تبلیغات

چرا کشور های اسلامی رفتار چین در قبال بازداشت مسلمانان اویغور را محکوم نکردند؟

Article Image

به گزارش سنی دیلی، دولت چین می‌گوید مسلمانان اویغور که در بازداشت به سر می‌برند در راستای مبارزه با تروریسم دستگیر شده‌اند و در حال سپری کردن دوره «بازآموزی» و «افراط زدایی» و یادگیری «ارزش‌های چینی» هستند.

نمایندگان ۲۲ کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل با انتشار نامه‌ای رفتار چین با مسلمانان اویغور در منطقه سین‌کیانگ را محکوم کردند.

امضاکنندگان این نامه، که در میان آنها کشورهای استرالیا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ژاپن نیز دیده می‌شود، از «نظارت‌های سخت و محدودیت‌های گسترده» دولت چین در این منطقه اظهار نگرانی کرده و از پکن خواسته‌اند آزادی مسلمانان سین‌کیانگ را تأمین کند و به بازداشت‌های «خودسرانه» پایان دهد

این در حالی است که در نامه دیگری از سوی ۳۷ کشور حامی سیاست چین در سین کیانگ، از آنچه “دستاوردهای قابل توجه چین در حوزه حقوق بشری” خوانده شده، حمایت شده است. در متن این نامه آمده است: “چین در مواجهه با چالش عمیق تروریسم و افراط گرایی یک سری تدابیر ضد تروریستی و رادیکال زدایی در سین کیانگ اجرا کرده است که شامل آموزش اختیاری و مراکز آموزشی می شود.”

این نامه به امضای سفیرانی از بسیاری از کشورهای آفریقایی،عربستان، بحرین، روسیه کره شمالی، ونزوئلا، کوبا، بلاروس، میانمار، فیلیپین، سوریه، پاکستان، عمان، کویت، قطر و امارات رسیده است.

در کنار ایران، ترکیه نیز هیچ واکنشی به این موضوع نداشته اند. اکثر مسلمانان بازداشت شده در چین ترک زبان هستند

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار