تبلیغات

مولانا ساداتی در خطبه های نماز جمعه: تشکیل دفاتر نظارتی و رسیدگی مستقل در ادارات برای حقوق و شکایات مردمی؛ ضروری است

Article Image


به گزارش سنت نیوز، مولانا سید عبدالصمد ساداتی در خطبه های نماز جمعه سراوان در سیستان و بلوچستان ( ۵ مرداد ۱۳۹۷) با اشاره به مشکلات و طولانی بودن روند رسیدگی به شکایات مردم از ادارات و نهادها و سازمان ها، تشکیل دفتر و مرجع مستقل رسیدگی به شکایات در ادارات و نیز بازرسی مستقل را از موارد مورد نیاز ضروری جامعه و موجب احقاق سریعتر و بهتر حقوق تضییع شده مردم و جلوگیری از فساد اداری ییان کردند.
امام جمعه اهل سنت سراوان گفتند: از آنجا که قانون برای هر فرد حق دفاع از خود داده اکثر مردم آشنایی ندارند ؛ نمی دانند و نمی توانند چگونه از حق خود دفاع کنند و به کجا بروند و در بسیاری از موارد با سرگردانی و نا امیدی مواجه می شوند اگرچه دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور در این زمینه فعالیت می‌کنند اما دفاع از حقوق مردم و رسیدگی به آن ؛ مشکلات بسیاری را بویزه در مناطق محروم مانند سیستان و بلوچستان دارد که تشکیل نهادهای مستقل رسیدگی به شکایات در ادارات و نیز بازرسی مستقل موجب جلوگیری از فساد اداری و تخلفات ، روند سریع رسیدگی به حق آنان و نظارت آسانتر با بازدهی مناسب می شود و صدای مظلومان به متصدیان امور بهتر و سریعتر می رسد.
مولانا ساداتی خاطرنشان ساختند: رسیدگی به حق و حقوق و شکایت مردم مسئولیت هر نظام حکومتی است و نظام اسلامی استحقاق بیشتری دارد که قیام آن برای گسترش عدالت و احقاق حق است و گرنه به فرمایش امام علی رضی الله عنه ؛ حکومتی که احقاق حق نکند به اندازه آب بینی بز ارزش ندارد.
ایشان تصریح کردند: مراجعات مردمی روزانه به ادارات و دستگاهها زیاد است و نمی دانند مشکل خود را کجا مطرح کنند و بازدهی مناسب نیست که با تدوین قانون کارآمدتر ایجاد دفاتر رسیدگی در ادارات مردم را باید بیش از پیش به حل شدن مشکلات و رسیدگی به امور امیدوار ساخت اگرچه فردای قیامت ذره ای از حق پایمال شده پوشیده نمی‌مانند و در بارگاه الهی حق تلفان مورد غضب الله تعالی تا قرار می‌گیرند.
خطیب جمعه اهل سنت سراوان همچنین تاکید کردند: احترام به ارباب رجوع و توجه به حقوق مردم و راهنمایی مردم در ادارات از امور مهم موجب رضایت الله تعالی است تا علاوه از مشکلی که دارد موجب آزردگی خاطر و نا امیدی شخص نشود.
مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخش نخست سخنان گفتند: دین اسلام به همه امور اهتمام می ورزد و در ‏ روایتی ایمانیات دهها شعبه ذکر شده اند از نماز روزه حج صدقات تا امور اجتماعی مانند برداشتن زباله ای از سر راه و ساختن مدرسه به شرط اخلاص نزد الله متعال ماندگار و دارای فضیلت و پاداش بزرگ است.
ایشان ابراز داشتند: گسترش فساد اجتماعی و ضعف اخلاقی و ظلم در جامعه نتیجه ضعف ایمان و مرض قلبها است که راه های خیر را رها کرده و راههای شر و فساد و نافرمانی الله متعال در پیش گرفته شده است و این اعمال موجب گرفتاری به عذاب در دنیا و آخرت است، کسیکه گناه کرده و از الله متعال بسیار فاصله گرفته ؛ توبه کند که در هنوز باز است و او را می پذیرد و موجب تغییر و تحول به بهتری می شود.
مولانا ساداتی عنوان کردند: داستان عجیبی؛ در زمان حضرت موسی علیه السلام خشکسالی اتفاق افتاد ؛ مردم گفتند که موسی به پروردگارت دعا کن ، از قوم بنی اسرائیل همه را یکجا جمع کرد و دعا کرد اما باران نیامد ، موسی گفت چرا باران نمی آید با این همه فروتنی و اظهار عجز؟ گفته شد در میان شما مردمی است که چهل سال در گناه و معصیت است.
مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان اظهار داشتند: تلاش و مجاهده با نفس برای رضایت الهی در آموختن علم ، در دعوت مردم ، صبر در دشواری ، صبر بر بندگی و عبادت ، انفاق مال فی سبیل الله ، در مقابل دفاع از حق با زبان با قدرت با بیزاری از باطل، جهاد با سرکشان و منافقانو با کفار و شیطان ؛ راه هایی هستند که منتهی به الله تعالی می شوند.
ایشان در بخش دیگری از سخنان ؛ کشتارهای وسیع در سرزمینهای اسلامی را دردناک توصیف کردند و گفتند: فاجعه بزرگ و کشتار مداوم در برخی کشورهای اسلامی مانند یمن، فلسطین،سوریه و میانمار با بی‌توجهی کنفرانس اسلامی متشکل از کشورهای اسلامی و اختلافات است که در این مرحله باید قرآن کریم را مرجع قرار داد.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار