تبلیغات

گزارش کامل همایش معنویت اسلامی مسؤولیت اجتماعی زاهدان

Article Image
گزارش کامل همایش معنویت اسلامی مسؤولیت اجتماعی زاهدان

 همایش معنویت اسلامی مسؤولیت اجتماعی با حضور جمعی از نخبگان اهل سنّت و به همّت جماعت دعوت و اصلاح استان سیستان و بلوچستان و مؤسّسه‌ی خیریه‌ی صابرین در زاهدان برگزار شد. بنا به گزارش اصلاحوب، این همایش که در آن جمعی از اعضا و هواداران جماعت در استان، فعالان خیریه‌ی جماعت و مؤسّسه‌ی صابرین و مهمانانی از اعضای شورای مرکزی جماعت حضور داشتند در روز پنجشنبه ٩ اسفندماه ١٣٩٧با تلاوت آیات قرآن مجید گشایش یافت.

عابد حسین بارکزهی مسؤول هیأت اجرایی جماعت دعوت و اصلاح در استان سیستان و بلوچستان طی سخنانی پس از خیرمقدم خاطرنشان کرد که جماعت همایش‌هایی از سه دهه قبل در شهرهای مختلف استان داشته است. طبیعتاً اولین هدف ما رضایت الله و پرورش نسلی پویا در عرصه دینی بوده است. همایش‌‌‌‌های ما ده روزه، یک هفته‌ای و سه روزه برگزار شده است.

 از جمله اهداف این همایش‌‌‌‌ها تقویت احساس مسؤولیت پذیری افراد بوده و مشارکت با مؤسّسه صابرین به مفهوم دستگیری جماعت از نیازمندان می‌باشد. دیگر آنکه با استفاده از اخلاق و عقیده اسلامی برنامه‌ای برای زندگی خود داشته باشیم. توجه به اخلاق اسلامی، یادگیری و آموزش فعالیت‌‌‌‌های مدنی و شهروندی و توجه به معنویت اسلامی به مفهوم برقراری ارتباط با خداوند از جمله این اهداف است. همچنین سعی کرده‌ایم که به توانایی‌‌‌‌های افراد اعتماد کنیم. 

وی افزود: در این همایش به فعالیت‌‌‌‌های مدنی و اجتماعی، ترویج روحیه اصلاحگری دینی، معنویت و ارتباط با خداوند و تأثیرات رواداری و اعتدال در زندگی اهتمام داشته و در طی همایش در این موارد صحبت و توجه خواهد شد.

محمود براهویی مدیرعامل مؤسّسه خیریه صابرین پیام این همایش را آغاز حرکتی نو برای استان دانست و حضور مهمانان را خوشامد گفت. وی هدف همایش را که از طرف مؤسّسه‌ی صابرین و جماعت دعوت و اصلاح برگزار می‌گردد، سوق دادن هرچه بیشتر مردم استان به کار خیر دانست و افزود: مؤسّسه‌ی خیریه‌ی صابرین با قدمتی ۱۴ ساله به خدمت‌رسانی مشغول است و از همه‌ی تشکّل‌ها و سمن‌ها می‌خواهد که در کنار هم و با یاری هم به کمک مردم خود بشتابند و به‌جاست که معتمدان، علما و ریش‌سفیدان در کنار همدیگر فرهنگ کار جمعی را در میان مردم تقویت کنند.

دکتر صلاح قاسمیانی عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح در سخنانی به مرور دستاوردهای چهل ساله جماعت دعوت و اصلاح پرداخت.

 وی اظهار داشت از بستر انرژی آزاد شده پس از انقلاب عدّه‌ای از اهل سنّت به این اندیشه افتادند که هویت خود را حفظ کنند و ابتدا در پی نام و نشانی نبودند و پس از آن در تشکّلی به نام جماعت دعوت و اصلاح گرد آمدند. مشخصه و ویژگی‌های این جمع تأکید بر اعتدال و دین‌ورزی، اصلاحگری در مشی اجتماعی و سیاسی، نفی خشونت در اندیشه و عمل، نوگرایی در فهم دین، قانونمداری، اهتمام به هویت‌‌‌‌های قومی و مذهبی در بستر التزام به حقوق بشر، تأکید بر شورا و خرد جمعی و در نهایت تأکید بر مدارا و دگرپذیری است.

قاسمیانی در قسمت دستاوردها اشاره نمود که جماعت یک مدرسه‌ی فکری تأسیس کرده است، مدرسه‌ای که اصالت را در فرهنگ می‌داند و بر احیای دین تأکید می‌کند و متأثّر از بیداری اسلامی است و در پی اسلامی است که مبنای مقاصدی دارد و نصوص را بر اساس مقاصد دین مانند توحید، عدالت، آزادی و انسانیت فهم می‌کند. از قشریگری اجتناب می‌کند و در جهت تصحیح مفاهیم دینی مانند جهاد و خلافت و... تلاش می‌ورزد. همین‌طور اهتمام خاصّی به تربیت و آموزش نیروها دارد. 

 وی دوّمین دستاورد جماعت را نهادسازی و تشکّل‌یابی دانست. وی اظهار داشت برای تبدیل واگرایی به همگرایی نیاز به تشکّل و سمن‌‌‌‌هاست درحالیکه فردیت ما را از کار جمعی باز می‌دارد. جماعت افتخار آن را دارد که ده‌ها تشکّل در گستره هنری، قرآنی، اجتماعی و خیریه در کشور مشغول کار هستند و البتّه کار خیریه حجم زیادی از آنها را تشکیل می‌دهد.

 دستاورد سوّم جماعت این است که حلقه‌ی وصلی در میان اهل سنّت و حاکمیت هم بوده است. وی اظهار داشت هیچ تشکّلی به فراگیری جماعت دعوت و اصلاح در ایران وجود ندارد که در بین ۱۵ استان دارای شهروندان اهل سنّت کار کند، خواسته‌‌‌‌ها و مطالبات مردم را کانالیزه کرده و پلی میان دولت و ملت باشد.

 چهارمین دستاورد حمایت دعوت و اصلاح کادرسازی و تربیت نخبگان بوده است در ضمن کار جمعی نخبگان شناسایی شده و با گذر از فیلتر‌‌‌‌ها، آنانی که توان کار جمعی دارند به شکوفایی لازم می‌رسند. این نیروهای تربیت‌یافته می‌توانند برای تصدّی مناصب کارا و مناسب باشند.

 دستاورد پنجم جماعت عمل‌گرایی است. جماعت در عین واقع‌بینی و توازن روش عمل‌گرایی را در پیش گرفته است. اگر روشنفکران در برج عاج می‌نشینند، نیروهای این جمع در عین حال که اندیشه‌ورزی می‌کنند امّا در میدان عمل حضور دارند و کار می‌کنند. هر چند کار اجرایی مقتضیات خاصّ خود را دارد.

 دستاورد دیگر جماعت دعوت و اصلاح جهاد و تلاش در ساخت مراکز دینی، مسجد و بسط فعّالیّت‌های قرآنی به نسبت مناطق مختلف ایران بوده است.

 دستاورد دیگر جماعت حضور سیاسی آن است. وی اظهار داشت هر چند ما تشکّلی مدنی هستیم امّا نمی‌توانیم از سیاست غافل شویم؛ زیرا سیاست در همه جا حضور دارد و ما ناگزیر از حضور در صحنه‌‌‌‌های سیاسی هستیم. حضور سیاسی ما به این مفهوم نیست که به قدرت برسیم زیرا ما خود را به عنوان حزب تعریف نکرده‌ایم. بسیاری از کاندیداهای ما ردّ صلاحیت شده‌اند امّا ما باز هم در صحنه حضور پیدا می‌کنیم.

 دستاورد هشتم جماعت حضور خارجی ماست. از تجارب بیداری اسلامی استفاده کرده و ارتباط با تشکّل‌‌‌‌ها و اتحادیه‌‌‌‌های جهان اسلام را یک فرصت می‌دانیم. دبیرکل جماعت در اتحادیه جهانی علمای مسلمان حضور دارد. این حضور می‌طلبد که با حاکمیت تعامل سازنده داشته باشیم و البتّه به پاره‌ای از مسائل نقد هم داریم، امّا اپوزیسیون نیستیم. در تعامل با حاکمیت پیگیری مطالبات به طرز منطقی و سازنده صورت می‌گیرد. 

دستاورد دهم جماعت توجّه به زنان است ما نه به ورطه‌ی افراط فمنیستی افتاده‌ایم و نه به تفریط دور کردن زنان از صحنه اعتقادی داریم و بلکه جماعت معاونت تخصّصی زنان در همه‌ی مناطق را فعّال کرده است که در مورد بانوان فعّالیّت دارد. گرچه در این مورد ضعیف عمل کرده‌ایم امّا همیشه دغدغه‌ی زنان را داشته‌ایم.

 دستاورد یازدهم به نگاه رسانه‌ای جماعت دعوت و اصلاح برمی‌گردد. انتشارات و پیدایش نشر احسان، مطبوعات و سایت اطّلاع‌رسانی و نشریه‌ی اندیشه اصلاح، تشویق فعّالان حوزه‌ی نشر وگردهمایی ناشران اهل سنّت دور همدیگر و انتقال خواسته‌‌‌‌های آنان به وزارت مربوطه از جمله این فعّالیت‌‌‌‌ها بوده است.

از موارد دیگر دستاوردهای مورد اشاره دکتر قاسمیانی مطالبه‌گری، نظم و تقسیم کار جمعی، نگاه عقلانی و خود انتقادی، برنامه‌محوری و شورا محوری، اجتناب از کیش شخصیت، همگرایی و دوری از تفرقه و ادبیات بدور از خشونت و رادیکالیسم بوده است.

 در پایان وی اظهار داشت که جماعت را باید مورد نقد قرار داد و این نقدها را به ما منتقل کنند که ما به این نقدها نیاز داریم.

 استاد قاسمیانی در پایان به پرسش‌های حاضران در همایش پاسخ داد.

 آقای دکتر رحیم بخش محتشمی عضو شورای مرکزی جماعت طی سخنانی اشاره داشت اهمّ وظیفه‌ی مسلمان به صورت کلّی باور به تغییر و حرکت به سمت بهتر شدن است. وی اظهار داشت این تغییر باید از نفس انسان شروع شود و نفس انسان به سمت ربّانی‌شدن پیش رود. 

وی ادامه داد: برای تغییر، تعلیم و تزکیه لازم است. تعلیم جنبه علمی و تزکیه جانب اراده را تقویت می‌کند و تفاوت انسان با سایر موجودات داشتن علم و اراده است. وی اظهار داشت: موجودات دارای درک دچار از خودبیگانگی می‌شوند، کار شیطان هم تزئین و تغییر تصویر انسان است و کاذبی را به جای ما می‌نشاند، درحالی که قرآن می‌گوید بیگانه را بیرون کنید. از این رو وظیفه‌ی ما این است که بین وحی و خلقت خود تطابق ایجاد کنیم. آقای دکتر محتشمی در ادامه افزود: وظیفه‌ی ما این است که اجازه ندهیم قرآن در دنیا متروک شود و برای حفظ قرآن مجید علاوه بر حفظ کلام پاک باید آن را کاربردی کنیم تا در زندگی مردم جاری باشد و مردم بر اساس کتاب خداوند زندگی کنند. وظیفه‌ی همه‌ی فرهیختگان گسترش این نگرش است.

 وی در ادامه افزود: وظیفه‌ی همه‌ی فرهنگیان و فرهیختگان گسترش این نگرش است و دیگر آنکه نگاه‌‌‌‌های ما به جهان باید جدید باشد. در گذشته فلاسفه جهان را تفسیر می‌کردند، اکنون نگاه دانشمندان تغییر دادن جهان است. حافظ هم می‌گفت باید طرحی نو در انداخت. نگاه احیاگرانه ما به دین باید آرایشی و پیرایشی باشد و خرافات را از آن بزداییم.

مولوی عبدالمجید اسماعیل زهی از مدرّسان حوزه‌ی علمیّه‌ی مکّی زاهدان هم طیّ سخنانی با اشاره به تاریخچه دعوت اسلامی به تلاش‌ها و مجاهدت‌های امام حسن البنا اشاره کرد. وی اظهار داشت در مدت کوتاهی نهضت اخوان المسلمین کشورهای اسلامی را در نوردید و در خاورمیانه هیچ نهضتی به اندازه اخوان مؤثّر نبود. وی ادامه داد حرکت انقلاب ما هم بر اساس اخوان بود. در افغانستان هم حرکت جهادی با آموزه‌های اخوان شروع شد. همه‌ی حرکات اسلامی بر اساس اسلام متّفق هستند. اخوان زحمات زیادی متحمّل شدند. 

وی ادامه داد: باید بدانیم که یک انسان در دنیا بسیار تأثیرگذار است، اگر امام حسن البنا توانست آن تأثیر را بگذارد ما هم می‌توانیم تأثیر خود را بگذاریم. وی در پایان اشاره کرد مردم بلوچ با اسلام و دین رابطه بسیار خوبی دارند. بزرگترین مشکل منطقه‌ی ما فقر و بیکاری است و لازم است در این دو مورد کار و تلاش صورت گیرد. ناامنی متعاقب فقر رخ می‌دهد.

از دیگر سخنرانان روز اوّل حافظ عبدالباسط مرادزهی بود که طیّ سخنانی اظهار داشت گفتمان نوعی گفت‌وگوی چهره به چهره برای انتقال اندیشه‌‌‌‌هاست. گفتمان‌‌‌‌های متعدّدی وجود دارد که گفتمان دینی اسلام مهمترین راهبرد برای نهادینه کردن آموزه‌‌‌‌های دینی است. این گفتمان ارتباطی دوسویه بین گوینده و مخاطب است و فرصت لازم را به مخاطب می‌دهد تا پرسش‌‌‌‌های ذهنی و شبهات و وسوسه‌‌‌‌های خود را مطرح کنند و جواب‌‌‌‌هایی برای آنها پیدا کند بستر اجتماعی مبلّغ گفتمان است.

در بخشی دیگر از برنامه‌ی روز اول حاج مهدی گرگیج فعال فرهنگی و اجتماعی استان در سخنانی از دست‌اندرکاران برگزار کننده‌ی همایش تقدیر و تشکر نمود و به مسئولان هشدار داد که به فکر بالا بردن کیفیت خودروها و ساخت جاده‌‌‌‌های مناسب باشند تا آمار کشته‌‌‌‌های جاده‌ای استان کاهش یابد.

 وی گفت: در جلسه‌ای در حضور استاندار عرض کرده‌ام که به مسئولان استان تذکر دهند که امور محوله خود را به درستی انجام دهند و در غیر این صورت به فکر جابجایی آنها باشند. همچنین در هر شهر و روستا با هماهنگی مسئولان گروه‌‌‌‌های فعّالی در زمینه‌ی حلّ مسائل اجتماعی تشکیل شود. وی در ادامه به معرّفی و تاریخچه‌ی شهر زاهدان پرداخت.

محمدعلی آریا نژاد رییس هیأت نظارت و داوری جماعت دیگر سخنران مدعوی همایش طی سخنانی در مورد اولویت‌‌‌‌های حرکت دینی به ضرورت رعایت «الاهمّ فالمهمّ» اشاره کرد. وی حرکت دینی را مردمی، جمعی، متشکّل و اختیاری دانست. تحقق عدالت، رواداری، رعایت حقوق اقلیت‌‌‌‌ها در داخل و خارج مستلزمات خاص خود را دارد. نکته مهم در برنامه‌ریزی‌‌‌‌ها در نظر گرفتن واقعیت هر منطقه است که رویکردها و راهکارها باید با توجّه به همان وضعیت باشد.

سپس وی به معنویت اسلامی که یکی از عنوان‌‌‌‌های همایش بود اشاره نموده و سخنان خود را در این محور ادامه داد. وی با اشاره به اینکه سختی شرایط در انجام کار خیر و ایمان به نسبت پاداش اختصاص یافته نقش دارد اشاره نموده و گفت کار خیر باید اختیاری و گروهی باشد. این عنوان همایش که معنویت اسلامی است و ضرورت یک حرکت دینی است وی ادامه داد معنویّت‌خواهی بدین معنی است که به نیازهای روانی و غیرمادی اهتمام داشته باشیم و زندگی انسان را معنادار کنیم وکار بر اساس رضایت الهی باشد. معنویّت باید برنامه‌ی ثابت یک حرکت دینی باشد. معنویّتی مبتنی بر قرآن مجید و سنّت پیامبر گرامی اسلام– صلّی‌الله علیه وسلّم– .

حفظ اصالت و خلوص دینداری از اولویات یک حرکت دینی است. البتّه اصلاحگری و احیاگری هم باید باشد، میان اصالت و احیاگری توازن باشد. وی اضافه کرد: مفاهیم دینی باید دقیق و خوب فهمیده شوند و درست استفاده شوند، کسی که دغدغه مسائل جامعه خودش را داشته باشد از فردی که به تنهایی می‌خواهد عبادت کند بسیار برجسته‌تر است. نباید در نوگرایی افراط کرد به طوری که از اصالت چیزی باقی نماند.

اهتمام به کرامت ذاتی انسان از دیگر اولویّت‌های حرکت دینی است تا به ما بگوید نقاط مشترک زیست اجتماعی صرف نظر از تفاوت‌ها زندگی مسالمت‌آمیز بین ما ایجاد کند تا جلوی درگیری‌‌‌‌های متعدّد را بگیرد.

وی ادامه داد: انتظارات از دین را باید تعدیل کرده و بار اضافی بر دوش حرکت‌‌‌‌های اسلامی نگذاشت و بر اساس نیازمندی‌‌‌‌ها و توان موسسات خود را بسازیم.

استاد آریانژاد درباره‌ی رابطه‌ی دنیا و آخرت گفت: ارتباط میان دنیا و آخرت چنان است که آسایش آخرت به عمران این دنیاست.

 وی در بخشی دیگر اشاره داشت یک حرکت دینی بر اساس رهنمودهای دینی باید در جهت حقوق متعالی انسانی ساماندهی به حقوق زنان گام بردارد تا رهبران خوبی تربیت شود.

وی در مورد تربیت اسلامی گفت: تربیت اسلامی باید بر اساس روش‌‌‌‌های مناسبی مبتنی بر اصول تعلیم و تربیت صورت گیرد تا متربیان رفتار اسلامی در خانواده و جامعه داشته باشند و از نصحیت‌گویی صرف گذر کند.

وی ادامه داد: همچنین یک حرکت دینی نباید خود را مالک دین و دنیای مردم بدانند و گمان نکند همه را یکسان‌سازی کند بلکه بر اساس شهروندی گام برداشت و میان شهروندی اعتقادی و سیاسی تفاوت قایل شویم.

وی در ادامه با اشاره به تقدم معنویت اسلامی بر اختلاف نظر فقهی، خواستار تقویت اعتماد و حسن ظنّ به حرکت‌های اسلامی شد و روحیّه‌ی ستیز با دیگر حرکت‌‌‌‌ها را حذف نمود و با رقابت سالم به تقویت هم‌افزایی پرداخت.

وی در پایان اظهار داشت باید فرهنگ کار تیمی را گسترش داد و مبنای تعاون را ارزشمندی عمل دانست تا دنیایی سرشار از صلح و امنیّت داشته باشیم.

 دکتر محمود ویسی از پیشکسوتان جماعت و مدیر گروه فقه شافعی دانشگاه مذاهب تهران از دیگر سخنرانان مدعو به همایش معنویت اسلامی مسؤولیت اجتماعی بود. وی با محوریت معنوی شدن اشاره نمود که چه کار کنیم تا انسان معنوی شویم؟

 وی اظهارداشت: مهارت معنوی شدن مغفول مانده است. تکرار باعث ایجاد مهارت می‌شود، برای ذاکر شدن صحت تلاوت نماز و روزه باید مهارت به دست آورد.

وی اشاره داشت که مشکلات را باید آنالیز نموده و تبدیل به مسئله کنیم و بعد راه‌حل مناسب پیدا کنیم. معنویت هم یک مسئله است و ما باید بررسی کنیم که مسائل جوانان ما چیست.

 وی در ارتباط معنویت و مسؤولیت اجتماعی اظهار داشت: اگر معنویت زیاد شد احساس مسؤولیت اجتماعی دست می‌دهد. مهم‌ترین عامل تقویت معنویت کاستن از رنج دیگران است چنانچه کار پیامبر خدا - صلّی الله علیه وسلّم- برداشتن بار از دوش مردم بود.

 وی در تعریف معنویت، آن را تلاش برای برقراری رابطه با خداوند، طبیعت، انسان‌‌‌‌ها و خود فرد دانست. وی در بخش دیگری در مورد ساماندهی تولید معنویت اشاره داشت ابتدا باید از خود شروع کنیم و با خود در صلح باشیم و با خود مهربان باشیم و جسم را در مقابل بیماری حفظ کنیم. اگر در درون آرام شویم در بیرون هم آرام خواهیم شد.

 وی ادامه داد مهمترین راه برای ایجاد معنویت ایجاد فضای معنوی است معنویت از جنس شدن است در حالیکه تربیت کردن مال حیوان است، تربیت شدن ویژگی انسان است. دعوت باید با سلیقه و بهترین شیوه صورت گیرد. ایشان در مورد اثر گناهان بر قلب، گناهان پنهان را مهمترین عامل دانست و حضار را به ترک گناهان پنهان فراخواند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: دل را نباید در معرض هر چیز و هر کس قرار داد تا معنویت دچار مشکل نشود. وی کسالت‌‌‌‌های انسان امروز را افسردگی دانست و راه شکر را توصیه نمود. وی شادی و امیدواری را یکی از موارد معنوی دانست و اشاره نمود هرجا که احساس بر این رفت که فضای معنوی است در آنجا حضور داشته باشیم. وی در مورد احساس مسؤولیت افزود: کسانی که احساس مسؤولیت وجودشان را فرا گرفته باشد سرشار از معنویت هستند و معنویت واقعی ناشی از قرآن در اثر انس با قرآن حاصل می‌شود.

دیگر سخنران روز دوم همایش مولانا نذیر احمد سلامی نماینده‌ی مجلس خبرگان بود، وی طی سخنانی با اشاره به اینکه توزیع نابرابر ثروت علت اصلی وجود فقر است به ایراد سخن پرداخت.

وی اظهار داشت: خداوند متعال در مورد امنیت به قریش می‌گوید مال شما به برکت خانه خدا ایمن شد پس شایسته است که پروردگار خانه‌اش را عبادت کنید در سایه‌ی امنیّت می‌توان معنویت اسلامی و مسؤولیت اجتماعی داشت لذا ضروری است که مؤلّفه‌‌‌‌های امنیّت را شناخت و از آنها پاسداری نمود 

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد سه نظام اقتصادی سوسیالیستی، سرمایه‌داری و اسلامی در جهان امروز وجود دارد در نظام سرمایه‌داری زمین، کار سرمایه‌ای و مدیریت عوامل تولید سرمایه مهم هستند و هر کدام از این‌‌‌‌ها که سهمی دارند اگر کسی در یکی از این موارد سهم نداشته باشد بهره‌ای نخواهد داشت در این نظام هیچگونه تدبیری برای مستمندانی که نه صاحب زمین کار سرمایه و مدیریت تولید هستند نیست. وی نظام کمونیستی را نظام سوسیالیستی را در قسمت اشتراک کار برای همه دانست و کسی که قادر به انجام کار نباشد هم بی بهره خواهد بود در حالی که در نظام اسلامی برای مستمندان تدابیر زیادی اندیشیده شده است. وی اشاره کرد که اگر محصولات زراعی مانند زمین اوقاف صدقات کفاره گناهان ایمانند کفاره سوگند که به موجب آن باید ده مسکین غذا داده شود یا لباس برای مساکین تأمین شود از او و خمس در اموال غنیمت در نگاه اهل سنّت از جمله موارد سهم مستمندانی هستند که فاقد کار و توان تولید ثروت هستند

 مولانا سلامی با اشاره به آیه ۳۲ تا ۳۴ سوره ابراهیم اشاره داشت که خداوند متعال هرچه را که انسان بخواهد به او می‌دهد و نعمت‌‌‌‌های او فراوان است با توجه به این آیه عاملی که موجب می‌شود تا گردش ثروت به درستی انجام نشود عامل انسانی است یعنی ظلم وجود دارد. در نظر داشته باشید که به طور مثال حاشیه‌نشینان در شهرها وجود دارند و خانه‌ای ندارند اما خانه‌‌‌‌های بسیاری در شهر خالی است. خداوندی که انسان را آفریده به فکر تأمین نیازهای او هم هست ولی انسان کَفّار است یعنی از همه توان خود برای بهره‌برداری از امکانات طبیعت استفاده نمی‌کند. در اینجا عامل فقر؛ سستی و بیکاری انسان‌‌‌‌ها و توزیع نابرابر ثروت است. 

مولانا سلامی در پایان با اشاره به پیگیری‌‌‌‌های خود به نسبت مسائل استان اشاره کرد که در مورد سهمیه‌ی دانشجویان پزشکی در مناطق اهل سنّت، تخفیف یا معافیت شهریه دانشجویان در مراکز علمی و توسعه‌ی جاده‌‌‌‌های استان و مشکلات قضایی مربوط به بکارگیری نیروهای بومی اهل سنّت صحبت کرده است که کار40 نفر در حال انجام است.

در ادامه همایش عبدالغفور گردهانی مسئول هیئت اجرایی جماعت در زاهدان طی سخنانی در مورد مسؤولیت اجتماعی اظهار داشت: 

در میان همه مخلوقات انسان افتخار این را یافته است که به سبب خلقت خاص خود که دارای عقل و اراده است خداوند او را قبول کننده مسؤولیت نماید. مسؤولیت هدیه‌ای گرانبهاست زیرا موجب رشد و توسعه انسان می‌شود.

 وی افزود: بسیاری می‌گویند مسؤولیت سخت و سنگین است اما باید بدانیم در حقیقت مسؤولیت باعث سبکباری و نشاط می‌شود زیرا انسان را سرشار از معنویت می‌کند. 

وی در ادامه با اشاره به انواع امانت‌‌‌‌ها به بیان موارد ارتباط صدقه، اصلاح گری میان مردم و معروف پرداخت. وی اظهار داشت که شیرینی ایمان انسان وقتی احساس می‌شود که اهل صدقه، معروف و اصلاحگری باشد. 

در ادامه وی به دروازه‌های خیر اشاره نموده و توضیحاتی در مورد آنها داد، از جمله اصلاح میان مردم، رواج گفتار پسندیده در جامعه که با معروف و کار فرهنگی است، دور کردن آزار و اذیت از راه مردم، تسبیح و تحمید و تهلیل و دعوت از جمله این موارد است.

 در پایان وی اظهار امیدواری کرد که ان‌شاءالله روزی برسد که کار سمن‌‌ها برآورده کردن نیازهای سطح بالای مردم باشد و حاکمیت‌‌‌‌ها نیاز‌‌‌‌های سطح پایین را برطرف کنند؛ زیرا ثروت‌های ملّی در دست آنان است.

در روز دوم همایش میزگردی تحت عنوان آسیب‌‌‌‌های مواد مخدر بر فضای اجتماعی با شرکت کارشناسانی برگزار شد. در این میزگرد که توسط محمد انور امیری اداره می‌شد، کیکاووسی معاونت پیشگیری از جرم قوّه‌ی قضاییه طیّ سخنانی اظهار داشت: اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی و امنیّت اخلاقی به عنوان ۴ آسیب مورد تأکید مقام معظم رهبری هستند. وی به نقل از رهبری نظام اشاره کرد، در بحث آسیب‌‌‌‌های اجتماعی ما ۲۰ سال عقب هستیم. در حوزه‌ی اعتیاد با توجّه به پیچیدگی موضوع مسائل زیادی مطرح است. وی در ۷۰ درصد جرائم عامل اعتیاد را مؤثّر دانست و اشاره داشت علّت ۵۰ درصد طلاق‌‌‌‌ها اعتیاد است. آسیب اعتیاد به صورت یک برنامه‌ی استعماری جمعیّت جوان را مورد هدف قرار داده است و خانواده را به سمت نابودی می‌برد. چه خوب است که منابر، کلاس‌‌‌‌ها حوزه‌‌‌‌ها و دانشگاه‌‌‌‌ها مهارت خوب زیستن و پاک زیستن را به جامعه انتقال دهند.

 وی اشاره داشت هر کدام از ما باید نگاه کنیم که به نسبت اعتیاد چه اندازه احساس مسؤولیت اجتماعی داریم. در استان ما مطالبه‌گری کم است و در این استان چهره‌ی معتادان متجاهر در کوچه و خیابان بیشتر از جاهای دیگر دیده می‌شود. وی از خیرین خواست که به سمت ترک دادن اعتیاد گام بردارند و کار خیریه در زمینه‌ی اعتیاد انجام دهند و همه در این مورد فعال باشند.

 خانم گردهانی از کارشناسان بهزیستی هم در میزگرد اظهار داشت که آسیب‌‌‌‌های اجتماعی اعتیاد مهمترین آنهاست و وجود معتاد هیچکس را مصون نگه نمی‌دارد. هرچند آمار دقیقی به خاطر اعتیاد پنهان نمی‌توان ارائه داد در بحث پیشگیری همه‌ی ارگانها مسئول هستند امّا در درمان، بهزیستی، مرکز بهداشت، دادگستری، پلیس مبارزه با جرم هم کار می‌کنند.

دیگر کارشناس میزگرد غلامرضا اخوان با نگاه جامعه‌شناختی به مسئله‌ی اعتیاد اشاره داشت که اعتیاد نشانه‌ی ضعف جامعه است و بخشی از جامعه بخشی از ثروت خود را صرف ضرر زدن و اتلاف سرمایه‌‌‌‌های اقتصادی و انسانی می‌کند. وی اظهار داشت: اعتیاد خودکشی تدریجی جامعه است و می‌توان آن را از جنبه‌ی روان‌شناختی و زیست شناختی بررسی کرد. از نظر روان‌شناختی انگیزه‌ی لذّت باعث تکرار اعتیاد می‌شود و اینگونه نیست که فکر کنیم که یک آسیب مجزاست بلکه آسیب‌‌‌‌های مختلف بر همدیگر اثر دارند. وی در زمینه‌ی راهکارها در مورد اعتیاد به تأسیس و ایجاد مراکز ویژه ترک اعتیاد، فعال بودن معتادان گمنام(NA, Narcotics Anonymous) در بحث روانی مسئله و کاهش و رفع حاشیه نشینی با تخصیص اعتبارات و بودجه‌‌‌‌های لازم اشاره داشت.

در قسمتی از میزگرد هم آقای کیخا در مورد معتادان گمنام(NA) سخنانی را اشاره کرد و عضویت در آن را رایگان دانست و تمرکز آن را بر پیام بهبودی و گمنامی دانست و از همگی درخواست نمود که معتادان را به انجمن معتادان گمنام معرفی نمایند.

در بخشی از همایش از طرف مؤسّسه خیریه صابرین گزارشی در مورد فعالیت‌‌‌‌های این مؤسّسه به همراه کلیپ پخش گردید و ه همین طور کلیپی از فعالیت‌‌‌‌های خیریه جماعت در عرصه‌‌‌‌های مختلف که توسط تیم رسانه و روابط عمومی آماده شده بود به نمایش درآمد، در این کلیپ به طرح‌‌‌‌های متعدد جماعت در آبرسانی به روستاهای دورافتاده، توزیع لوازم التحریر و کفش به دانش آموزان نیازمند، ساخت وتجهیز مدارس، بنای مساجد و مکاتب اشاره شده بود.گفتنی است که بسیاری از این فعالیت‌‌‌‌ها به همت والای مولوی محمدیوسف ارباب و همیاران وی در شهرهای مختلف استان انجام گردیده است.

همچنین از فعالان مختلف در عرصه‌‌‌‌های فرهنگی و مدنی تالیف و ترجمه با تقدیم لوح یادبود همایش تقدیر و تشکر به عمل آمد.

در بخش فعالان مدنی و اجتماعی از محمد انور امیری، محمود براهویی، محمد یوسف ارباب و ملک محمد ملازهی تقدیر به عمل آمد. در بخش برگزیدگان علمی و فرهنگی از دانش دادالله زهی، عبدالغفور گردهانی، حمید حمیدیان و دکتر رحیم بخش محتشمی تقدیر به عمل آمد. در بخش تألیف و ترجمه از آقایان عبدالمجید نهتانی، مصطفی امرا، عابد حسین بارکزهی و دکتر داوود زرین پور هم تقدیر به عمل آمد.

همایش با تقدیر و تشکر از عوامل اجرایی دست اندرکار که طی دو روز تلاش وافری در برگزاری هرچه بهتر همایش داشتند در روز جمعه به پایان رسید. گفتنی است که این همایش در ادامه همایش‌‌‌‌های سالیانه جماعت دعوت و اصلاح در استان سیستان و بلوچستان است که امسال در مرکز استان برگزار شد و تعداد کثیری از اعضا و هواداران جماعت دعوت و اصلاح و فعالان مؤسّسه خیریه صابرین آن را همراهی می‌کردند. بدیهی است که جماعت از همه کسانی که در برگزاری این همایش تلاش نموده‌اند کمال تقدیر و تشکّر را دارد. 

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار