تبلیغات

پیام جمعه (٢٣) ماموستا ملاقادر قادری

Article Image

ارسال شده توسط جلال از پاوه

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه، روز جمعه ۹۹/۰۵/۱۷ ماموستا قادری در بیست و سومین جمعه ای که نماز جمعه در پاوه اقامه نمی شود، از طریق اینستاگرام بصورت زنده با مومنین سخن گفتند

متن کامل سخنان حاج ماموستا ملا قادر قادری در بیست و سومین پیام جمعه سال ۱۳۹۹ به تاریخ ۹۹/۰۵/۱۷

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین ثم الصلاه والسلام علی امام المتقین سیدنا و مولانا محمدٍ و علی آله و صحبه و من دعا الی دعوته

قال الله تبارک‌وتعالی : وَالْعَصْرِ ﴿١﴾ إِنَّ الإنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ ﴿٢﴾ إِلا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿٣﴾

السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت تمامی خواهران محترم و برادران عزیز که مطالب بنده را گوش می‌دهند، برای تک‌تک شما عزیزان آرزوی سربلندی دارم و از خداوند متعال می‌خواهم خود و خانوادۀ محترمتان را از این مصیبتی که فعلاً در جامعۀ ماست، محفوظ فرماید.

امروز ۳ مطلب مختصر و ۲ یادآوری خیر را آماده کرده‌ام که به‌عنوان پیام جمعه به عرض می‌رسانم.۱ – ذکر خدا موجب بیداری دلها می شود۲- آیا بیماری کرونا رحمت است یا زحمت؟ ۳-آیندۀ جمعۀ ما چه می‌شود؟ ۴-ما و هنگ مرزی ۵-روز خبرنگار

???? بحث اول: یک بحث معنوی

ما مسلمان هستیم و برنامۀ دین ما دوبعدی است. یک بعد آن معنوی و بعد دیگرش مادی است . خداوند متعال و رسول گرامی اسلام (ص) به ما توصیه فرموده‌اند هر دو بعد را حفظ کنیم. با معنویات درون و روح و با استفاده از مادیات جسم خود را تقویت کنیم. غفلت از این دو بدبختی و بیچارگی به همراه دارد. یعنی اگر انسان چنان گمان کند که فقط برای عبادت خلق شده است و یا چنان گمان کند که فقط برای کار خلق شده است و هدف خلقت را منحصر در خوردن و خوابیدن نماید، هر دو اشتباه هستند.

پس ما درهرحال هم به بعد معنوی دین و هم به بعد مادی دنیا نیازمندیم. در آثار بزرگان ما چون شیخ سعدی در گلستان به عنوان حدیث رسول گرامی اسلام (ص) آمده است: «الناس نیامٌ اذا ماتُوا انتبهوا» مردمان زیادی در این دنیا در خواب غفلت هستند وقتی‌که مردند تازه می‌فهمند که عمل دنیای آن‌ها خوب نبوده است و اشتباه کرده‌اند و بعد از مرگ می فهمند در این دنیا اشتباه زندگی کرده اند و مأموریت آن­ها استفاده هم از معنویات و هم از مادیات بوده است.

کسانی که تنها از مادیات استفاده کرده‌اند دچار اشتباه شده‌اند؛ همچنین کسانی که تنها از معنویات استفاده کرده‌اند شاید کارشان زیاد مردود نباشد، اما آثاری از خود در میان مردم به‌جای نگذاشته‌اند و به لحاظ بی توجهی به امر دنیا مورد سرزنش قرار می گیرند.

در این قسمت نکته‌ای از شیخ حسن بصری را به عرض می‌رسانم.

شیخ حسن بصری از تابعین و در عصر خود انسان وارسته و معلم اخلاق و اسوه بوده است. روزی در بصره جمعی از مردم بصره به خدمت او رفتند. عرض کردند دل‌های ما خوابیده و موعظه و نصیحت در دل‌های ما بی‌اثر است. شیخ حسن بصری فرمود: دل‌های شما به خواب نرفته است و الا با یک حرکت بیدار می‌شد «ماتت قلوبکم» دل‌های شما مرده است به همین خاطر است که نصیحت در شما بی‌اثر است و موعظه شمارا بیدار نمی‌کند. گفتند: چکار کنیم؟ شیخ حسن بصری فرمود: راه نجات شما ذکر خداست. قرآن کریم می فرماید: «الا بذکر الله تطمئن القلوب» (آرامش و بیداری دلها در سایۀ ذکر خدا ممکن است) ذکر و یاد خدا و عبادت و قرآن خواندن و صدقه و خدمت به مردم داروهایی هستند که برای دل‌های مرده مفیدند. انشا الله دل‌های ما بیدار شوند و اگر دل ما هم غافل باشد از این اذکار به فرمودۀ قرآن کریم استفاده کنیم تا از خواب غفلت بیدار شویم.

???? بحث دوم: کرونا رحمت است یا زحمت؟ آیا ویروس کرونا که ۶ ماه است دنیا را گرفتار کرده است زحمت است یا رحمت ؟

ویروس کرونا در طول این ۶ ماه هم تمام دنیا و هم مردمان بسیاری را گرفتار خود کرده است تا دیروز در دنیا بیش از ۱۹ میلیون نفر مبتلا شده و نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر فوت کرده‌اند. در آمریکا که ادعای پیشرفت در تمامی علوم را دارد، تاکنون ۱۶۲ هزار نفر فوت کرده‌اند. در برزیل ۹۸ هزار نفر و در مکزیک هم ۵۰ هزار فوت کرده‌اند. این‌ها کشورهای پیشتاز در آمار بیشترین تعداد فوتی هستند و به ترتیب ۱۰ کشور امریکا، برزیل، هند، روسیه، آفریقای جنوبی، مکزیک، پرو، شیلی، اسپانیا و کلمبیا دارای بیشترین آمار ابتلا به کرونا در جهان هستند.

در ممالک اسلامی مسلمانان گرفتار هستند. سؤالی که در اینجا مطرح است این است که آیا واقعاً ویروس کرونا غضب الهی است یا رحمت و خیر؟

به خدمت حضرت علی (رض) می‌رویم. از آن بزرگوار می‌پرسیم این مصیبت و یا سایر مصائب آیا رحمت‌اند و یا زحمت؟

حضرت علی (رض) در یک جملات ساده و فصیح و بلیغ و زیبا جواب ما را می‌دهد و می‌فرماید: «إنَّ البَلاءَ للظالِمِ ادب و للمؤمنِ امتحانٌ و لِلأولیاءِ کرامه وَ لِلْأنبیاءِ درجه»

طبیعتاً همه کس از مردان فقیر و بی‌بضاعت تا ثروتمندان و قدرتمندان و از مؤمنین تا کافران و از اولیای الهی تا پیامبران همه مریض می‌شوند. پیامبری چون حضرت ایوب به قولی مدت ۱۸ سال بالدوام مریض بوده است. حضرت علی (رض) می‌فرماید: هر بلایی که در میان جامعه ظاهر می‌شود برای انسان ظالم و کافر ادب و برای انسان مؤمن امتحان و آزمایش و برای اولیای الهی کرامت و احترام و برای پیامبران و انبیای الهی درجه و مرتبۀ بالاتر است.

پس می‌توانیم بگوییم آزار بیماری کرونا در بین افراد تقسیم می‌شود. برای بعضی ادب، برای بعضی امتحان و برای بعضی کرامت و نهایتاً برای پیامبران الهی درجه است. از خدای تبارک‌وتعالی می‌خواهم ما مسلمانان را از این امتحان موفق و سربلند گرداند.

???? بحث سوم: ما و آیندۀ نماز جمعه

خداوند متعال در سورۀ جمعه می‌فرماید: « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلاهِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ» ای اهل ایمان وقتی صدای اذان ظهر جمعه را شنیدید همه به‌سوی جمعه به راه بیفتید و معامله و بیع و خریدوفروش را تعطیل کنید که این به نفع شماست.

۲۳ جمعه است نه برای مسجد سعی داریم و نه به خاطر جمعه بازارمان تعطیل شده و ۵ ماه است با رأی روحانیت و نظر مسئولان بهداشت در شهر پاوه و شهرها و روستاهای شهرستان جمعه تعطیل است تا اهل ایمان دچار صدمه و ناراحتی نشوند؛ چون آیین اسلام همچنان که حافظ و پاسدار دین است، پاسدار جان مردم هم هست.

آیین اسلام همه‌اش حکمت است؛ جماعت و جمعه و حج و عید همگی در آیین ما حکمت هستند و همۀ این‌ها مردم را دعوت به وحدت و در کنار هم بودن می‌کنند. پنج ماه است ما این در کنار هم بودن را نداریم.

روز چهارشنبه هفته گذشته جلسه‌ای با ائمۀ محترم جمعه شهرستان پاوه و دوستان شبکۀ بهداشت داشتیم؛ رأی ائمۀ محترم جمعه بر این بود که بیش از این جایز نیست جمعه تعطیل باشد زیرا تعطیلی بیش از این سبب خواهد شد افکار غیردینی در خانه‌ها گسترش یابد و نتوانیم در آینده مردم را جمع کنیم.

دوستان شبکه بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرده‌اند تا امروز جمعه وضعیت شهر پاوه قرمز است و ما هم چون نمی‌خواهیم مردم را به سمت مریضی و مصیبت ببریم، باید عاقلانه رفتار کنیم. نتیجۀ جلسه این شد که این جمعه را هم نخوانیم و نام آن را جمعه تبلیغ بگذاریم و مسلمانان را آگاه کنیم که اگر تقدیر الهی نباشد و مشکل بیشتر نشود و در هفتۀ آینده وضعیت شهر ما سفید اعلام شود، به یاری پروردگار ما هم جمعه را شروع کنیم.

لذا خدمت برادران و خواهران عرض می‌کنیم هر کس مریض نیست و مشکلی ندارد، می‌تواند در جمعه شرکت کند. تقاضا این است همگی سعی کنید در منزل وضو بگیرید و ماسک به همراه خود داشته باشید ما هم در مسجد در خدمت دوستان هستیم آنچه شرایط بهداشتی است انشاء الله رعایت می‌کنیم و مهم نیست چند نفر بیایند با ۱۰۰ نفر بوده ما نماز جمعه را برگزار خواهیم کرد تا این شعار کاملاً تعطیل نشود.

???? بحث چهارم:  ما و هنگ مرزی

جمعۀ گذشته به دنبال کشته شدن جوانی اهل روستای حشمر ثلاث باباجانی در مرز نوسود، به‌عنوان امربه‌معروف و نهی از منکر  خطاب به دوستان هنگ مرزی در شهرستان و استان مطالبی را به عرض رساندم؛ مطالب پخش شد و نیاز نیست در اینجا دوباره بازگو نمایم.

در طول این هفته هنگ مرزی پاوه نامه‌ای محترمانه به بنده نوشته‌اند و در آخر آن اعلام کرده‌اند ما مسئول امنیت هستیم نه معیشت مردم؛ بنده هم قبول دارم که مأموریت ذاتی هنگ مرزی، دوستان سپاه و نیروی انتظامی، مرزداری و حفظ امنیت است و اگر ما شب‌ها در خانه های خود با آرامش می‌خوابیم ، حاصل زحمات این عزیزان است و از زحمات آن‌ها ممنون هستیم اما ما خدمتگزار این مردم هستیم و در کنار این مردم ما قدرت ایستادگی و توان را داریم؛عرض من این است اگر نمی‌توانیم مشکل معیشت مردم را که تأمین آن به عهدۀ دولت است حل کنیم حداقل مصیبت را به منازل آن‌ها نبریم. این توصیۀ بنده به شما و تمامی دوستان است.

دیروز جناب آقای سردار الهی فرمانده محترم هنگ مرزی استان طی پیامی دوستانه برای بنده نوشته بود: ماموستا آنچه گفته‌اید را قبول دارم، حتی به فرمانده کل مرزبانی هم اعلام کرده‌ام ما سخنان ماموستا را قبول داریم.

بنده هم خطاب به آقای سردار الهی عرض می‌کنم: هم شما و هم بنده سرباز این مملکت هستیم. سعی کنیم همۀ ما در خدمت مردم باشیم و با مسامحه و گفتگوی زیبا و برخورد شیرین با مردم برخورد کنیم. ایشان هم گفت: بنده از خانوادۀ آن جوان سرکشی می‌کنم و متاسف هستم و به خانوادۀ آن جوان اهل حشمر تسلیت عرض می‌کنم. شما در پاوه با ما همکاری کنید و ما هم در خدمت شما هستیم تا حقوق آن خانواده از بین نرود، متأسف هستیم و از دست ما چیزی برنمی‌آید.راضی به این قضیه نبودیم، پیش آمد و وظیفۀ ما امنیت مرز است.

از اینکه سردار الهی سخنان بنده را پذیرفته‌اند، ممنون هستم و از اینکه تلاش می‌کند با ما همراهی کند تا حقوق زن و بچه و پدر و مادر آن جوان از بین نرود باز از ایشان ممنون و سپاسگزاریم ان شاء الله بتوانیم این کار را انجام دهیم و هدف من از تذکر این بوده که با مردم به‌خوبی رفتار کنیم. مردم ما گرفتارند. وظیفۀ ما حفظ مردم است.

???? بحث پنجم: روز خبرنگار

امروز ۱۷ مرداد مصادف با روز خبرنگار است؛ در این لحظه به تمام خبرنگاران این روز را تبریک عرض می‌کنم. کار ما هم به نوعی کار خبرنگاری است؛ اولین خبرنگاران پیامبر، خلفای راشدین و خطبا بوده‌اند که در روزگار آن‌ها نه روزنامه‌ای بوده و نه تلویزیون و فضای مجازی وجود داشته است. مردم همگی هفته‌به‌هفته در مسجد جمع شده و خطیب جمعه آن‌ها را از اوضاع و اخبار روز مطلع نموده است.

در عصر پیامبر اسلام (ص) و خلفای راشدین (رضی الله عنهم) اخبار جنگ و صلح و پیروزی و اوضاع فقرا و یا زکات و … همگی در مسجد اعلام می‌شد. پس اولین خبرنگاران درواقع خطبا بوده اند. لذا بنده در اینجا به‌عنوان همراه دوستان خبرنگار عرض می‌کنم: واقعاً خبرنگاری سخت و یک امر جهادی پرمشقت است، برای همۀ آن دوستان صبر و پیروزی را خواستارم و از خدای متعال می‌خواهم به آنان اجر و پاداش عطا فرماید.

نقش خبرنگاران مهم است. یکی از دانشمندان عرب عصر ما می‌گوید: «من مَلَکَ الصَّحافَهَ مَلَکَ الشَّعْبَ» هر کس رسانه را در اختیار دارد تمام ملت را در اختیار خود دارد.

دوست دارم با خبرنگاران اورامانات جلسه‌ای داشته باشیم و باهم گفتگو کنیم و سعی نماییم خبر درست و مفید به مردم ارائه کنیم.

مجدداً روز خبرنگار را به‌تمامی خبرنگاران تبریک و عرض خسته نباشید دارم، خدای بزرگ به‌تمامی کسانی که در این مسیر قدم برمی‌دارند، جزای خیر عطا فرماید بخصوص کسانی که در این راه خونشان ریخته شده و شهید شده اند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار