تبلیغات

جامعه و فرهنگ – ندای سنت

Article Image
نوشته نماینده‌ای که با پوشش بلوچی حاضر می شود/یکی از اهداف من ،معرفی و صادرات سوزن‌دوزی بلوچستان است اولین بار در ندای سنت پدیدار شد. نماینده‌ای که با پوشش بلوچی حاضر می شود/یکی از اهداف من ،معرفی و صادرات سوزن‌دوزی بلوچستان است

این نماینده مجلس گفت: من با لباس بلوچی در جوامع عمومی حاضر می‌شوم، حتی زمانی که در کرمان دانشجو بودم، سعی کردم با لباس محلی اقوام خودم به دانشگاه بروم. همچنین افتخار تدریس در دبیرستان‌های کرمان را نیز با پوشش بلوچی داشتم.

علی کرد – نماینده مردم خاش، میرجاوه، بخش‌های کورین و نصرت‌آباد زاهدان – در گفت‌و گو با ایسنا، اظهار کرد: زمانی که در آموزش و پرورش به‌عنوان دبیر تدریس می‌کردم، در هر جایی با لباس محلی منطقه خودم آماده می‌شدم. هنگامی هم که به وزارت کشور وارد شدم، باز هم با پوشش بلوچی در محل کارم حاضر می‌شدم. پس از آن‌که به‌عنوان نماینده مردم بلوچستان انتخاب شدم نیز سعی کردم با لباس محلی در صحن مجلس حضور پیدا کنم، زیرا معتقدم باید فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها مثل لباس اصیل اقوام ایرانی حفظ شود.

او با بیان آن‌که زیبایی ایران در گل‌های رنگارنگ است، ادامه داد: لباس بندرترکمن، کردی، بلوچی رنگ‌های متنوع ایران بزرگ را به همراه دارند. اگر این رنگ‌ها حفظ شوند، زیبایی گل ایران نمایان‌تر می‌شود. فردوسی شاعر بزرگ می‌گوید باید زبان، آداب و رسوم و لباس خودمان را حفظ کنیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: لباسی که ما بر تن داریم، آستین و دامن بلند دارد که برگرفته از لباس آریایی است و در برخی مناطق کم‌کم کوتاه شده، اما در بلوچستان اصالت لباس محلی حفظ شده است.

کرد گفت: توصیه‌ام به دوستانی که در نقاط مختلف کشور زندگی می‌کنند، این است که در تمام میادین از لباس اقوام خود استفاده کنند تا فرهنگ اصیل‌مان گم نشود و به نسل آینده منتقل شود.

او درباره این‌که آیا در مجلس اقداماتی به نفع هنرمندان حوزه انتخابی‌تان که سوزن‌دوزی انجام می‌دهن

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار