تبلیغات

مولانا عبدالصمد ساداتی : راه رسیدن به همدلی و وحدت ؛ “برقراری مساوات” ، “عدالت” و “حفظ کرامت انسانی” است

Article Image


به گزارش سنت نیوز، مولانا سید عبدالصمد ساداتی در فرازی از خطبه های نماز جمعه اهل سنت سراوان (۲۵ آبانماه۱۳۹۷) اظهار داشتند: ارج نهادن به واقعه ولادت آنحضرت صلی الله علیه و آله و سلم در شکرگزاری رب العالمین در اطاعت و پیروی از نبی مکرم اسلام است ؛ هر کسی در جایگاه و توان و مسئولیت خود باید مجری احکام الهی و فرمایشات رسول الله صل الله علیه و آله و سلم باشد.
ایشان تصریح کردند: وقتی تبعیض از بین نرود و مشکلات اساسی مردم حل نشود و در پی اون وحدتی که پیامبر منادی آن بود و مساوات اسلامی را بنیان گذاشت نباشیم فقط با شعار و کلمات نمی‌توانیم وحدت را برقرار کنیم بلکه اسوه و سیرت پیامبر را جلوی راه خود قرار دهیم آنوقت محبت و همدلی و وفاق پیاده می شود.
مدیر دارالعلوم سراوان افزودند: زندگی طیبه آنحضرت؛ درس اخلاق و رفتار است که بغض کینه حسد و زیاده خواهی را برطرف می کند و ارزش ها و کرامت انسانی که مهمترین اصل در همدلی و وحدت است را برقرار می کند.
امام جمعه اهل سنت سراوان خاطر نشان ساخت: پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم نیز جهت برقراری وحدت امت اسلامی عدالت را در دستور کار قرار دادند زید را فرمانده سپاه بلال حبشی را که در رنگ و قوم فرق می کرد همراه خود و موذن قرار داد و سلمان را که عرب نبود معاون و مشاور خود قرار داد و از آنها تجلیل کرد.
مولانا ساداتی گفتند: اسلام دین عمل است و برای آن قرآن کریم اسوه و سیرت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را تا قیامت برای همه از امام جماعت و مسول حکومت ، چوپان و تاجر ، کارگر و کارفرما و دیگر افراد جامعه ملاک قرار داده است تا در زندگی و کار خود پیروی کنند.
خطیب جمعه اهل سنت سراوان در بخشی از سخنان با اشاره به ولادت مکرم پیامبر اسلام در دوازدهم و یا به روایتی نهم ماه ربیع سال عام الفیل گفتند: رسول الله ؛ پیام آور توحید که غیر از الله تعالی کسی لایق پرستش و استعانت خواستن نیست و پیام آور عدل و انصاف بود.
مولانا سید عبدالصمد ساداتی عنوان کردند: گرفتن جشن میلاد برای پیامبر موضوع و هدف نیست بلکه بزرگترین و با ارزش ترین و مهمترین چیزی که ما عنوان دوستی و محبت رسول الله سلام الله علیه و آله و سلم قرار بدهیم اطاعت و پیروی از آنحضرت است کمبودهای جامعه جبران شود امروز در فکر عدالت اسلامی، عدالت علوی عدالت عمر فاروق خلفای راشدین و عدالتی که رسول الله قائم کرد باشیم آن وقت ما می توانیم بر مشکلات فائق بیاییم و بگوییم امتی راستین و پیرو رسول الله هستیم.
امام جمعه اهل سنت سراوان تصریح کردند: در دین اسلام ملاک در اطاعت از قرآن کریم و پیروی از سیره نبوی است از این نظر بود که رسول الله صل الله علیه و آله و سلم و بعد از آن حضرت علی و دیگر خلفای راشدین و تابعین روز ولادت را جشن و عید قرار ندادند و برای وفات مراسم سالگرد نگرفتند.
مولانا ساداتی ابراز داشت: الله تبارک و تعالی در ماه ربیع الاول واقعه مهم ولادت با سعادت نبی اکرم اسلام محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم را که نجات انسانیت از پستی و بربادی بود بوجود آورد.
مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخش پایانی مراسم نماز جمعه اهل سنت سراوان از غیر پاسخگو بودن مسئولان در عدم تامین سوخت مورد نیاز خودروهای شخصی برای شهروندان در سراوان و همچنین منتظر گذاشتن طولانی مردم در ایست های بازرسی در مسیر بم پشت به شدت انتقاد کرد و بر پاسخگو بودن مسئولان تاکید کرد.
امام جمعه اهل سنت سراوان گفتند: بسیاری از مردم از تامین نشدن سوخت بنزین مورد نیاز و عدم پاسخگویی مسولان گله مند و ناراضی اند چه کسی باید جوابگو باشد.
ایشان تصریح کردند: افراد زیادی خودرو و کارت سوخت شان بنام همین شهر است اما چندین ماه و سال است که به آنان بنزین داده نمی شود و مسئولی هم به فکر نیست چرا اینگونه باشد.
مولانا ساداتی تاکید کرد؛ مسئولان پاسخگوی حق مردم و به وظایف خود عمل کنند.
امام جمعه اهل سنت سراوان هم چنین اظهار داشت : کسانی به ما مراجعه می کنند که وقتی از مسیر بم پشت به سراوان می آیند ساعتها پشت ایست بازرسی می ماند افرادی که ایرانی اند و در بین آنان بیمار نیر وجود دارد که جهت مداوا به سراوان می آیند نباید اینگونه رفتار شود.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار