تبلیغات

خدایی‏ که واژگون شد!

Article Image
توضیح تصویر: این تصویر نشان‏دهندۀ ژاپنی‌هایی است که در پیشگاه بت بزرگ طلایی که چهل تن وزن داشت، در منطقۀ اوکینا بعد از سقوطش به

هنگامی‏که این تصویر را در کشوری پیشرفته و متمدن (ژاپن) می‌‏بینی؛ به درستی پی خواهی برد که رسیدن به الله متعال با قلب و دل ممکن است نه با عقل و خردِ تنها؛ زیرا اگر رسیدن به او تعالی به مجرّد هوشمندی و عقل محض ممکن می‌‏بود، می‏‌بایست انسان‏های هوشیار و خردمندی بسان انشتاین، استیون هاوکینگ، نیوتن، ادیسون، بیل گیتس و هزاران انسان خردمند روی زمین، از راه عقل محض، به خدا می‌‏رسیدند.

در حالی‏که می‌بینیم حضرت بلال - رض- برای رسیدن بدین مقصود، جز دلی صاف و قلبی صادق، چیزی دیگر در دست ندارد و با آن هم به این هدف بزرگ که همانا یافتن راه درست است، نایل می‌شود؛ بلی بلال نه شرکت اپلی داشت و نه لامپ و چراغی را اختراع نموده بود. نه نظریۀ فیزیکیی کشف نموده بود و نه هم از نظریۀ نسبیت چیزی می‌دانست و همچنان بر هیچ قمر مصنوعی‌ای هم دست نیافته بود.

اما او دارای قلب صادقی بود که خواهان رسیدن به الله متعال بود و به اساس این خواسته‌اش، به مقصد مقصود خود رسید و رستگار شد.

این حکایتی است که مشعر بر این است که دل‌ها جز صدق و راستی و اخلاص نیاز ندارند تا به جایگاه بلندی قرار گیرند.

علوم و تکنولوژی و قمرهای مصنوعی و کامپیوترها و تلفن‌های هوشمند، همه تو را با خدا و خالقت آشنا نمی‌سازد تا زمانی که قلب و دلت به شناخت او دست نیافته باشد.

آیا مگر ژاپن از زمرۀ کشورهای پیشرفتۀ صنعتی و اجتماعی نیست؟!

پس چگونه برای مردم و ملتی که به بلندترین جایگاه علم و دانش و تکنولوژی رسیده‌اند، ممکن است که برای بتی سجده نمایند؟!

آیا مگر نمی‌بینید که این بت، خودش را ثابت نگه داشته نتوانست و هرگز نخواهد توانست خودش به ذات خود، سرِ پا بایستد.

درک این موضوع همزمان چشم بصیرت و بصارت می‌خواهد تا کنه آن را درک و فهم نمایند.

الله متعال می‌فرماید: «أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَتَكُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ يَعْقِلُونَ بِهَا أَوْ آذَانٌ يَسْمَعُونَ بِهَا فَإِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَكِن تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِي فِي الصُّدُورِ/ آيا در زمين به سير و سفر نپرداخته اند تا (از ديدن آثار گذشتگان و مشاهده ويرانه هاي كاخ‏هاي ستمگران) دلهائی به هم رسانند كه بدانها (وظيفه خود را در قبال دعوت حق درك و) فهم كنند، و گوش‌هایی داشته باشند كه بدانها (اخبار جبّاران و ندای وجدان، و فرمان يزدان را) بشنوند؟ چرا كه اين چشمها نيستند كه كور می‌گردند، و بلكه اين دلهای درون سينه‌ها هستند كه نابينا می‌شوند.» پس چشم و گوش بدون درک درست، کور است و کر.

عقل محض بدون قلب سلیم و روشنی‌بخش، در حقیقت جز آلتی کور، بیش نیست.

الله متعال می‌فرماید: «أَفَمَن زُيِّنَ لَهُ سُوءُ عَمَلِهِ فَرَآهُ حَسَناً فَإِنَّ اللَّهَ يُضِلُّ مَن يَشَاءُ وَيَهْدِي مَن يَشَاءُ فَلَا تَذْهَبْ نَفْسُكَ عَلَيْهِمْ حَسَرَاتٍ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ بِمَا يَصْنَعُونَ/ آيا كسی كه عملهای بدش (توسّط شيطان و شيطان صفتان) در نظرش زينت و آراسته شده است و آن را زيبا و آراسته می‌بيند (همانند كسی است كه واقع را آن چنان كه هست می‌بيند و از قوانين آسماني پيروی می‌كند؟) خداوند هر كس را بخواهد گمراه می‌سازد، و هر كس را بخواهد راهياب می‌نمايد. پس خود را با غم و غصّه آنان هلاك مكن. خدا بس آگاه از كارهائی است كه می‌كنند.»

توضیح تصویر: این تصویر نشان‏دهندۀ ژاپنی‌هایی است که در پیشگاه بت بزرگ طلایی که چهل تن وزن داشت، در منطقۀ اوکینا بعد از سقوطش به افتاده بود.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار