تبلیغات

صرف ۷۰۰ میلیون دلار پول مالیات‌دهندگان آمریکایی‌ در راه بی‌نتیجه بازسازی افغانستان

Article Image


به گزارش سنت نیوز، به نقل از شبکه ان بی‌ سی، یک بزرگراه در افغانستان که بخشی از پول آن با دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی تامین شده است، هنوز هم با گذشت ۱۲ سال از زمان آغاز پروژه ساخت و ساز آن به پایان نرسیده است. این جاده ۱۴۵ مایلی از قیصر در ولایت فاریاب در شمال افغانستان تا لامان در ولایت بادغیس در غرب افغانستان است و قرار بود بخشی از آزادراه این کشور که شهرهای مهم اقتصادی را به هم پیوند می‌دهد، تشکیل دهد.
اکنون تنها ۱۵ درصد پروژه مذکور کامل شده و این در حالی است که یک سوم پول پروژه صرف شده است. طبق گزارش دفتر بازرسی کل ویژه در امر بازسازی افغانستان، شرایط امنیتی وخیم و نیز عواملی چون بی‌کفایتی مقاطعه‌کاران محلی تاثیرگذار است. براساس گزارش سیگار، دست‌کم ۱۹ نیروی این پروژه ربوده و یکی از آنها کشته شده‌اند و خشونت به حدی بالاست که مقام‌های افغان در تقلای یافتن یک مقاطعه‌کار هستند.
طالبان کنترل ۱۴.۵ درصد مناطق افغانستان را در دست دارد که بالاترین میزان ثبت شده طی سال‌های اخیر است و این کشور همچنان در باتلاق حملات و بمبگذاری‌های طالبان و داعش که روزانه جان ده‌ها تن را می‌گیرد، دست و پنجه نرم می‌کند.
آمریکا بیش از آنچه در اروپا پس از جنگ جهانی دوم برای بازسازی هزینه کرد، در امر بازسازی افغانستان گذاشته است. این بخشی از هدف بزرگتر در میان متحدان برای ارتقای امنیت منطقه‌ای و کاهش تروریسم است اما یک گزارش جداگانه سیگار که ماه مه منتشر شد، به این نتیجه رسید که طی ۱۵ سال ۵۰ میلیارد دلار از بودجه آمریکا هیچ نتیجه‌ای نداشته است.
واشنگتن دومین مشارکت‌کننده بزرگ در بانک توسعه‌ آسیایی است که اعتبارات مختص بازسازی را ارائه می‌دهد. این بانک ۷۲۱ میلیون دلار از سال ۲۰۰۶ به جاده قیصر به لامان اختصاص داده که از آن میان ۲۴۹ میلیون دلار تا پایان ۲۰۱۷ هزینه شده است. طبق گزارش سیگار، از مارس ۲۰۱۴ تا سپتامبر ۲۰۱۷ هیچ‌گونه پیشرفت فیزیکی‌ صورت نگرفته است. بسیاری دیگر از پروژه‌هایی که با بودجه مالیات‌دهندگان آمریکایی است، دچار سرنوشت مشابهی شده‌اند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار