تبلیغات

سوال: آیا جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) بدعت است؟

Article Image

ارسال شده توسط جلال از پاوه

جواب: با توجه به سوال های شما کاربران فضای مجازی از سایت سنی دیلی در خصوص جشن میلاد پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم، لازم می دانیم برای پاسخ به سوال به صحبت های ماموستا ملاقادر قادری استناد کنیم.

ایشان می فرمایند: اینکه پیامبر اسلام (ص) سالگرد ولادت خود را جشن نگرفته و اصحاب آن حضرت و تابعین بزرگوار نیز میلاد پیامبر اسلام (ص) را جشن نگرفته‌اند مورد قبول ماست؛ اما آیا جمع‌کردن مسلمانان و بحث کردن برای آن‌ها و صلوات فرستادن به رسول خدا اشکالی دارد؟ مسلماً خیر.

ایشان در ادامه گفته اند: خداوند متعال در آیۀ ۷۲ سورۀ حجر «لَعَمْرُکَ إِنَّهُمْ لَفِی سَکْرَتِهِمْ یَعْمَهُونَ» به حیات پیامبر اسلام قسم یاد می‌کند. قطعاً حیات آن بزرگوار مهم است. آیا اگر ما جلساتی نداشته باشیم و حیات این بزرگوار را توضیح ندهیم چگونه مردم او را بشناسند؟

ماموستا قادری سپس با بیان اینکه معتقدم فرزندان ما باید ولادت، هجرت، غزوات، عبادات و طاعات و اخلاق و تواضع پیامبر اسلام (ص) را بدانند؛ به سخن سعد ابن ابی وقاص اشاره می کنند و می گویند: ما در زمان پیامبر اسلام و بعد از وفات ایشان همراه با تعلیم قرآن، سیره و حیات پیامبر اسلام را به فرزندانمان آموزش می‌دادیم چون معتقد بودیم تنها خواندن قرآن کافی نیست و باید از حیات پیامبر اسلام نیز مطلع شویم.

ایشان در خصوص برگزاری جشن میلاد در مناطق کردنشین خاطرنشان می کنند: در سال ۷۰۰ هجری‌قمری ملک مظفر در اربیل عراق عالمانی از تمام کردستانات از سوریه و عراق و ایران و … را جمع کرد تا در خصوص برگزاری جشن میلاد پیامبر اسلام نظر خود را اعلام کنند. در آن زمان تمام علما رأی به برگزاری آن دادند و از آن زمان تاکنون این مراسم در مناطق کردنشین گرفته شده و ماهم به‌عنوان یادگار کردها آن را تعطیل نخواهیم کرد.

امام جمعه پاوه خطاب به آنان که جشن میلاد را بدعت می‌دانند خاطرنشان می کنند: اگر با این جشن‌ها موافق نیستید مشکلی نیست؛ اما خواهش می‌کنم، بعضی سخنان را به زبان نیاوریدکه سبب رنجش دیگران شوند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار