تبلیغات

روش نماز وتر در مذاهب اهل سنت چگونه است؟

Article Image

السلام علیکم

لطفا توضیح دهید که نماز وتر در مذاهب فقهی اهل سنت چگونه خوانده می شود و آیا برای هر کدام دلیل قوی جود دارد لطفا با ذکر دلایل هر کدام بیان کنید

جزاکم الله خیرا

پاسخ :

روش ادای نماز وتر در فقه حنفی این است که سه رکعت خوانده شود و در رکعت دوم تشهد انجام گردد سلام نداده و برای رکعت سوم بلند شود و پس از اتمام رکعت سوم سلام گوید . در رکعت اول سوره فاتحه و اعلی را بخواند، در رکعت دوم فاتحه و کافرون را و در رکعت سوم فاتحه و اخلاص را بخواند. لازم نیست که حتما این سوره ها خوانده شوند اما مستحب هستند و در صورت خواندن سوره ای دیگر ایرادی ندارد، سپس همینطور که ایستاده است تکبیر گفته دست ها را تا گوش ها بالا ببرد و دعای قنوت زیر را بخواند.

اللهم إنا نستعینک ونستغفرک ونثنی علیک الخیر کله ولا نکفرنک، ونخلع ونترک من یفجرک، اللهم إیاک نعبد، ولک نصلی ونسجد وإلیک نسعى ونحفد، نرجو رحمتک ونخشى عذابک، إن عذابک بالکفار ملحق.

سپس به رکوع برود و نمازش را تا پایان ادامه دهد و به اتمام برساند.

دلایل :

أخرجه الحاکم فی المستدرک عن عائشه رضی الله تعالى عنها قالت: کان رسول الله صلى الله علیه وسلم یوتر بثلاثٍ، لا یسلم إلا فی آخرهن.
حاکم در مستدرک به نقل از ام المومنین عایشه (رض) روایت کرده که رسول الله (صلی الله علیه و سلم) سه رکعت وتر می خواند و در رکعت آخر سلام می گفت .
همچنین استدلال می کنند ازحدیث :

علمنا أصحاب رسول الله صلى الله علیه وسلم أن الوتر مثل صلاه المغرب، غیر أن نقرأ فی الثالثه، فهذا وتر اللیل، وهذا وتر النهار.
راوی می گوید:
یاران رسول الله (صلی الله علیه و سلم) به ما آموختند که نماز وتر مانند نماز مغرب است با این تفاوت که در رکعت سومش سوره دیگری بجز فاتحه می خوانیم. پس یکی وتر شب است و دیگری وتر روز.

همچنین نزد حنفی ها وتر یک رکعتی جایز نیست.

حکم نماز وتر از دیدگاه احناف:

وتر نزد حنفی ها واجب است. بنابر این باید در حالت قیام ادا شود، در صورت فوت شدن قضا خوانده شود.

حکم وتر نزد جمهور اهل سنت:

نزد جمهور اهل سنت یعنی، امام شافعی، مالک و احمدبن حنبل رحمهم الله، نماز وتر سنت موکده است و مانند نمازهای پنجگانه فرض و واجب نیست. هم می توان در حالت نشسته خواند و هم در صورت فوت شدن قضایی ندارد و جایز است که یک رکعت خواند هر چند کامل ترش سه کعت، پنج رکعت و هفت رکعت است.
نزد جمهور در صورت سه رکعتی خواندن وتر نباید مانند سه رکعت مغرب باشد، و باید بین یک رکعت و دو رکعت با سلام دادن جدایی انداخته شود یا که سه رکعت را بدون تشهد در رکعت دوم، بخوانند.

دلیل عدم وجوب :

حدیث الأعرابی الذی جاء إلى النبی صلى الله علیه وسلم یسأله عن الإسلام، فقال: یا رسول الله، أخبرنی ماذا فرض الله علی من الصلاه، فقال رسول الله صلى الله علیه وسلم: “الصلوات الخمس إلا أن تطوع” إلى آخر الحدیث،
حدیث شخص اعرابی است که نزد رسول الله (صلی الله علیه وسلم) آمد و از اسلام سوال پرسید، که ای رسول خدا، مرا خبر بده که الله تعالی چه نمازهایی را بر من فرض گردانیده است، رسول الله (ص) فرمودند: نمازهای پنجگانه را فرض گردانیده است مگر اینکه خود نفلی بخوانی.

در ادامه حدیث آمده است که شخص اعرابی گفت: بخدا قسم بر این، نه می افزایم و نه می کاهم . رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرمودند: این شخص رستگار شد اگر راست گوید.
در روایت دیگری آمده است که شخص اعرابی پرسید: آیا بجز این پنج نماز، نماز دیگری بر من فرض است، آنحضرت فرمود خیر مگر اینکه بخواهی نفلی بخوانی.
(صحیح بخاری و مسلم).

بر اساس دیدگاه جمهور، رسول الله (صلی الله علیه و سلم) در حدیث فوق، حساب هر نمازی را از نمازهای پنجگانه جدا کرده است.

عمل صحابه هم همین مطلب را تائید می کند :

الوتر لیس بحتم، کصلاتکم المکتوبه، ولکن سنه سنها رسول الله صلى الله علیه وسلم.

حضرت علی رضی الله عنه می فرماید کهنماز وتر مانند نمازهای پنجگانه فرض نیست، سنتی که رسول‌خدا (ص) آن را از خود به یادگار گذاشته است .
(ترمذی، نسانی و ابن ماجه و مسند احمد).

همچنین :

از عباده بن صامت رضی الله عنه در باره نماز وتر سوال شد، در پاسخ گفت امر خوبی است ، رسول الله (صلی الله علیه وسلم) به آن عمل کرده است و مسلمانان بعدی هم عمل کرده اند اما واجب نیست.

دلیل جواز وتر یک رکعتی نزد جمهور :

در صحیح مسلم وارد شده است که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرموده است :
الوتر رکعه من آخر اللیل.
نماز وتر یک رکعت در آخر شب است.

همچنین فرموده است :

الوتر حق، فمن أحب أن یوتر بخمس فلیوتر، ومن أحب أن یوتر بثلاثٍ فلیوتر، ومن أحب أن یوتر بواحده فلیوتر بها، ومن شق علیه ذلک، فلیومئ إیماءً

نماز وتر بر حق است، اگر کسی دوست داشت پنج رکعت بخواند، و کسی که دوست داشت سه رکعت بخواند و کسی هم که دوست داشت یک رکعت بخواند و برای کسی که مشقت بار بود با اشاره بخواند.

دلیل عدم مشابه بودن نماز وتر با نماز مغرب:

رسول الله (صلی الله علیه و سلم) فرموده است : لا توتروا بثلاثٍ تشبهوا بصلاه المغرب، ولکن أوتروا بخمس أو سبع.

نماز وتر سه رکعتی شبیه به سه رکعت نماز مغرب نخوانید، بلکه وتر پنج و هفت رکعتی بخوانید.
(مستدرک حاکم، صحیح ابن حبان).

و حدیث حضرت عایشه رضی الله عنها که مورد استدلال احناف می باشد، تصریح نکرده است که رسول الله (ص) نماز وتر را مانند مغرب با دو تشهد خوانده است، حدیث فقط تصریح کرده که پیامبر در آخر وتر سلام داده است روشی که جمهور به آن اعتقاد دارند.

دلیل عدم شرط بودن قیام در وتر:

در صحیح بخاری و مسلم آمده است که رسول الله صلی الله علیه و سلم نماز وتر را بر شتر نیز خوانده است.

مطالب پیشنهادی وااسلاماه

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار