تبلیغات

حل و فصل قُضات باید فراقومی و فرا مذهبی باشد

Article Image

شیخ التفسیر مولانا محمدحسین گرگیج در خطبه های نماز جمعه این هفته (7 تیر 98) شهرستان آزادشهر ضمن گرامی داشت هفته قوه قضائیه بر لزوم اجرای عدالت و یکسان نگری در جامعه اسلامی تأکید کردند._DSC0793

امام جمعه اهل سنت آزادشهر پس از تلاوت آیه 26 سوره ص خاطرنشان ساختند: اتباع هوا، انسان را از راه خدا دور می سازد. نخستین مجریان قانون الهی، پیامبران (علیهم السلام) بودند؛ اکنون قوای کشور به سه بخش (مقننه، قضائیه و مجریه) تفکیک شده اند اما در گذشته، قانون گذار، خداوند و مسئولیت اجرا و قضاوت بر عهده انبیاء (علیهم السلام) بود و در عصر خلفای راشدین نیز این روش پابرجا بود.

ایشان با بیان این که ” قضاوت منصفانه مطابق با قانون الهی صورت می گیرد” تأکید کردند: اگر مطابق قانون الهی قضاوت کنیم کفر، ظلم و تبعیض در جامعه ریشه کن می شوند و عدالت جاری می گردد؛ در ابتدای سوره احزاب، خداوند متعال خطاب به پیامبر (ص) چهار دستور می دهند ۱- از خدا بترس ۲- از کفار و منافقین پیروی نکن ۳- به آنچه از طرف خداوند ابلاغ می شود عمل کن ۴- بر خداوند توکل داشته باش.

عالم سرشناس اهل سنت کشور با اشاره به وظایف یک قاضی در حکومت اسلامی گفتند: یک قاضی برای قضاوت موظف است طرفین اختلاف را با رعایت اعتدال روبروی خویش قرار دهد، برای هر دو فرد یکسان نگری را در زمینه اعلام اسامی طرفین و مقدار زمان دفاعیات رعایت کند، قاضی مشکل روحی و روانی نداشته باشد و مطابق اظهارات طرفین و با رعایت عدالت، اقدام به صدور حکم کند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با تأکید بر این که ” قضاوت باید بر اساس دستورات و احکام الهی باشد” تصریح کردند: اگر قضاوتی مطابق دستور الهی باشد بر حق است در غیر این صورت آن قضاوت باطل است چرا که عدالت و حقیقت نزد خداوند بسیار مورد توجه قرار گرفته است، دادرسی ها باید عادلانه و حقیقی باشند نه این که از روی اتباع هوا صورت گیرند، قاضی باید به فکر آخرت باشد که خداوند در روز قیامت، دادرسی و حکم های صادره وی را بررسی می کند.

مولانا گرگیج با بیان این که ” قضاوت بسیار منصب حساسی به شمار می رود” به تشریح انواع قضات از روی احادیث پرداختند و اظهار داشتند: نخستین نوع قاضی آن است که قوانین الهی و مملکت را نمی داند و با جهالت فیصله می کند که چنین شخصی در جهنم است؛ دومین نوع قاضی کسی است که از حق و قانون آگاهی دارد اما طبق هوای نفس خویش اقدام به صدور حکم می کند که او نیز در جهنم الهی قرار می گیرد و سومین نوع قاضی فردی است که از قانون الهی آگاه است و عدالت اسلامی را جاری می کند و فیصله اش مطابق هوای نفس نیست که چنین شخصی اهل بهشت است.

مفسر برجسته اهل سنت کشور افزودند: انسان عادل در مسند قضاوت فردی است که چه برای دوست و چه برای دشمنش در زمینه صدور حکم یکسان نگری داشته باشد و عدالت را رعایت کند، بر اساس عدل الهی حکم صادر می کند نه این که مطابق میل خود و هوای نفسانی عمل کند.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در پایان سخنان شان خطاب به قضات گفتند: قضات آگاه باشند که این کرسی و منصب دائمی نیست و تمامی دادرسی و فیصله های شان روزی آشکار خواهند شد؛ قضات از روز قیامت غافل نشوند لذا فیصله های آنان مطابق هوا و هوس نباشد و با در نظر گرفتن دستور خداوند و عدالت حکم صادر کنند.

Print Friendly

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار