تبلیغات

فعالیت هزار واحد صنعتی در سیستان و بلوچستان

Article Image


به گزارش سنت نیوز، نادر میرشکار افزود: علاوه بر این واحد ها در حوزه های مختلفی از قبیل سیمان، فولاد، مس، کاشی، پنل پلی اورتان، سردخانه، آجر ماشینی، پودر شوینده، مواد غذایی و پروفیل آلومینیوم در دست اجراست که در مجموع بالغ بر ۲۸ هزار و ۸۲ میلیارد ریال سرمایه گذاری به همراه داشته است و می تواند برای بیش از ۱۹ هزار نفر اشتغال ایجاد کند.
به گفته وی، رونق این واحدها می تواند سبب ایجاد اشتغال پایدار و تحول اقتصادی در استان شود که در این باره اقدام هایی انجام شده است و واحدهای مختلفی در حوزه های متعدد مشغول فعالیت هستند و توانسته اند حداقل نیاز استان به برخی مواد را تامین کنند .
رئیس سازمان صنعت و معدن استان خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط کنونی، مشکلاتی برای واحدهای تولیدی در کشور ایجاد شده است که استان هم از آن مستثنا نیست، طی سال های گذشته با تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اقدام های مختلفی در این باره انجام شد، این اقدام ها حضور بیشتر واحدهای تولیدی در ستاد را به همراه داشت.
وی افزود: سال گذشته کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ۳۵ جلسه تشکیل داد که حاصل آن ۳۲۷ مصوبه برای رفع مشکل واحد های تولیدی بود و از این تعداد ۱۶۶ مصوبه اجرا شد و ۱۵۹ مصوبه در دست اجراست و فقط دو مصوبه به دلایلی اجرا نشده است.
میرشکار گفت: سال گذشته ۲۷۷ واحد تولیدی مشکل دار برای بررسی در ستاد تسهیل ثبت نام کردند که مشکل های ۲۶۰ واحد طرح و تشکیل پرونده شد و اقدام هایی برای رفع مشکل آن ها انجام شد، از میان آن ها ۱۸۸ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک های عامل معرفی شدند و در مجموع به ۶۰ واحد تولیدی بیش از ۵۲۲ هزار و ۵۴۳ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد .
وی تصریح کرد: طی سال های گذشته واحدهایی به دلایل مختلف تعطیل شدند و راکد ماندند که سال گذشته با سرمایه گذاری بیش از ۴۳ هزار و ۴۸۹ میلیون ریالی ۱۱ واحد صنعتی راکد مجدد احیا شد که برای ۴۶۶ نفر اشتغال به همراه داشت، این در حالی است که علاوه بر آن ۷۳ واحد صنعتی با سرمایه گذاری یک میلیون و ۱۴۳ هزار و ۷۵۴ میلیون ریالی به بهره برداری رسید و برای هزار و ۸۹۷ نفر اشتغال ایجاد شد.
میرشکار گفت: برای توسعه صنعت، معدن و تجارت در استان باید اقدام های مناسبی انجام شود که ارائه تسهیلات با نرخ بهره پایین به واحدهای صنفی تولیدی، برخورداری از مزایای معافیت مالیاتی برای صنوف تولیدی فعال، تخصیص منابع هدفمندی یارانه ها به صنعت و تولید، تامین تسهیلات کم بهره برای واحدهای تولیدی و پیگیری ایجاد منطقه آزاد سیستان از این دسته است.
وی ادامه داد: ادامه سرمایه گذاری شرکت های بزرگ توسعه ای صنعتی و معدنی در استان به منظور ایجاد اشتغال به همراه در نظر گرفتن سرمایه در گردش برای واحدهای معدنی و اختصاص نقدینگی به منظور نوسازی ماشین آلات و تجهیزات معدنی در کنار افزایش تعرفه گمرکی به منظور ورود سنگ های ساختمانی هم نقش مهمی دارد.به نظر می رسد برای توسعه و رونق تولیدات ملی ابتدا باید مشکلات واحدهای تولیدی فعال رفع شود و سپس از تولید کنندگان انتظار ایجاد کالاهای مرغوبی را داشت، اما آنچه که عرق پیشانی صنعت گران نشان می دهد تلاش مضاعف کارگران برای سرعت بخشیدن به چرغ اقتصاد و تولیدات داخلی است.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار