تبلیغات

گزیده سخنان مولانا عبدالحمید در دیدار با جمعی از علما و فیض‌یافتگان دارالعلوم زاهدان

Article Image


به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، گزیده سخنان مولانا عبدالحمید در این دیدار به شرح ذیل است:
زندگی دنیا مختصر است. تمنا و امیدهای بیجا داشتن کار انسان‌های ساده است، کار انسان‌های پخته تلاش و استمداد از خداست. قرآن می‌گوید: «تِلکَ الجَنَّهُ اللَّتی أورِثتُمُوها بِمَا کُنتُم تَعمَلُون»؛ بهشت در مقابل عمل است، بهشت به هر کس که مولوی شد، نمی‌رسد بلکه هرکس عمل کند به بهشت می‌رسد.
بدون عمل و تلاش هیچ‌چیزی نیست. تمنای جنت فردوس و تمنای سربلندی بدون مجاهده و عمل پوچ است.
فقط به درس دادن چند طلبه، پوشیدن جبه، عمامه، داشتن عصا بهشت نمی‌رسد. این روش سلف صالح نیست، بدون مجاهده، خداترسی و عشق خدا بهشت نمی‌رسد.
امروز ذاکر، صالح، عابد کم است. در دل سوز و درد نیست، وقتی در دل سوز و درد نباشد مجاهده مشکل می‌شود. در منافع دنیا و خورد و نوش رقابت هست، ولی در عبادت و اصلاح خَلق سستی مشاهده می‌شود.
بسیاری از صحابه و سلف صالح باآن‌همه خدماتی که انجام می‌دادند شب‌ها کم می‌خوابیدند.
اسلاف ذاکر بودند در رفت‌وآمدهایشان ذکر می‌کردند. درمیان آن‌ها خدمت خلق بود، اصلاح جامعه، تربیت شاگردان و ارادتمندان، عبادت، تلاوت، ذکر و دعا، صدقه و خیرات و دلسوزی برای مردم همه را داشتند. در راستای اصلاح مردم و در راستای عبادت خدا دارای توفیق و دارای قدرت بودند. تخصص شان در ساختن مردم و در ساختن آخرت مردم بود. تخصص‌شان در انسان‌سازی بود.
ساختن انسان‌ها را از خانه‌های خود شروع کردند، در خانه‌هایشان نور بود. محبت ما با خدا و رسول باید شدید باشد، به تک‌تک احکام قرآن و سنت عمل کنیم. برای خود، فرزندان و جامعه‌مان برنامه‌ریزی کنیم. باید کار را بدون سروصدا و بدون هیاهو و به نحوی انجام بدهیم که آسیب و مشکلات به وجود نیاورد.
هیاهو، تظاهر و رسانه‌ها چه‌بسا سبب مشکلات شده و تبعاتی داشته است، احساساتی برخورد نکنید.
همه شما زیر ذره‌بین هستید. تنها نجات شما در تقواست، خلاف نکنید نه خلاف قانونِ خدا و نه خلاف قانونِ بندگان خدا.
الله تعالی درنتیجه‌ی عدم رعایت تقوا، امنیت تان را سلب می‌کند. هر گناه به‌اندازه خود امنیت را سلب می‌کند. اگر شما گناه نکنید در امنیت خدا هستید. اگر انسان درست و صادق باشد، الله او را کمک می‌کند.
برای خدا تقوا و عمل مهم است. عامل باشید عاطل نباشید. باخدا بودن هم شرف دنیاست هم شرف آخرت است. کسی که الله با اوست او دیگر چه می‌خواهد؟ کسی که الله با اوست موفق است.
نکته دیگر اینکه حکمت خیلی مهم است، یعنی همه کارهای انسان صحیح و درست باشد، انسان همه ابعاد و شرایط را در نظر بگیرد. بهترین راهکار مشورت است. بدون هیاهو باهم بنشینیم، مشورت و فکر کنیم، با تدبیر کارها را جلو ببریم. اهل تعامل باشیم، وجود علما باید برای همه مایه رحمت باشد، با همه ارتباط داشته باشیم.
درست است که اختلاط با گناهکاران و نشست‌وبرخاست با اهل هوا و خواهشات خطر دارد، ولی نباید آن‌ها را کاملاً ویل کنیم، بلکه آن‌ها را وعظ، تبلیغ و ارشاد کنیم و خیرخواه شان باشیم.
ناملایمات، شداید و سختی‌ها را باید تحمل کرد. صبر و تقوا دو محور امداد پروردگار و عوامل پیروزی‌اند.
خودکشی و خودسوزی است که انسان برخلاف تقوا عمل کند. بی‌صبری و بی‌تقوایی مشکلات به وجود می‌آورند، صبر و تقوا را پیشه کنید هیچ ضرری به شما نمی‌رسد
احساساتی نشوید، بی‌صبری نکنید. اگر صبر کنید و مخلص باشید و باحضور قلب الله را عبادت کنید موفق می‌شوید.
هیچ نعمتی بی مشکل نیست. هر نعمت مشکلاتی دارد و هیچ نعمتی به‌اندازه دین مشکلات ندارد.
تحمل کنید اگر شما را تهدید کردند، زدند بازهم جا و کار را ویل نکنید.
حکمت، تدبیر، تقوا، صبر و استقامت را پیشه خود قرار دهید و از خلاف پرهیز کنید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

  • چشم ها را باید شست…..

    .چشم ها را باید شست … جور دیگر باید دید… معمولا بیشتر اوقات یک یا چند نفر در اطرافمان وجود دارند که همیشه هوایمان را دارند و نمیگذارند آب در...

  • پیامبر اسلام، عدالت و خشونت

    سرّ اینکه این مبحث را انتخاب کرده‌ام، حوادثی است که در سالیان اخیر در پیرامون...