تبلیغات

۱۴۰۱، تکمیل فاز اول پتروشیمی چابهار

Article Image

به گزارش سنت نیوز، پتروشیمی چابهار که شروع عملیات آن اواخر سال ۱۳۹۱ بوده است هم‌اکنون ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد البته با تکمیل شدن زیرساخت‌ها ساخت اولین مجتمع پتروشیمی از سال ۱۳۹۴ آغاز شده است .
وی افزود: از اواخر سال ۹۱ تا ۹۴ عمدتا ظرفیت پتروشیمی بر تکمیل زیرساخت‌ها بود، در چابهار زیرساخت مناسب وجود نداریم و ما مجبور شدیم عمده ظرفیت کاری‌ خود را در اوایل شروع ساخت مجتمع صرف تکمیل زیرساخت‌ها کنیم که قاعدتا اگر این پتروشیمی در عسلویه و یا ماهشهر ساخته می‌شد راحتر و تسهیل‌تر زیرساخت‌ها فراهم می‌شد اما همین‌که به همت متخصصان و کارگران و صدالبته توجه ویژه نظام به چابهار ظرف دو سال زیرساخت‌های فاز اول را تکمیل کردیم اهمیت بالایی دارد .
مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی چابهار بابیان این‌که تاکنون ۳۵۰ میلیارد تومان فقط صرف آماده‌سازی زیرساخت‌های آب، برق، زیرسازی معابر و …. شده، گفت: درمجموع فاز اول پتروشیمی ظرفیت تولید ۸٫۵ میلیون تن متانول فراهم می‌شود، فاز اول در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ هکتار و با ساخت ۴ مجتمع تولید متانول شروع به کارمی‌کند که همان‌طور که گفتم شروع ساخت اولین مجتمع پتروشیمی آن با ظرفیت تولید ۱٫۶ میلیون تن متانول در سال از سال ۹۴ آغازشده است .
موثقی نیا تأکید کرد: مجتمع اول که از ۹۴ آغازشده و ظرفیت تولید ۱٫۶ میلیون تن در سال را دارد با ورود محموله تجهیزات اروپایی آن‌که چندی پیش از بندر چابهار به ارزش بیش از ۴۰ میلیون وارد شد سرعت گرفته و ان‌شاءالله با برآورد زمانی انجام‌شده اردیبهشت ۹۹ تکمیل و آبان ماه همان سال به تولید تجاری می‌رسد؛ بقیه فاز اول مجتمع نیز به‌مراتب تکمیل می‌شود تا سال ۱۴۰۱ و به تولید تجاری رسیدن ۸٫۵ میلیون تن متانول فاز اول .
وی بابیان این‌که درمجموع ۱۰ میلیارد یورو در فاز اول پتروشیمی چابهار از سوی شرکت‌های طرف قرارداد با شرکت توسعه نگین مکران که خود یک شرکت مادر دولوپر است سرمایه‌گذاری می‌شود، تصریح کرد: فازهای بعدی بنا به طرح پیشنهادی تا بیش از ۲۱ میلیون تن مواد پتروشیمی ان‌شاءالله با اخذ مجوزهای زیست‌محیطی تکمیل می‌شود البته فعلاً تمام ظرفیت ما در راستای به تولید تجاری رساندن فاز اول است .
مدیرعامل شرکت توسعه پتروشیمی چابهار گفت: هم‌زمان با به‌بهره‌برداری رساندن فاز اول، پروژه انتقال گاز از ایرانشهر به چابهار که خوراک اصلی تولید متانول فاز اول است با یک میلیارد و صد میلیون تومان سرمایه‌گذاری با جدیت در حال کار است و تا اواخر ۹۸ به چابهار می‌رسد.
موثقی نیا خاطرنشان کرد: فاز اول مخازن و پایانه‌های صادراتی مجتمع پتروشیمی چابهار نیز با اختصاص ۲۰ هکتار زمین در بندر شهید بهشتی و ۸۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری احداث می‌شود؛ دو مخزن ذخیره‌سازی شهرک با خط انتقال لوله به مخازن بزرگ ذخیره‌سازی و بارگیری بندر شهید بهشتی متصل می‌شوند و دو پست اسکله هم در بندر شهید بهشتی برای بارگیری متانول صادراتی در نظر گرفته‌شده است.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار