تبلیغات

کمبود ۱۰ میلیون متر مکعب آب در شهرهای سیستان و بلوچستان

Article Image


به گزارش سنت نیوز به نقل از ایسنا، «عبدالاحد ریکی» افزود: از این تعداد ۵۰۲ روستا به تازگی منابع خود را از دست داده اند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در ادامه گفت: در هزار و ۲۵۷ روستای استان با تانکر آب‌رسانی می شود و روستاهای جدید متقاضی آب هم به این روستاها اضافه می شوند.
وی اظهار کرد: منابع آبی این روستاها خشک شده است و بر تعدادشان نیز اضافه می شود، منابع آبی مرکز و جنوب استان از چاه ها تامین می شود که بیشتر آن در این روستاها خشک یا کم آب شده است و امکان برداشت وجود ندارد.
ریگی با بیان این که برای گذر از معضل بی آبی تابستان امسال در این استان راهکارهای کارشناسی وجود دارد ادامه داد: آب روستاهای جنوب و مرکز استان به آب های زیرزمینی به ویژه چاه ها وابسته است که بیشتر آن خشک یا کم آب شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان اظهار کرد:پیشنهاد آب و فاضلاب روستایی برای کاهش مشکلات آبی حفر ۱۷۳ حلقه چاه جایگزین، کف شکنی ۱۸۸ حلقه چاه و تداوم آبرسانی سیار است که ۱۹ حلقه چاه حفر شده و سه چاه دیگر در حال حفاری است تا تعداد چاه ها به ۱۷۳ حلقه افزایش یابد.
به گفته وی، از مجموع ۶۱۳ حلقه چاه آب استان ۱۴۶ چاه آب روستایی خشک شده و ۱۸۷ چاه نیازمند کف شکنی فوری است.
ریگی تصریح کرد: خرید ۳۴۶ کیلومتر لوله برای انتقال آب از ضرورت های مهم برای گذر از تابستان امسال و اختصاص اعتبار آبرسانی سیار و رفع مشکلات بی آبی از ضرورت های مهم است.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت منابع طبیعی، اجرای طرح های آبخیزداری در نزدیک چاه ها و بهره گیری از ظرفیت آبرسانی دستگاه های اجرایی و دهیاری ها از دیگر راهکارها برای گذر از مشکل بی آبی است.
کمبود ۱۰ میلیون متر مکعب آب در شهرهای سیستان و بلوچستان
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی سیستان و بلوچستان نیز گفت: سالانه در بخش شهری استان ، ۱۳۰ میلیون متر مکعب آب مصرفی و نوشیدنی تامین می شود که در اوج مصرف با کمبود ۱۰ میلیون متر مکعب مواجه می شویم .
میرادی افزود: سیستان و بلوچستان در منطقه ای گرم و خشک واقع شده است که بیش از دو دهه با مشکل خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و این موضوع زمینه ساز مشکلات زیادی برای مردم شده است .
وی اظهار کرد: چنانچه هر شهروند در استان به طور میانگین ۳۰ لیتر در شبانه روز در مصرف آب صرفه جویی کند به لحاظ مدیریت منابع آبی و توزیع آب ، مشکلات بحرانی و قطعی آب نخواهد بود .
وی همچنین با اشاه به اینکه طی برآورد و نظر کارشناسان خارجی ۴۵ کشور در جهان در معرض خشکسالی شدید هستند و ایران در رتبه چهارم فهرست هشدار قرار دارد گفت: این رده بندی ، بحران کم آبی و بی آبی را به مردم استان گوشزد کرده و آنها باید در مصرف آب کمال دقت و صرفه جویی را داشته باشند .
همچنین کارشناس مدیریت مصرف آب و فاضلاب استان گفت: هر شهروند سیستان و بلوچستان در شبانه روز حدود ۱۶۰ لیتر آب مصرف می کند که از استانداردهای داخلی و بین المللی فاصله بسیار زیادی دارد .
علمی ، میانگین بارش یک سال کامل آبی در استان را حدود ۱۱۳ میلی متر عنوان کرد و افزود: متاسفانه پارسال این رقم به ۲۹ میلی متر رسیده که نشان دهنده کاهش ۷۵ درصدی نزولات جوی در استان است .
وی همچنین از مردم استان خواست از تجهیزات و وسایل کم هزینه در صرفه جویی آب استفاده کنند تا از این طریق شاهد کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصد در مصرف آب شهری باشیم.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار