه ببرند سپس جانشین ایشان را تعیین کنید.

چه اشکالی دارد چند جمعه امامان موقت نماز جمعه را بخوانند؛ با فرزندان مرحوم ماموستا که پدرشان بیش از ۵۰ سال در محراب مسجد خدمت کرده است مشورت کنید سپس جانشین برای ایشان تعیین کنید.

بنده امیدوارم کسی که در جای ماموستا می‌نشیند، پاسدار اهل سنت کرمانشاه و دوستدار آقایان اهل تشیع و همراه انقلاب باشد. اگر آنان در استان این خصلت‌ها را رعایت کنند برای ما هم در شهرستان‌ها قطعاً به نفع است.

ضمن اظهار تأسف و عرض تسلیت مجدد به جامعۀ روحانیت و خانوادۀ ماموستا محمدی، عرض می‌کنم رحم الله ماموستا یوم ولد و یوم مات و یوم یبعث حیا

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار