تبلیغات

نگرانی مسلمانان هند درباره مسجد تخریب‌شده بابُری

Article Image

ارسال شده توسط عبدالسلام از چابهار

جامعه اقلیت مسلمانان هند در شهر آیودهیا واقع در ایالت اوتارپرادش این کشور در انتظار صدور حکمی از سوی دادگاه عالی درباره اختلاف و مناقشه بر سر یک مسجد تخریب شده به دست هندوهای افراطی در سال ۱۹۹۲ در این شهر هستند؛ اختلافی که بر روابط این مسلمانان با اکثریت هندو سایه افکنده و آنها را در نگرانی و اضطراب قرار داده است.

به گزارش سنی دیلی، به نقل از خبرگزاری رویترز، دادگاه عالی هند ماه اوت بعد از مطرح شدن چندین پرونده تصمیم گرفت هر روز به استدلال‌های مختلف در تلاش برای حل مناقشه‌ای بر سر این که چه چیزی باید به روی خرابه‌های مسجد تخریب شده بابُری، متعلق به قرن شانزدهم، ساخته شود گوش کند؛ مسجدی که در سال ۱۹۹۲ توسط گروهی از افراطی‌های خشونت‌طلب هندو از بین رفت.

اختلاف و درگیری طرفها بر سر این مسجد موجب راه افتادن شورش‌های مرگباری در هند شد که بر طبق برآورده‌ها حدود دو هزار کشته و اکثراً از بین مسلمانان به جا گذاشت.

این اختلاف و درگیری‌های خونین باعث مطرح شدن پرسش‌هایی در خصوص موضوع مذهب در کشور رسماً سکولار هند و جایگاه مسلمانان در آن شد.

ماه گذشته میلادی رانجان گوگوی، قاضی ارشد دادگاه عالی هند روند جلسات استماع طرف‌ها را به پایان رساند و انتظار می‌رود طی هفته‌های آینده حکم خود را اعلام کند.

این حکم به هر صورتی که باشد احتمالا تاثیری چشمگیر بر روی روابط مخدوش هندوها و مسلمانان در هند خواهد گذاشت.

جامعه اقلیت مسلمانان هند بالغ بر ۱۴ درصد از جمعیت ۱٫۳ میلیارد نفری این کشور را تشکیل می‌دهد.

با وجود آن که اکثر رهبران مسلمانان هند خواستار بازسازی این مسجد هستند اما هندوها می‌گویند سند و مدرک‌هایی دارند مبنی بر اینکه قبل از این که این مسجد در سال ۱۵۲۸ به دستور ظهیرالدین محمد بابُر، موسس امپراتوری گورکانی هند و توسط میرباقی اصفهانی، اولین حاکم منصوب او در این منطقه ساخته شود، یک معبد هندوها در آن جا قرار داشته است.

در عین حال یکی از وعده‌های حزب حاکم بهاراتیا جاناتا متعلق به نارندرا مودی نخست وزیر هند ساخت یک معبد بزرگ هندو در شهر آیودهیا بوده است.

محمد شهید ۴۸ ساله نوه آخرین امام جماعت این مسجد اخیرا به سبب نگرانی از بابت بالا گرفتن تنش پس از اعلام حکم دادگاه، خانواده‌ش را به مکانی دیگر منتقل کرده است. محمد شبیر، پدر او در جریان حمله هندوها در سال ۱۹۹۲ کشته شد.

او اظهار کرد: ما در سال ۱۹۹۲ تصمیم گرفتیم در این جا بمانیم، آنها به غیر از کشتن پدر من، یک خانه و یک آسیابی که تنها منبع درآمد ما بود را هم از بین بردند.

حاجی محبوب احمد، یک رهبر ۶۶ ساله این جامعه مسلمانان هند که در نزدیکی محل این مسجد تخریب شده ساکن است اما می‌گوید قصد ترک آن جا را ندارد هر چند که نگرانی‌های مشترکی با محمد شهید دارد.

او خاطر نشان کرد:ما از این حقیقت مطلعیم که برخی عناصر شرور ممکن است تلاش کنند با سواستفاده از وضعیت به ناآرامی‌ها دامن بزنند و به همین دلیل من از مقامها درخواست کرده‌ام تا امنیت مسلمانان شهر آیودهیا را تضمین کنند.

هاجری لال که در حال حاضر ۵۷ سال سن دارد، یک هندوی افراطی و از عوامل حمله به مسجد بابُری و تخریب آن است. او درست در همان روزی که پدر محمد شهید کشته شد، در جریان تخریب مسجد از یک حادثه مرگبار جان سالم به در برد.

او یکی از صدها عنصر افراطی هندو بود که با بیل، چکش و حتی با دست خالی شروع به تخریب مسجد بابُری کردند و گنبد مسجد را قبل از آن که بنا فروبریزد پایین آوردند و او در زیر آوار گرفتار شد و استخوانهایش شکست.

هاجری لال می‌گوید: از همان روز سرنوشت‌ساز در سال ۱۹۹۲ تنها ماموریت زندگی من این بوده که شاهد ساخت یک معبد دائمی هندو در آن محل باشم تنها زمانی در آرامش خواهم مرد که این معبد را ببینم.

او مدعی است: این محل در آیودهیا برای هندوها به اندازه شهر مکه برای مسلمانان تقدس دارد.

لال و میلیونها هندوی دیگر معتقدند، محل ساخته شدن این مسجد زادگاه یکی از خدایان هندوها به نام “راما” است.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار