تبلیغات

مسلمانان این استان هرگز طرفدار حوادث انتحاری نیستند

Article Image
به اشتراک بزارید!

وَیْلٌ لِّکُلِّ هُمَزَهٍ لُّمَزَهٍ [الهُمَزَه : ۱] الَّذِی جَمَعَ مَالاً وَعَدَّدَهُ [الهُمَزَه : ۲] یَحْسَبُ أَنَّ مَالَهُ أَخْلَدَهُ [الهُمَزَه : ۳] به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در فرازی از خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۶ بهمن۱۳۹۷- ۹ جمادی الثانیه ۱۴۴۰) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیات اولیه سوره «الهمزه» فرمودند:

جمع کردن و نگه داشتن مال دنیا ناپسند است

دنیا بی ارزش است و اینکه ما دل ببندیم به دنیا و دل بدهیم به این معنا نیست بلکه به این معناست که ما به دنیا ضرورت داریم و این عالم، عالم اسباب معیشت و زندگی است مانند: خوردن و پوشیدن و در راه الله خرج کردن است. اما جمع کردن و نگه داشتن مال دنیا ناپسند است.

غیبت ،طعنه زدن و نگه داشتن مال دنیا از گناهان کبیره و ناپسند هستند

۳ عمل را الله تعالی فرمود که مذموم اند: ۱- غیبت یعنی اینکه در انسان عیبی است و آن شخص روبروی او نمی گوید چنانچه اگر در حضورش بگوید او ناراض می شود اما پشت سر او عیبش را ظاهر می کند که به این غیبت گفته می شود اما اگر عیب در او نباشد و این جمله پشت سر او گفتن را تهمت می گویند.

۲- (لُّمَزَهٍ) یعنی کسی که انسانی را رودر رو بد و بیراه بگوید این را طعنه زدن می گویند. لذا دو گناه، غیبت و تهمت از گناهان کبیره هستند.

در سوره حجرات غیبت تشبیه داده شده به کسی که گوشت برادرش را در حالی که مرده می خورد.

۳- (جَمَعَ مَالاً وَعَدَّدَهُ ) مال خود را جمع می کند و می شمارد یعنی حساب را روز به روز جمع می کند که مقدار سرمایه اش چقدر بالا رفته است در حالیکه آن را در راه خدا خرج نمی کند و زکات نمی دهد و به فقرا و مساکین کمک نمی کند و محکم مال خود را نگه داشته است.

بنابراین الله تعالی برای این ۳ گناه بزرگ انسان را به عذاب تهدید کرده و آتش جهنم وقتی به پوست برسد مستقیماً به قلب اثر می کند و آن را می سوزاند. «الله تعالی همه را از این گناهان قبیح و بزرگ محفوظ بدارد»

بنابراین توبه کنید چنانچه غیبت کردید یا سخن چینی و تهمت و طعنه زدید چراکه این ها عذاب سنگینی را در بر دارند.

همچنین اگر مالی داریم برای خود و خانواده استفاده کنیم و در راه آخرت خود ببخشیم که آخرت این انفاق پاداش دارند.

کشتن انسان بی گناه هیچ سود دنیوی و اخروی ندارد                            

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در بخش دوم سخنان خود با اشاره به حادثه ناگوار حادثه انفجار اتوبوس حامل تعداد نظامی و امنیتی در جاده خاش به زاهدان ضمن محکوم کردن این حادثه اظهار نمودند: این اعمال بدور از انسانیت هستند که انسان یک انسان بی خبر که گناهی نکرده و برای او گناهی ثابت نشده به قتل برساند و حالت انفجار پیش بیاورد و انتحاری کند چنانچه الله می فرماید: خود را به دست خود هلاک نکنید و دیگران را هم هلاک نکنید. این نوع اعمال هیچ نوع توجیه دینی و عقلانی ندارند و از هر نظر دور است.

پیغمبر صلی الله علیه و سلم فرمود: بعد از من کافر نشوید و گردن دیگران را نزنید و هلاک نکنید.

ایشان در ادامه متذکر شدند: این اعمال به نفع هیچکسی نیستند هر گروه و تشکیلاتی که این فکر را دارد و روی این فکر کار می کند این اشتباه محض است چراکه این هیچ سود دنیوی و اخروی ندارد.

کسی برای عاملین حادثه انتحاری دعای خیر و آفرین نمی گوید بلکه این عمل را محکوم می کنیم

مولانا محمد عثمان در ادامه خاطرنشان کردند: افرادی را که برای مرزها خدمت می کنند و ناحق کشته شوند این هیچ فایده برای کشور و تشکیلاتی که پشت این مرز است ندارد غیر از بددعایی و بد و بیراه گفتن چیزی حاصل نمی کنند و کسی برای عاملین دعای خیر و آفرین نمی گوید بلکه این عمل را محکوم می کنند لذا ما همه این اعمال را رد می کنیم و این عمل را محکوم می کنیم چراکه اینها از هیچ نظر سیاسی، مذهبی، قومی ،استانی و منطقه ای سود و فایده ای ندارد جز اینکه استان را بدنام کنند و بگویند بلوچستان مردم می کشند و سر می برند لذا اینها اثرات بسیار منفی را بجا می آورند و مردم استان مورد تنفر قرار می گیرند.

مسلمانان این استان هرگز طرفدار حوادث انتحاری نیستند

عضو مجمع فقهی اهلسنت کشور در ادامه اظهار کردند: گرچه حساب مردم از این نوع مسایل جداست، ما از دولت و نظام و ملت ایران می خواهیم که حساب مردم و لباس بلوچ و مسلمانان این استان را جدا بدانند چراکه هرگز مسلمانان این استان طرفدار این نوع حوادث نیستند و اظهار نگرانی و بیزاری می کنند و این اعمال را مردود و محکوم می دارند لذا دولت این مسایل را از حساب مردم جدا بداند و ما هم دعا می کنیم که خداوند آنها را هدایت کند و به راه راست بیاورد. آنها باید از این تفکر برگردند و پشیمان شوند و ندامت کنند و بیایند در آغوش کشور و دولت و خواسته های خود را از راه مشروع و قانونی مطالبه کنند.

مردم خواسته های خود را از راه قانونی مطالبه کنند

مولانا محمد عثمان در ادامه افزود: هر خواسته ای که هر کسی از دولت دارد بیاید درون کشور و خواسته های خود را مطالبه کند و پیگیری کنند و دولت باید جوابگو باشد همانطور که دولت بارها اعلان کرده که خواسته ها را بر آورده می کنیم لذا نظام اعلان آغوش باز کرده لذا خواسته خود را از راه قانونی و دستوری مطالبه کنید. الله تعالی به بازماندگان و خانواده های اینها صبر و اجر دهد.

وی گفتند: الحمدلله مردم استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن در صحنه حضور داشتند و اعلان حمایت از اسلام و قرآن و کشور کردند.

دولت مصمم است مشکلات را مرتفع کند و خواسته های مردم را رسیدگی کند

خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل در ادامه اظهار کردند: هر نظامی مشکلاتی دارد کمبود و کاستی هایی دارد اما دولت مصمم است مشکلات را مرتفع کند و خواسته های مردم را رسیدگی کند و مردم و دولت باید همسو و هماهنگ باشند. همانطورکه همه مسئولین شهرستان خاش الحمدلله از استان و شهرستان هستند و برای آبادی و عمران و پیشرفت این استان سعی و تلاش دارند.

همایش دانش آموختگی حوزه مدینه العلوم ۱۶ و ۱۷ اسفند برگزار خواهد شد

شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در بخش پایانی سخنان خود ضمن اشاره به تاریخ برگزاری همایش دانش آموختگی حوزه مدینه العلوم خاش گفتند: ان شاءالله ۱۶ و ۱۷ اسفند ماه جلسه و همایش بزرگ فارغ التحصیلی حوزه را داریم و ضمن اطلاع رسانی از نظر مالی و جانی حضور پیدا کرده و علما را همراهی کنید تا بتوانیم خدمتی برای این استان و شهرستان در جهت بیداری اسلامی و اتحاد و انسجام بین دولت مردان و مردم انجام شود.

ایشان در آخر از مسئولین سیاسی و امنیتی برای اعلام آمادگی و همکاری جهت برگزاری این همایش تشکر و قدردانی کردند.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار