تبلیغات

رشد ۴۰۰ درصدی ترانزیت خارجی در سیستان و بلوچستان

Article Image


به گزارش سنت نیوز، رضا راستی در جمع خبرنگاران افزود: در پنج ماه گذشته بیش از هزار و ۵۰۲ میلیون دلار کالا از گمرکات استان صادر یا وارد شده است.
راستی در ادامه بیان کرد: در پنج ماه امسال میزان صادرات، واردات و ترانزیت کالا از گمرکات و بازارچه های مرزی نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشت.
ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: در این مدت، ۶۷۱ هزار تن کالا به میزان ارزی بیش از ۲۴۲ میلیون دلار از گمرکات و بازارچه های استان صادر شد که نسبت به سال قبل از نظر ارزشی ۷۰ درصد رشد داشت و عمده کالاهای صادراتی سیمان، گاز و میله بود.
وی اظهار کرد: مقداری کالا هم از مبادی استان صادر شد که فرایند تشریفات مربوط به صادرات در گمرکات دیگر انجام گرفته بود و فقط از استان خارج شد که این میزان به ۱٫۵ تن با ارزش ۷۴۰ میلیون دلار رسید و به لحاظ ارزش ۴۷ درصد رشد نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته داشته است و کاشی، سیمان و قیر عمده کالاها صادراتی بود.
به گفته وی در بخش واردات ۴۵۰ هزار تن کالا به ارزش ۵۱۴ میلیون دلار از گمرکات و بازارچه های استان ترخیص شد که انبه و برنج به همراه لوازم خانگی عمده آن ها بود و استان در این حوزه نسبت به سال قبل رشد ۲۹ درصدی داشته است.
وی بیان کرد: در گذشته فرایند ترخیص کالا در گمرکات استان به صورت کاغذی و دستی انجام می شد که علاوه بر زمان بر بودن گاهی سبب تخریب محموله و زیان دیدن تجار می شد اما با تغییر رویه و سیستمی شدن اقدام ها تجار می توانند در هر لحظه حتی از منزل علاوه بر تکمیل فرایند صادرات و واردات به طور کامل محموله خود را رصد کنند.
به گفته وی در میان گمرکات استان واردات از زاهدان و چابهار بیش از دیگر نقاط استان بود و در صادرات هم افغانستان و پاکستان بیشترین صادرات را داشتند و تصویب منطقه آزاد سیستان و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی ایرانشهر و سراوان هم به دلیل تخصیص معافیت های گمرکی می تواند زمینه ساز توسعه بیشتر صادرات و واردات در استان شود.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار