تبلیغات

اولین آفریده خداوند چه بوده است؟

Article Image

وقتی که هیچ چیزی نبود کدام یک اول آفریده شد و ماده خلقت چه چیزی است ؟

از نصوص آیات و احادیث این چنین بر می آید که اولین چیزی که الله تعالی آفرید، آب بود . لذا نخستین مخلوق الهی آب است و سایر مخلوقات چه زنده و چه غیر زنده از آب آفریده شده اند.

اگر بخواهیم آب را وصف کنیم باید بگوئیم آن چیزی است که خدا را برای نزولش از آسمان همیشه بخوانیم، خوف نبودش را داشته باشیم، وسیله ی غرق کردن است ، هیچگاه از آن بی نیاز نخواهیم شد و او زمانی تنها آفریده ی الهی بوده است.
آب، نه فقط قبل از پیدایش زمین و آسمانها بوده است بلکه شواهد قرآنی ثابت می کنند که آب قبل از عرش الهی و نوشته شدن مقادیر در لوح محفوظ بوده است.
وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ وَکَانَ عَرْشُهُ عَلَى الْمَاءِ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا (هود۷).
و او کسی هست که آسمانها و زمین را در شش روز آفرید ، و عرش او بر آب بود ، تا شما را بیازماید که کدام یک از شما به عمل نیکوتر است.

یعنی الله جل جلاله در حالی زمین و آسمان را خلق فرمود که عرش الهی قبلا بر آب بود.

امام مسلم حدیثی را در صحیح خودش آورده است که خداوند مقادیر مخلوقات را ۵۰ هزار سال قبل از پیدایش زمین و آسمان نوشته است و عرش الهی بر روی آب بوده است.
گفته شده است :
«الْمَآءِ»: آب؛ شاید مراد موادّ مذاب و آبگونه‌ای باشد که در آغاز جهان، به صورت گازهای فوق العاده فشرده در پهنه کائنات پراکنده بوده است

در هر صورت آیه کریمه دالّ بر این است خلقت آب پیش از خلقت زمین و آسمان بوده است و حدیث زیر مؤید این سخن و تفسیر آیه است.

گروهی از اهل یمن نزد رسول الله صلی الله علیه و سلم حضور یافته و گفتند ما آمده ایم تا از شما دین یاد بگیریم، و از تو از اولین این جهان بپرسیم، پیامبر فرمود: الله تعالی اولینی است که قبل از او هیچ چیزی نبوده است، عرش او بر روی آب بود، آنگاه خداوند زمین و آسمان را آفرید (صحیح بخاری).

چرا آب اول آفریده شد ؟

آب از اهیمت ویژه ای برخوردار است از این که جهت همه مخلوقات از آب پیدا شده اند و بیشتر مخلوقات بدون آب زنده نمی مانند بطور مثال: خود زمین و هر آنچه که روی آن زندگی می کنند از این نوع هستند و اگر آب قطع شود همه موجودات روی آن از بین می روند.

دلایل خلقت تمام مخلوقات از آب

وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ کُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ ۖ أَفَلَا یُؤْمِنُونَ (انبیا۳۰)
و هر چیز زنده ای را از آب پدید آوردیم ؟! آیا ایمان نمی آورند ؟!
(جعلنا) در این آیه به معنی (خلقنا) است یعنی آفریدیم.

وَاللَّهُ خَلَقَ کُلَّ دَابَّهٍ مِنْ مَاءٍ (نور۴۵).
و خداوند هر جنبنده ای را از آب آفرید.

دلیل از حدیث

قُلْتُ: یَا رَسُولَ اللهِ، إِنِّی إِذَا رَأَیْتُکَ طَابَتْ نَفْسِی وَقَرَّتْ عَیْنِی، فَأَنْبِئْنِی عَنْ کُلِّ شَیْءٍ. فَقَالَ: کُلُّ شَیْءٍ خُلِقَ مِنْ مَاءٍ.
ابوهریره رضی الله عنه روایت می کند که گفتم ای رسول خدا (ص) بدون شک وقتی ترا می بینم برایم خوشایند و راحتی نفس و خنکی چشمانم است، مرا از هر چیزی خبر بده. رسول خدا فرمود : هر چیزی از آب آفریده شده است.(مسند احمد).

روایت مشابهی از ابوهریره رض موجود است که گفتم ای رسول خدا (ص) مخلوقات از چه چیزی آفریده شده اند فرمود: از آب (سنن ترمذی).

پس بدون شک آب ماده ی خلقت همه اشیاء، مایه ی حیات همه اشیاء و همینطور وسیله ی تمام ساخت و سازهای جهان است، همه این ها برای این است تا به الله جل جلاله ایمان کامل و درست بیاوریم.

شبهات :

شبهه اول :

روایتی آمده است که (أول ما خلق الله القلم) اولین مخلوق قلم است .
کلمه “اول” با فتحه به معنی ظرف است و معنای آن چنین می شود : هنگامی که خداوند قلم را خلق کرد به آن گفت که بنویسد. لذا قلم اولین نیست و آب قبل از قلم بوده است.

شبهه دوم :

روایتی نقل کرده اند با این مضمون : الصلاه و السلام علیک یا اول خلق الله . یعنی اولین مخلوق پیامبر است .

سخن اغراق آمیزی است، در پاسخ به آن دکتر یوسف قرضاوی می گوید : این سخن درست و معقول نیست نه دین خدا اینگونه یاری می شود و نه سود دنیوی دارد. لذا اولین مخلوق رسول الله صلی الله علیه و سلم نیستند.

شبهه سوم :

اولین مخلوق نور پیامبر است!، این سخن را بیشتر غالی های تصوف تکرار می کنند . باید گفت چنین سخنی بر خلاف قرآن و سنت است.
چرا که قرآن بر بشر بودن پیامبر تاکید دارد.

قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُکُمْ یُوحَیٰ إِلَیَّ (فصلت۶).
بگو (ای‌ محمد) جز این‌ نیست‌ که‌ من‌ بشری‌ مانند شما هستم‌، با این‌ تفاوت‌ که‌ به‌سوی‌ من‌ وحی‌ می‌شود.

غلو در اسلام ممنوع است

رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمود:
لا تطرونی کما أطرت النصاری عیسی بن مریم فإنما أنا عبد الله ورسوله (صحیح بخاری).

در مورد من غلو نکنید همانطور که نصاری در مورد عیسی بن مریم غلو کردند، همانا من بنده ی الله و پیامبرش هستم.

پیامبر خدا علیه السلام از خاک آفریده شده و نه از نور.

بطور خلاصه : اولین مخلوق آب است . ماده خلقت تمام خلائق خداوند آب است. و مایه حیات تمام اشیاء نیز آب است. الله جل جلاله بدون هیچ نقشه و کمکی بصورت شگفت انگیز چنین آفرید و از بندگانش انتظار دارد مومن واقعی به الله باشند .

منبع : پایگاه تخصصی اهل سنت ایران – وااسلاماه

مطالب پیشنهادی وااسلاماه

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار