تبلیغات

خلاصه تفسیر سوره توبه و یونس(شب ۱۱ رمضان۱۴۳۹)

Article Image
به اشتراک بزارید!

لَقَدْ جَاءکُمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُم بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ [التوبه : ۱۲۸] فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِیَ اللّهُ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ [التوبه : ۱۲۹]

وَقَالَ مُوسَى رَبَّنَا إِنَّکَ آتَیْتَ فِرْعَوْنَ وَمَلأهُ زِینَهً وَأَمْوَالاً فِی الْحَیَاهِ الدُّنْیَا رَبَّنَا لِیُضِلُّواْ عَن سَبِیلِکَ رَبَّنَا اطْمِسْ عَلَى أَمْوَالِهِمْ وَاشْدُدْ عَلَى قُلُوبِهِمْ فَلاَ یُؤْمِنُواْ حَتَّى یَرَوُاْ الْعَذَابَ الأَلِیمَ [یونس : ۸۸]

دهه اول که دهه رحمت بود تمام شد و دهه دوم ،دهه مغفرت آغاز شد. تا مردم جان می گیرد رمضان تمام می شود و تا تزکیه ای حاصل و روحیه عوض می شود رمضان رو به اتمام می رسد.

 امشب آخر سوره توبه و تمام سوره یونس در تراویح خوانده شد. سوره توبه که دیشب گذر مختصری بیان شد امشب آیلات آخر تلاوت شد.

سوره توبه به خاطر همان سه صحابه نامگذاری شد. الله تعالی ذکر توبه گروه کعب بن مالک را کرد.

توبه یعنی رجوع به طرف الله و از گناه و از وادی گمراهی و معصیت، به سوی الله حرکت کردن و به قرب الهی رسیدن است.

در آخرین آیه اعلان شد که جهاد کنید و منافقین در این سوره آمد که بهانه و عذر آوردند و گفتند: پول نداریم خرج کنیم و فرصت نداریم در جهاد با پیغمبر و همراهانش همراه شویم تا که الله در پایان گفت: اگر اینها رو گردانی کردند از جهاد و انفاق بگو ای پیغمبر که هیچ پروایی نیست.

(فَقُلْ حَسْبِیَ اللّهُ) بگو کافیست مرا الله و همراهی و امداد و نصرت او.

(فَإِن تَوَلَّوْاْ فَقُلْ حَسْبِیَ اللّهُ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ) هیچ ذاتی قابل عبادت و بندگی نیست بر او توکل کردم.

سپردن به تو مایه خویش را /// تو دانی حساب کم و بیش را

آن خدایی که رب عرش عظیم است آن ذاتی که مالک و متصرف بر تمام کائنات است.

سوره یونس گفته می شود که ای پیغمبر با مشرکین جهاد کنید چراکه منکر توحید فی العبادت اند تا اینکه آنها فقط الله را بپرستند ، آنها غیر الله را شفیع قهری می دانند حالانکه (یُدَبِّرُ الأَمْرَ مَا مِن شَفِیعٍ إِلاَّ مِن بَعْدِ إِذْنِهِ) الله آن ذاتی است که از آسمان گرفته تا زمین متصرف در تمام امور است و به نزد او شفیع قهری و شفاعت بالوجاهت و شفاعت بالمحبت نیست بلکه فقط شفاعت بالاذن است.

کسانی شفاعت می توانند بکنند که الله به آنها اذن می دهد و خود الله می خواهد و از آنها راضی است.

همانطور که در سوره نجم آمده: وَکَم مِّن مَّلَکٍ فِی السَّمَاوَاتِ لَا تُغْنِی شَفَاعَتُهُمْ شَیْئاً إِلَّا مِن بَعْدِ أَن یَأْذَنَ اللَّهُ لِمَن یَشَاءُ وَیَرْضَى [النجم : ۲۶] برای کسانی که الله می خواهد و راضی است برای آنها شفاعت می شود و بس.

طاغوت هر آن حاکمی را می گویند که حکم در مقابل حکم خداوند می دهد و ظلم می کند و حق مردم و حق الله را ضایع کرده و شرک می کند.

هر مشرک طاغوت پرست است و هر ظالم طاغوت است مانند فرعون که یک طاغوت بود و نافرمانی الله را کرد و موسی کلیم الله شکایت او را نزد الله کرد.

هر چه موسی تبلیغ کرد که از شرک و ظلم دست بردار بشو اما فرعون حاضر نبود که حرف حق را بشنود و سر پایین کند. همیشه از غرور و تکبر صحبت می کرد و به دو چیز که یکی مال و دیگر نیروی مردمی در اختیار داشت فخر می کرد.

آنگاه موسی کلیم الله نزد خداوند شکایت خود را کرد و الله فرعون را نابود کرد.

خاطره شیخ القرآن : ما در پاکستان نزد حضرت شیخ جاجروی رحمه الله شعبان و رمضان دوره تفسیر قرآن را می خواندیم که آخر حکومت آن زمان علی بوتو بود او دستور داد که مدارس دینی حق ندارند در بلندگو صحبت کنند و اذان در بلندگو نباید باشد و کسی حق ندارد در بلندگو سخنرانی کند.

برای دوره تفسیر حضرت استاد ما به فرماندار رحیم یارخان نامه ای نوشت که اجازه دهد که دوره تفسیر را در بلندگو درس دهد آنگاه فرماندار موافقت کرد تا اینکه درس از بلندگو کاملاً پخش می شد.

حضرت شیخ القرآن مولانا غلام الله خان استاد مولانا عبدالغنی جاجروی که استاد ما بود در یک شهری از پنجاب در جلسه بزرگی سخنرانی کرد همان روز همین سوره یونس را بعد از نماز عصر حضرت شیخ القرآن خواند و دعا کرد که پروردگارا همانطور که موسی کلیم، شکایت فرعون را به بارگاه تو کرد من هم شکایت این حاکم وقت را به درگاه تو می کنم و همینطور که امروز خورشید در حال غروب است پروردگارا حکومت این حاکم هم غروب کند و این شد که ساعت ۹ شب رادیو را ما باز کردیم و گوش دادیم که اخبار گفت: جنرال ضیاء الحق حکومت علی بوتو را گرفتار کرد.

(رَبَّنَا إِنَّکَ آتَیْتَ فِرْعَوْنَ وَمَلأهُ زِینَهً وَأَمْوَالاً فِی الْحَیَاهِ الدُّنْیَا) پروردگارا تو فرعون را ارکان سلطنتی ، قوت و مال دادی (رَبَّنَا لِیُضِلُّواْ عَن سَبِیلِکَ) پروردگارا اینها جلوی راه دین را گرفتند و توهین به صحابه و به اهل حق می کنند و مردم را از راه دین بی راه کردند.

حضرت موسی می دانست که فرعون ایمان کاملی نمی آورد ولی اگر ایمان کاذب بیاورد این ایمان او عذاب را به تاخیر می اندازد. اما دعا می کند خدایا دهان او را ببند که ایمان کاذبی هم نیاورد.

 (رَبَّنَا اطْمِسْ عَلَى أَمْوَالِهِمْ وَاشْدُدْ عَلَى قُلُوبِهِمْ فَلاَ یُؤْمِنُواْ حَتَّى یَرَوُاْ الْعَذَابَ الأَلِیمَ) پروردگارا مال اینها را هلاک کن و دهان اینها را مهر بزن تا اینها ایمان کاذب نیاورند تا اینکه عذاب دردناک را ببینند.

وقتی فرعون غرق شد گفت: ایمان می آورم به آن ذاتی که بنی اسرائیل ها ایمان آوردند اما الله فرمود: الان ایمان می آوری؟ این ایمان تو به درد نمی خورد.

(نُنَجِّیکَ بِبَدَنِکَ لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ) ولی ایمان بی موقع آوردی من فقط جسد تو را باقی می گذارم تا همه ببینند که این فرعون هلاک شده است.

دریا جسد او را قبول نکرد و جسدش را بیرون انداخت و همه تماشا کردند که این فرعون است. چراکه او اینطور بی رحم بود که در یک دستور ۱۲ هزار نوزاد بنی اسرائیل را ذبح کرده بود.

امروزه هم چنین بی رحم هایی هستند که کودکان را در سوریه ، عراق و افغانستان قتل عام می کنند. الله بساط اینها را هم جمع کند و انتقام بگیرد. آمین

???????????? ترجمه و تفسیر: شیخ القرآن مولانا محمد عثمان حفظه الله تعالی

????????????

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار