تبلیغات

آیا کودکی که از والدین مسلمان متولد میشود حق انتخاب دین را دارد؟

Article Image

شخصی بنام ف عزیزی می پرسد:

سلام علیکم، آیا نوزادی که از پدر و مادر مسلمان متولد میشود حق انتخاب دین دارد یا باید حتما مسلمان شود؟ و اگر جواب تان بله هست پس دین اجباری است ؟ چگونه بدون شناخت و علاقه و فقط به صرف متولد شدن از پدر و مادر مسلمان باید دین را انتخاب کرد ؟ لطفا کامل توضیح دهید چون این سوال خیلی ها است درضمن بنده از ته دل و با نهایت رضایت وخوشحالی وخوشبختی متدین ام و ایمان دارم به اسلام و توحید ونبوت ومعاد و قرآن کریم وپیرو کتاب وسنت رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم هستم و این سوال را از من پرسیدند ولی نتوانستم قانع شان کنم خدا اجرتان بدهد.

پاسخ :

کودکی را که الله تعالی به کسی می بخشد آنها وظیفه دارند او را از آب و آتش و هر آفت و مصیبتی حفاظت کنند و اگر نکنند نزد خداوند مسئول خواهند بود.

به همین شکل است تربیت درست و نادرست فرزندان. فرزند را اگر درست تربیت نکنند می تواند یک قاتل، سارق ، وحشی و متمرد بار بیاید و اگر تربیت درست صورت گیرد می تواند یک شخصی مفید برای جامعه باشد.

بنابر این تربیت صحیح فرزندان از وظایف دینی والدین است.

اما پاسخ دقیق شما نکته زیر است:

هر نوزادی که متولد می شود بر فطرت پاک اسلامی متولد می شود و این فطرت با روحیه ی او همسو است و تنها بر این منهج آرامش ذاتی دارد اما این محیط زندگی است که برای او دگرگونی و تحول ایجاد می نماید و اسباب سلب آرامشش را فراهم می سازد.

رسول الله صلی الله علیه و سلم می فرماید : کل مولود یولد علی الفطره، فابواه یهودانه، او ینصرانه او یمجسانه، کمثل البهیمه، تنتج البهیمه هل تری فیها جدعاء.

هر نوزادی با فطرتی سالم به دنیا می‌آید. پدر و مادرش او را به‌ یهودی، نصرانی و یا مسیحی تبدیل می‌کنند. مانند: حیوانات که‌ حیوانی را متولد می‌کند، آیا در میان آنها حیوانی را دیده‌ اید که‌ گوشش بریده شده‌ باشد ، تصریح پیامبر خدا مشخص می کند که خداوند فطرت پاک (اسلامی) را تایید می کند و آن را در راستای رسیدن به رستگاری می داند که متاسفانه والدین اسباب انحراف از مسیر رحمن به مسیر شیطان را فراهم می کنند . پس زندگی مطلوب نزد خداوند آن است که تماما بر دین حنیف باشد از شروع زندگی تا پایان زندگی.

پس می توان نتیجه گرفت که این پدر و مادر هستند که مانع آزادی فرزند در انتخاب دین می شوند و او را از داشتن حق انتخاب دین محروم می سازند.

اما آیا کودک در تصمیم خود آزاد است؟

در حقوق ایران کودکان زیر سن قانونی نمی توانند حق خود را اعمال یا اجرا کنند. به این معنا که نمی توانند اموال و دارایی خود را حیف و میل کنند و با بدون اذن ولی خود بفروشند یا هبه نمایند و این قانون از شریعت گرفته شده است. علاوه بر ایران کشورهایی که قوانین شان از شریعت اخذ نشده است نیز به کودکان زیر سن قانونی حق هر نوع تصرفی را نمی دهند حتی کودکان نمی توانند در امر ازدواج خود تصمیم بگیرند.
پس نتیجه می گیریم که کودکان در تصمیم خود در کارهای مهم آزاد نیستند که مربوط به امور دنیوی است اما چطور می توانیم کودک را در امر دین آزاد بگذاریم که مهمترین تصمیم است و سعادت دنیا و آخرت او را دربر می گیرد.

بله دین اجباری نیست آیه لا اکراه فی الدین برای کفاری است که اسلام را اگر نخواهند بپذیرند می توانند با این شرط که جزیه را تقبل کنند. اما تبلیغ اسلام وظیفه هر مسلمانی است همانگونه که امر به معروف و نهی از منکر وظیفه هر شخصی است، باید اسلام را به همه معرفی کرد و فرزندان اولین افرادی هستند که باید اسلام برای شان معرفی گردد.

باید یقین کرد که انتخاب دین انتخاب نوع خوراک ، پوشاک و اسباب بازی نیست آنهایی که اسلام را در این سطح می ببینند نمی دانند.

قرآن کریم در باره ی کفار از جمله چنین فرموده است:

أُولَٰئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ (اعراف179).

نان مانند چهار پايانند, بلکه اينان گمراه ترند, اينان همان غافلاًنند.

وَ الْکافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ (254 بقره).

و کفار ستمکارند.

وَ أَنَ‌ الَّذِينَ‌ لاَ يُؤْمِنُونَ‌ بِالْآخِرَةِ أَعْتَدْنَا لَهُمْ‌ عَذَاباً أَلِيماً (اسرا 10).

و اینکه آنها که به قیامت ایمان نمی‌آورند، عذاب دردناکی برای آنان آماده ساخته‌ایم.

مَنْ يَأْتِ رَبَّهُ مُجْرِماً فَإِنَّ لَهُ جَهَنَّمَ لا يَمُوتُ فِيها وَ لا يَحْيى (طه 74).

کسی که گناهکار پیش صاحب اختیارش بیاید جهنم جای او استدر جهنم نه میمیرد نه زنده می‌ماند.

 بَلى مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَ أَحاطَتْ بِهِ خَطِيئَتُهُ فَأُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فِيها خالِدُونَ (بقره81)

آری کسانی که کار بدی کنند و خطاهای آنها، آنها را احاطه کند (فراگیرداهل آتش جهنم هستند، و در آن همیشه خواهند بود.

فَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ كَذَبَ عَلَى اللَّهِ وَ كَذَّبَ بِالصِّدْقِ إِذْ جاءَهُ أَ لَيْسَ فِي جَهَنَّمَ مَثْوىً لِلْكافِرِينَ؟(زمر32).

چه کسی ظالم‌تر از شخصی است که از قول اَلله (خدادروغ بگوید یا وقتی حرف راستی به او گفته شد (برای او آمدمنکر آن شود (آن را تکذیب کند)؟ آیا برای افراد کافر (منکر حقیقتدر جهنم جا نیست؟

مَنْ يَعْصِ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ فَإِنَّ لَهُ نارَ جَهَنَّمَ خالِدِينَ فِيها أَبَداً (جن 23).

کسی که از فرمان اَلله و پیغمبرش سرپیچی کندآتش جهنم مال (و سهماو استهمیشه در آن خواهد بود.

و در خصوص مومنان می فرماید:

إِنَّ الَّذِينَ ءَامَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّـ’لِحَـ’تِ أُولَـ’´نءِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّةِ* جَزَآؤُهُمْ عِندَ رَبِّهِمْ جَنَّـ’تُ عَدْنٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الاْنْهَـ’رُ خَـ’لِدِينَ فِيهَآ أَبَدًا رَضِيَ اللَهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ ذَ ‘ لِكَ لِمَنْ خَشِيَ رَبَّهُ. (آیه 7 و 8 سوره البینة).
آنانكه ايمان آورده و عمل صالح انجام داده اند، ايشانند فقط بهترين خلائق . پاداش آنان در نزد پروردگارشان بهشت هائي است كه از زير درختان آنها نهرهائي در جريان است ، و ايشان در آن بهشت ها جاودانه زيست مي كنند. خدا از ايشان راضي است و ايشان از خدا راضي هستند؛ اين است مزد و ثواب كسي كه از پروردگار خود در خشيت است .

وَالسَّـ’بِقُونَ السَّـ’بِقُونَ * أُولَـ’´نءِكَ الْمُقَرَّبُونَ * فِي جَنَّـ’تِ النَّعِيمِ * ثُلَّةٌ مِنَ الاْوَّلِينَ * وَ قَلِيلٌ مِنَ ا لاْ خِرِينَ. (آیه 10 تا 14 سوره واقعه).

و سبقت گيرندگان به أعمال صالحه ، سبقت گيرندگان به مغفرت و رحمت هستند. آنان مقرّبان درگاه خدا مي باشند كه در بهشت هاي نعيم هستند. جماعتي از آنها از پيشينيان هستند، و گروه كمي از پسينيان.

علَي ‘ سُرُرٍ مَوْضُونَةٍ * مُتَّكِـِينَ عَلَيْهَا مُتَقَـ’بِلِينَ. (آیه 15 و 16 سوره واقعه).

بر روي تخت هاي بافته شده هستند. و در حاليكه تكيه بر آنها زده اند همه روبروي يكديگر قرار گرفته اند.

وَ فَـ’كِهَةٍ مِمَّا يَتَخَيَّرُونَ * وَ لَحْمِ طَيْرٍ مِمَّا يَشْتَهُونَ * وَ حُورٌ عِينٌ * كَأَمْثَـ’لِ اللُؤْلُوءِ الْمَكْنُونِ * جَزَآءَ بِمَا كَانُوا يَعْمَلُونَ. (آیات 20 تا 24 سوره واقعه).
و هر نوع ميوه اي كه اختيار و انتخاب كنند، و گوشت پرنده از آنچه اشتها كنند و ميل بدان داشته باشند، و حورالعين كه مانند لُؤلؤ مختفي و پنهان در صدف ، هيچگونه طراوت و تازگي شان زائل نشده است . تمام اينها پاداشي است كه در اثر آنچه در دنيا بجا مي آوردند به آنها داده مي شود.

بنابر این مومنان و کفار برابر هم نیستند و دعوت از کفر به اسلام وظیفه تمام پیامبران الهی بوده است و دعوتگران با تاسی از انبیا امر عظیم دعوت را ادامه می دهند و فرزندان مسلمان را نباید از دین اصلی شان منحرف ساخت.

پایگاه تخصصی اهل سنت ایران- وااسلاماه

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار