تبلیغات

بیش از ۴۷ هزار کیلو عسل در سیستان و بلوچستان تولید شد

Article Image


به گزارش سنت نیوز، حسین سرابندی با اشاره به اینکه فصل آمارگیری از زنبورداران سیستان و بلوچستان از ابتدای مهر شروع شده و تا اواخر این ماه ادامه دارد اظهار داشت: تولید عسل سیستان و بلوچستان در سال گذشته به ۴۷ هزار و ۵۴۶ کیلو رسیده که پیش‌بینی می‌شود این آمار امسال افزایش داشته باشد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: تعداد کلونی‌های زنبور عسل استان در سال گذشته، ۵۰ هزار و ۷۴۰ کلونی بوده که این آمار نسبت به سال گذشته آن افزایش چشمگیری داشته است.
وی تصریح کرد: سیستان و بلوچستان با توجه به اینکه دارای آب و هوای خاصی است و در آن ۴ فصل را تجربه می‌کنیم که همین امر سبب شده در استان پرورش زنبور اصل را داشته باشیم و سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های شاخص و مطرح در تولید عسل به شمار رود.
سرابندی با بیان اینکه عسل تولیدی فقط در خود استان مصرف می شود و صادرات آن را به دیگر مناطق نداریم افزود: با توجه به اینکه در استان اتحادیه و تعاونی مختص این امر وجود ندارد زنبورداران عسل تولیدی را به مشتریان خود می‌فروشند و در مجموع عسل تولیدی سیستان و بلوچستان وارد بازار برای صادران نمی‌شود.
معاون بهبود تولیدات دامی استان اظهار داشت: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان ایستگاه پرورش تولید زنبور ملکه ندارد تعداد ملکه های تولیدی از کلونی‌های این استان مشخص نیست اما زنبورداران به صورت خودجوش اقدام به پرورش زنبور ملکه می‌کنند.
وی در مورد بیمه زنبور و زنبورداران استان عنوان کرد: با توجه به اینکه شرکت بیمه در بحث خسارات به این افراد کمک چندانی نمی‌کند اکثر زنبورداران تمایلی به بیمه شدن ندارند این درحالی است که در حال حاضر ۱۹۹ بهره‌بردار در بحث رنبورداری فعالیت دارند.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار