تبلیغات

برای فرزندان خود وصیت کنید که دین را معامله نکنند و یکتاپرست و موحد باشند

Article Image
به اشتراک بزارید!

وَالْعَصْرِ (۱) إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ (۲) إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (۳) به گزارش پایگاه اطلاع رسانی الخلیل آنلاین، شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در فرازی از خطبه های نماز جمعه این هفته (۲۱دیماه۱۳۹۷- ۴جمادی الاولی ۱۴۴۰) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت سوره «والعصر» فرمودند:

هفته گذشته این سوره تلاوت شد اما مطالب این سوره به پایان نرسیدند لذا این سوره مشتمل بر چهار موضوع و اصول می باشد.

اساتید و شیوخ تفسیر ما فرمودند: که برای ترقی و پیشرفت اقوام عالم چهار اصول وجود دارد.

چهار اصل برای سعادت، فلاح و رستگاری تمام انسانیت وجود دارد، قرآن کتابی هدایت دهنده برای تمام انسان هاست.

 الله در سوره بقره فرمود: (شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِّلنَّاسِ) قرآن کتابی است که برای هدایت تمام انسان ها در ماه رمضان نازل شده است.

برای همیشه قرآن بر محمد رسول الله صلی الله علیه و سلم نازل شد و در حیات او دین تکمیل شد. اعلان تکمیل دین را الله تعالی در سوره مائده فرمود: (الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ) امروز برای شما دینتان را تکمیل کردم «سال حجه الوداع در صحرای عرفات و روز جمعه» الله تعالی این آیه را نازل و اعلام تکمیل دین را فرمود.

آخرین قبله کعبه الله و آخرین پیامبر محمد رسول الله و آخرین کتاب قرآن است

در سوره احزاب فرمود: «مَّا کَانَ مُحَمَّدٌ أَبَا أَحَدٍ مِّن رِّجَالِکُمْ وَلَکِن رَّسُولَ اللَّهِ وَخَاتَمَ النَّبِیِّینَ» حضرت محمد صلی الله علیه و سلم پدر هیچ یکی از شما مردان عاقل و بالغ نیست (چون پسران پیغمبر در کودکی وفات کردند) بلکه او فرستاده الله و آخرین پیامبر است.

لهذا بعد از قرآن کتاب دیگری نازل نمی شود و آخرین امت شما هستید. آخرین قبله کعبه الله و آخرین پیامبر محمد رسول الله و آخرین کتاب قرآن است.

تاریخ شاهد و گواه است که تمام انسانیت در زیان و ضرر هستند اما الله تعالی برای آنها این کتاب را برای ترقی، سعادت، خوشبختی و نجات تمام اقوام عالم نازل کرده است.

(إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِی خُسْرٍ) تمام انسانیت سرتا پا در ضرر هستند و هلاکت دنیا برابر با هلاکت آخرت است (إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا) مگر کسانی که ایمان آوردند.

روزی عبدالله ابن عباس رضی الله تعالی عنه روی منبر این آیه را تفسیر کرد و فرمود: مصداق و نمونه (لَفِی خُسْرٍ) ابوجهل است.

در میدان بدر دو بچه انصاری او را در جنگ بدر که یکی با شمشیر پرید بر گردنش او را زد و دیگری شمشیر به پاهایش زد و او سرنگون شد.

ایمان «ابوبکر»، عمل «عمر»، عقیده «عثمان» و صبر «علی» برای امت الگو هستند

ابن عباس می فرماید: (إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا) «مانند ابوبکر» (وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ) «مانند عمر» (وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ) «مانند عثمان» (وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ) «مانند علی».

شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در ادامه تشریح کرد: نمونه «الَّذِینَ آمَنُوا» ابوبکر صدیق است که در ابتدای بعثت آن حضرت صلی الله علیه و سلم مشرف به اسلام شد.

در تفسیر دیگری به صحابه و مهاجرین و انصار که ایمان آوردند گفته می شود. همچنین آنهایی که از امت رسول الله هستند و تا قیامت دعوت رسول الله را قبول دارند.

به همین دلیل پیغمبر به ابوبکر لقب داد که تو صدیق اکبر هستی چراکه تو از من هیچ دلیلی طلب نکردی وقتی من گفتم الله من را به پیغمبری مبعوث کرده و تو ایمان آوردی.

انسان اول خود را بسازد و اصلاح کند و دوم دیگران را بسازد

بنابراین مصداق «آمنو»، ابوبکر صدیق و مصداق «عملو صالحات»، فاروق اعظم و مصداق «تواصو بالحق»، عثمان غنی و مصداق «تواصو بالصبر» علی مرتضی رضی الله تعالی عنه هستند که چهار اصل برای چهار خلیفه مسلمین مثال زده شده است.

مولانا محمد عثمان در ادامه عنوان کردند که شیخ التفسیر والحدیث علامه جاجروی رحمه الله علیه فرمودند: برای تکمیل انسانیت دو شرط وجود دارد: ۱- تکمیل ۲- اکمال یعنی انسان اول خود را بسازد و اصلاح کند و دوم دیگران را بسازد.

یک مسلمان باید از شرک، کفر، بدعات و خرافات فاصله بگیرد

ایشان تشریح کردند: یک مسلمان در مرحله اول باید از شرک، کفر، بدعات، خرافات و هر آنچه که مخالف اسلام و دین است فاصله بگیرد.

مرحله دوم اکمال یعنی ساختن دیگران لذا برای اصلاح دیگران فکر کنید و قدم بردارید و عمل به جا بیاورید.

مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در ادامه سخنان خود به معلمین و فارغ التحصیلان علوم دینی خاطرنشان کرد: یک معلم بعد از بازنشستگی خانه نشین نشود بلکه همان راه خود را ادامه دهد و شاگردان را بسازد.

یک معلم و طالب علم برای همیشه به تعلیم و تدریس ادامه دهد

همچنین طالب علمی که فارغ التحصیل می شود در خانه نشیند و برای تجارت و معامله و کار دنیا نرود بلکه برای تدریس و تبلیغ برود.

مولانا محمد عثمان در ادامه خطاب به تبلیغی ها: اگر یک برادر تبلیغی ۴۰ روز تشکیل می شود و ایمان و اسلام را می فهمد بعد از آن خانه نشین نشود بلکه بیرون شود و دیگران را دعوت دهد.

وی تصریح کرد: دعوت و تبلیغ تنها وظیفه برادران تبلیغی نیست بلکه این وظیفه تمام امت است.

برای تعلیم و اصلاح جامعه ایده آل و سالم باید فکر کرد و قدم گذاشت

یک مسلمان برای اصلاح جامعه فرزند خود را بسازد، زیر بنای جامعه به دست نوجوانان و جوانان است. لذا باید برای تعلیم و آموزش اصلاح جامعه ایده آل و سالم فکر کرد و قدم گذاشت تا آن را به معرض وجود آورد.

استاد برجسته تفسیر در ادامه تشریح نمود: برای اکمال، این سوره دو چیز را بیان کرده است (وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ) افراد جامعه به حق توصیه کنند و در درجه اول ایمان داشتن را به فرزندان خود یاد دهند. چراکه یک مسلمان اول باید خودش قرآن یاد بگیرد و  به فرزندان خود قرآن خواندن را یاد بدهد.

قرآن را یاد بگیرید و به فرزندان خود یاد دهید

در آموزش و پرورش و در جماعت تبلیغ و در حوزه ها و خانه ها، پسران و دختران و مردان و زنان همه قرآن بخوانید و به قرآن ایمان بیاورید و قرآن را بدانید و تدریس کنید و همچنین ترجمه آن را هم  بدانید.

شیخ القرآن در ادامه سخنان خود یادآور شد: همانطور که می دانید در شهر خاش زمینه برای فهم قرآن فراهم است و سه دوره کلاس قرآن گذاشته شده است یک دوره برای تحصیل کردگان به مدت ۱۰ روز و دوره دوم برای طلاب و علماء به مدت ۲ ماه «شعبان و رمضان» و دوره سوم برای علماء و فارغ التحصیلان و مفتی ها بعد از رمضان به مدت ۶ روز گذاشته شده است.

ایشان اظهار کردند: متأسفانه برخی از علما مفتی هستند و قرآن بلد نیستند و در این رابطه شاعر اردو گفته:

توحید کو سمجا نهین صوفی بنا تو کیا هوا /// بدعات سهی بیزار نهین مفتی بنا تو کیا هوا

صوفی هست و تسبیه به دست دارد الله الله می کند ولی از بدعات و خرافات بیزار نیست و غرق در بدعات و خرافات است.

هر خطبه خوانی باید مفهوم توحید را بداند و پیام قرآن را بدانید لذا از این فرصت ها استفاده کنید.

ابن عباس می فرماید: درجه اکمال یا ساختن دیگران یک درجه اش این است که قرآن یاد بگیرد و توحید را بداند.

عبادت گذار بدون توحید نجات نمی کند

مولانا محمد عثمان در ادامه افزود: عبادت گذار زیاد هست موحد کم است اما عبادت گذار تنها نجات نمی کند بلکه موحد عبادت گذار نجات می کند. چنانچه مشرکین مکه هم عبادت می کردند اما موحد نبودند لذا عبادت گذار بدون توحید نجات نمی کند بلکه عبادت گذار موحد نجات می کند.

ایشان گفتند: اگر یکی خیلی نفل می خواند کافی نیست یا کسی که خیلی عمره و حج می رود کافی نیست و کار امور خیریه انجام می دهد کافی نیست بلکه اول باید توحید و عقیده را بداند و موحد باشد همانطور که مشرکین مکه خانه کعبه را ساختند و عبادت می کردند اما الله را به تنهایی نمی پرستیدند.

روزی حضرت علی و حضرت عباس با همدیگر گفتگو کردند حضرت علی گفت: عمو شما دیر اسلام آوردید، حضرت عباس خشمگین شد و گفت: مگر من  چکار بدی کردم در حالیکه خدمت گذار خانه کعبه و حجاج بودم؟ آنگاه الله تعالی این آیه را نازل فرمود: (أَجَعَلْتُمْ سِقَایَهَ الْحَاجِّ وَعِمَارَهَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ کَمَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ) ای جناب شما قرار می دهید ساختن خانه کعبه و خدمت کردن حجاج را برابر با آن کسی که ایمان آورده به توحید الله و عمل صالح می کند.

بنابراین خطاب به حضرت عباس که تو از موحدین عقب مانده ای ولی اسلام تو قبول و درجه تو بالا است اما نه به آن درجه و مقامی که برادرزاده تو (حضرت علی) دارد چراکه او از کودکی مشرف به اسلام شد و اولین نوجوان است که اسلام آورد.

حضرت یعقوب فرزندان خود را وصیت می کند: (مَا تَعْبُدُونَ مِن بَعْدِی قَالُواْ نَعْبُدُ إِلَـهَکَ وَإِلَـهَ آبَائِکَ إِبْرَاهِیمَ وَإِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَاقَ إِلَـهاً وَاحِداً) بعد از من چه کسی را می پرستید؟ فرمودند: اله ابراهیم را همان خدایی که ابراهیم او  را بطور یگانه و یکتا می پرستید  و خدایی که حضرت اسحاق پرستیده، همان ذات لایق و لاشریک را ما می پرستیم.

برای فرزندان خود وصیت کنید که دین را معامله نکنند و یکتاپرست و موحد باشند

مولانا محمد عثمان خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل خاش در پایان افزود: هر کسی که برای فرزندان خود وصیت نامه می نویسد باید اول بنویسد: که بعد از مرگ من دین را معامله نکنید و دین را نفروشید و عقیده و ایمان را معامله نکنید بلکه خدا پرست و یکتا پرست باشید و سپس برای اموال خود وصیت کند.

ایشان در آخر تشریح کرد: دومین درجه اکمال (وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ) استقامت داشته باشید و صبر کنید. وصیت کنید به فرزندان و مسلمانان که در راه اسلام استقامت کنند و صبر داشته باشند، بر طاعات، بر احکام و عبادات اسلام اهتمام کنید و استقامت کنید و اگر آزمایشی از الله آمد ایستادگی از خود نشان دهید و در مقابل باطل بایستید و اگر دشمنان بر شما فشار آوردند متزلزل نشوید و دل ها و پاهای شما نلرزند و همچنین از گناهان دوری کرده و نفس را کنترل کنید و صبر بر معصیت داشته باشید.

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار