تبلیغات

مولانا ساداتی :کم فروشی ، گران فروشی و احتکار ؛ کسب حرام و از آفتهای جامعه است

Article Image


به گزارش سنت نیوز، مولانا سید عبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه اهل سنت سراوان(۱۶ شهریور۱۳۹۷) با اشاره به تعالیم اسلامی در خرید و فروش و کسب درآمد، ” گران فروشی” ، “کم فروشی” و “احتکار” را بر اساس آموزه های دینی ؛ مستوجب مجازات دنیوی و اخروی و دامنگیر شدن به عذاب الهی عنوان نمودند.
خطیب جمعه اهل سنت سراوان با تلاوت آیات ابتدایی سوره مطففین اظهار داشتند: دین اسلام برای خرید و فروش و کسب درآمد دستورات عادلانه و توصیه هایی دارد و از کم فروشی ، گران فروشی و احتکار منع نموده و برای آنها جرم سنگین و عذاب دردناک آمده است.
مولانا ساداتی خاطرنشان ساختند: در قرآن کریم سوره ای به نام مطففین یعنی کم فروشان است که در وزن و اندازه گیری و پیمانه؛ چیزی یا کاری را که به مردم تحویل می دهند کمتر از آن است که حق کشی و سرانجام بدی برای آن است، اما فراموش کرده اند که در یک روز بزرگ مورد سوال و جواب قرار می گیرند و هر کس پاسخگوی اعمالش است، در روزی که مال و اولاد ، قوم و دوست و هیچ دولت و پارتی به کار نمی آید مگر کسیکه از این دنیا اعمال نامه پاک و صاف داشته باشد.
ایشان تصریح کردند: در قرآن کریم الله تعالی قوم مدین را عبرت قرار داده است که از تذکر حضرت شعیب در عدم کم فروشی و عدالت در وزن و پیمانه پند نگرفتند و مانند قوم نوح و قوم صالح و قوم لوط که نافرمانی رب العالمین را کردند به عذاب الهی گرفتار شدند.
امام جمعه اهل سنت سراوان افزودند: کم فروشی ، گران فروشی و احتکار ؛ کسب حرام و از طرف هر شخص و منصبی که باشد درآمد ناجایز است و مستوجب مجازات دنیوی و اخروی است ، چرا مسلمانی که ادعای اعتقاد به اسلام و قرآن دارد مرتکب چنین اعمال ناشایستی شود و به اقتصاد و معیشت مردم فشار وارد کند و رضایت الهی را در نظر نگیرد ، رعایت عدالت دستور قرآنی برای همه افراد جامعه است و در هر چیزی از نیاز مردم نباید سوء استفاده کرد.
مدیر دارالعلوم سراوان بیان کردند: کوتاهی در انجام مسئولیت و کم کاری نیز کم فروشی است و این تاسف است که برخی از مسئولان در خواب غفلت به سر می برند، بعنوان نمونه برای شهرستان سراوان مسئولین اجرایی باید پاسخگو و انجام مسئولیت نمایند، هر مسئولی و هر اداره ای در هر شهری باید انجام وظیفه صادقانه و به مسئولیت عمل نماید و اگر توانایی ندارد استعفا دهد، در مقابل تقدیر و تشکر ، انتقاد و توبیخ هم وارد است.
مولانا ساداتی گفتند: وقتی در ابزار دفاعی خودکفا هستیم چرا در کوچکترین مسائل اقتصادی واردات و وابستگی داریم ، کارخانه ها تعطیل و کارگران بیکار باشند ، ظرفیت ها و منابع برای تولید ملی داریم اما فساد و عدم مدیریت صحیح به اقتصاد و معیشت مردم ضربه وارد کرده است.
امام جمعه اهل سنت سراوان در پایان سخنان با اشاره به هفته “تعاون” گفتند: مشارکت مردم و همراهی دولت در تعاون از امور خیر بسیار مهم در حل معضلات است و می توان در تولید و اشتغال و افزایش رفاه اقدامات مهمی انجام داد و نمونه آن تعاونی مسکن مهر که علی رغم کاستی ها در مواردی از کارهای خیر در امر تعاون است.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار