صادرات میگو ۱۵۰ میلیون دلار ارز آوری داشته است

تبلیغات

صادرات میگو ۱۵۰ میلیون دلار ارز آوری داشته است

Article Image


به گزارش سنت نیوز، حسینعلی عبدالحی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در چابهار اظهار داشت: پارسال ۳۲ هزار تن میگو در کشور برداشت شد که نقش مهمی در صادرات و ارز آوری برای کشور داشته است.
وی بیان کرد: سالانه بیش از ۱۱ هزار هکتار میگو از نوع وانامی پاسفیدغربی در کشور کشت می شود.
معان آبزی پروری سازمان شیلات ایران گفت: میگو از نوع وانامی پاسفیدغربی در مقابل بیماری ها مقاوم است و در ایران و ۹۰ درصد کشورهای جهان از این نوع کشت می شود.
وی افزود: هر هکتار کشت میگو برای یک نفر به طور مستقیم و برای ۲ نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد می شود.
عبدالحی تصریح کرد: بوشهر با چهار هزار و ۳۰۰ هکتار بیشترین سطح زیرکشت میگو در کشور را دارد و هرمزگان با سه هزار و ۶۷۰ هکتار و استانهای گلستان و سیستان و بلوچستان در رده های بعدی قرار دارند.
وی با بیان اینکه پرورش میگو یکی از با صرفه ترین و سود آورترین شغل ها در کشور است، خاطرنشان کرد: برای تولید هر کیلو میگو ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان هزینه می شود و به قیمت هر کیلوگرم ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان سر مزرعه به فروش می رسد.
معاون آبزی پروری سازمان شیلات ایران به ظرفیت های شیلاتی و کشت میگو در چابهار اشاره کرد و افزود: افزایش سطح زیرکشت و حضور سرمایه گذاران در این منطقه می تواند به افزایش تولید و اشتغال افراد بومی کمک شایانی کند.
وی با بیان اینکه منطقه گواتر چابهار از بهترین نقاط کشور برای کشت میگو است، خاطرنشان کرد: باید کل چهار هزار هکتار اراضی مستعد گواتر زیر کشت میگو برود تا بتوان تولید میگو را افزایش داد.
عبدالحی بر آماده سازی سایت میگوی رودیک و ۲۰ نقطه دیگر در چابهار تاکید کرد و گفت: کل کشت میگو در گواتر چابهار هم اینک در حد ۶۰۰ هکتار است که براساس پیش بینی ها تا پایان فصل برداشت هزار و ۴۰۰ تن میگو برداشت می شود.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار