تبلیغات

در «باب الرحمه» مسجدالاقصی چه خبر است؟

Article Image

ارسال شده توسط جلال از پاوه،

به گزارش سنی دیلی به نقل از پایگاه خبری الجزیره نت؛ با نزدیک شدن به نخستین سالروز اقدام ناکام اسرائیلی‌ها در نصب گیت‌های الکترونیکی در ورودی‌های مسجدالاقصی، قبله نخست مسلمانان به‌ویژه بخش دیوارهای شرقی این مسجد شاهد توطئه‌های جدیدی از سوی صهیونیست‌ها است.
محور درگیری فلسطینیان با اسرائیل، این بار متمرکز بر منطقه «باب الرحمه» در مجاورت دیوار شرقی مسجدالاقصی تا شرق مصلای قبه الصخره است، این در حالی است که فلسطینی‌ها نسبت به وضع موجود احساس خطر کرده و تصمیم گرفتند ضمن حفظ هویت این منطقه تاکید کنند که «باب الرحمه» بخشی جداناشدنی از این مسجد به شمار می‌رود.
آغاز این نبرد به اجتماع نزدیک به هزار داوطلب از معتکفان در شب ۲۷ ماه رمضان در منطقه «باب الرحمه» برمی‌گردد، چرا که فلسطینیان پس از سال‌ها ممانعت از سوی اسرئیل، اقدام به نظافت این منطقه و آماده ساختن آن برای برپایی نماز کردند، اما رژیم اشغالگر این اقدام را تاب نیاورد و با قطع درختان، تخریب مکان‌های مرمت و آماده شده برای اقامه نماز، ایجاد اتاقک دیده‎بانی، بازداشت نگهبانان مسجد و اعطای مجوز به شهرک‌نشیان برای برپایی آیین ازدواج در داخل مسجد تلاش کرد تا نتیجه همه زحمات فلسطینیان در این منطقه را بر باددهد.
شیخ رائد فتحی، استاد دانشکده تبلیغات و علوم اسلامی در شهر «ام الفحم» واقع در سرزمین‌های اشغالی فلسطین با بیان این که اقدام داوطلبان فلسطینی در شب قدر به منطقه باب الرحمه با هدف به ناکامی کشاندن طرح‌های اسرائیل در منطقه شرقی مسجد الاقصی و به ویژه باب الرحمه بوده، تصریح کرد: اسرائیلی‌ها گمان کردند، مسلمانان قسمت شرقی قدس را فراموش کرده‌اند در حالی که قداست این بخش کمتر از قداست دیگر بخش‌های مسجدالاقصی نیست.
اسرائیلی‌ها به زعم خود «باب الرحمه» را ورودی اصلی شهرک‌نشینان صهیونیست به سمت معبد(هیکل) سلیمان می‌دانند به همین دلیل در برابر آن می‌ایستند؛ با این باور که آنها از این قسمت به آنچه آن را «قدس الاقداس» نامیده‌اند، وارد می‌شوند.
اقدامات اخیر رژیم اشغالگر در بخش شرقی مسجدالاقصی، مؤسسات اسلامی قدس را از سکوت خارج کرد، به گونه‌ای که شورای اوقاف و هیئت عالی اسلامی و اداره اوقاف اسلامی قدس با صدور بیانیه‌ای از تلاش اسرائیل برای به دست گرفتن اداره امور مسجد از جمله باب الرحمه و ایجاد اختلال در کار نگهبانان این بخش خبردادند.
شیخ محمد احمد حسین، مفتی قدس و خطیب مسجدالاقصی نیز ضمن هشدار نسبت به اقدامات رژیم صهیونیستی در نصب برج‌های مراقبت و کنترل در بخش فوقانی «باب الرحمه»، بر ضرورت اقدام فوری برای نجات قبله نخست مسلمانان تاکید کرد.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار