تبلیغات

آغاز نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی ایران

Article Image

به گزارش سنت نیوز، میرجلال‌الدین کزازی زبان شناس و استاد زبان فارسی در آیین افتتاحیه اولین جشنواره ملی موسیقی حماسی کمالان گفت: این نخستین بار است که به چابهار می‌آیم و هرگز نمی‌دانستم، سرزمینی این‌گونه به‌شادی و اصالت در ایران وجود دارد. سرزمین‌های زیادی‌ را در ایران دیده‌ام اما با آواز بلند می‌گویم که چابهار بی‌همتاست.
وی در عین حال به تحسین زبان بلوچی برخاست و افزود: از شما می‌خواهم که با فرزندان خود به زبان بلوچی صحبت کنید و اجازه ندهید این زبان به فراموشی سپرده شود. دیرینگی زبان بلوچی بی‌همتاست و یکی‌از ناب‌ترین زبان‌های قوم‌های ایران است.
کزازی تصریح کرد: زبان هند و موسیقی بلوچی باید با چنگ و دندان پاس داشته شود؛ اگر واژه‌ای از زبان و گویش بلوچ بمیرد مرگ ایرانی است.
این پژوهشگر ارشد موسیقی نواحی ایران بابیان اینکه ملا کمالان هوت از چهره‌های نامدار ایرانی در عرصه موسیقی نواحی است، گفت: بسیار مفتخرم که در جشنواره‌ای حضور پیدا می‌کنم که به‌نام موسیقی حماسی ایران و هنرمند به‌نام آن استاد کمالان هوت نام‌گذاری شده است.
وی خاطرنشان کرد: گرامی داشتن یاد و نام استاد کمالان هوت وظیفه تمام هنردوستان بلوچ است و امیدواریم جشنواره ملی موسیقی حماسی کمالان به‌صورت مستمر در سال‌های آینده ادامه پیدا کند.
افتتاحیه نخستین جشنواره ملی موسیقی حماسی ایران، کمالان، به مناسبت زادروز تولد اسطوره موسیقی حماسی ایران و بلوچستان استاد کمالان هوت، با حضور پژوهشگران ملی موسیقی نواحی ایران هم‌چون استاد هوشنگ جاوید، آرش اوستا، میرجلال‌الدین کزازی، احمد صدری، محمدرضا درویشی و علی اکبر شکارچی و حماسی‌سرایان و حماسی‎نوازان از ۶ اقلیم کشور شب گذشته در منطقه آزاد چابهار آغاز شد و تا ۱۱ شهریورماه ادامه دارد.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار