تبلیغات

موافقت لویه‌جرگه افغانستان با آزادی باقیماندۀ زندانیان طالبان

Article Image

ارسال شده توسط احمد از خراسان

به گزارش سنی دیلی به نقل از سنی آنلاین، لویه‌جرگه مشورتی صلح در سومین روز کاری خود با تصویب قطعنامه‌ا‌ی ۲۵ ماده‌ای، با آزادی ۴۰۰ زندانی باقیماندۀ طالبان موافقت کرد.
در مادۀ دوم این قطعنامه آمده است: «جرگه به مقصد رفع موانع جهت آغاز مذاکرات صلح، قطع خون‌ریزی و رعایت مصلحت و خیر عام، رهایی تعداد چهارصد نفر زندانیان مورد نظر طالبان را تأیید می‌نماید.»
همچنین در مادۀ هفتم قطعنامۀ مذکور از طالبان نیز خواسته شده است تا بر اساس تعهدات خود تمام اسیران نظامی و غیرنظامی دولت را آزاد کند.
شرکت‌کنندگان در این لویه‌جرگه ضمن درخواست «تأمین آتش‌بس فوری و دوامدار» در افغانستان، از جامعه جهانی نیز خواستند از مداخلات کشورهایی که در بی‌ثباتی افغانستان به‌طور مستقیم و غیرمستقیم دخیل هستند، جلوگیری کنند و به تعهدات‌شان به مردم افغانستان عمل کنند.

گفتنی‌ست؛ لویه‌جرگه مشورتی صلح افغانستان از روز جمعه (۱۷ مرداد) آغاز شده بود و امروز (۱۹ مرداد) با صدور قطعنامه‌ای ۲۵ ماده‌ای و موافقت با آزادی زندانیان طالبان به کار خود پایان داد.
از سوی دیگر، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان نیز روز گذشته در کنفرانسی خبری در کابل، از برگزاری دور اول مذاکرات بین‌الافغانی در قطر خبر داد و گفت: اگر ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شوند، نخستین دور گفت‌وگوهای صلح در قطر برگزار خواهد شد.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار