تبلیغات

خلاصه تفسیر سوره انعام (شب هفتم رمضان ۱۴۳۹)

Article Image
به اشتراک بزارید!

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَجَعَلَ الظُّلُمَاتِ وَالنُّورَ ثُمَّ الَّذِینَ کَفَرُواْ بِرَبِّهِم یَعْدِلُونَ [الأنعام : ۱]

امشب از جزء هفتم و قسمت آخر سوره مائده شروع شد تلاوت قرآن در تراویح و سوره انعام تلاوت و حصه آخر آن باقی مانده است.

سوره مائده دو موضوع را در بر داشت حصه اول آن «نفی شرک فعلی» را بیان داشت یعنی تحریمات غیرالله ،کسانی که بعضی از چیزهایی  را که الله تعالی حلال کرده بود آنها برای خشنودی معبودانشان حرام کردند.

قرآن می فرماید: تحریمات خودساخته باطل اند. لهذا سوره مائده حصه اول «نفی شرک فعلی» بود و حصه دوم «نفی شرک فی التصرف» را در بر داشت.

موضوع سوره انعام همین دو عنوان هستند اما با این تفاوت که «نفی شرک فی التصرف» در حصه اول بیان می شود برعکس سوره مائده و «نفی شرک فعلی» در حصه دوم سوره انعام بیان می شود لذا این ربط اول است.

ربط دوم این است که حصه اول قرآن از سوره فاتحه با «الْحَمْدُ لِلّهِ» آغاز و به سوره مائده اتمام رسید. و از سوره انعام حصه دوم قرآن عظیم الشان شروع می شود.

در حصه اول بیان خالقیت بود یعنی الله تعالی این موضوع را بیان کرد که خالق شما انسان ها ،ملائکه ،جنات ،آسمان ،زمین ،حیوانات و همه و همه الله تعالی است.

 سوره انعام هم با «الْحَمْدُ لِلّهِ» آغاز شده است، و از سوره انعام تا آخر سوره بنی اسرائیل حصه دوم قرآن می باشد.

در این قسمت بیان ربوبیت الله تعالی است و این گفته می شود که الله تعالی شما را خلق کرده و همینطور شما را رها نکرده است بلکه در درجه اول بندوبست رزق و روزی جسمانی خورد و خوراک شما را کرده است.

حالا دلار چقدر است و طلاء چقدر و نفت قیمتش چطور باشد و اقتصاد چطور می چرخد اینها مسائل بازار و دنیا هستند ولی الله وعده کرده که من رزق و روزی شما را بند نمی کنم.

(وَمَا مِن دَآبَّهٍ فِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَى اللّهِ رِزْقُهَا) الله تعالی فرموده است: من هیچ رونده روی زمین از انسان گرفته تا حیوان ، پرنده و… رزق همه را به عهده گرفتم.

وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُّبِینٍ [هود : ۶] همه نزد من ثبت و ضبط هستند و زیاد و کم نمی شود. و آنچه که برای شما نوشته شده است به شما می رسد.

«کرمی میان سنگی بر لب گرفته برگی سبحان من یرانی»

سنگی را یکی با کلنگ زد شکست تا الله اکبر وسط این سنگ کرمی است و آن کرم بر دهان خود برگ درخت سبزی را گرفته و می خورد.

حال شما فکر می کنید انسان و بشر هستید که ما را الله از گرسنگی می کشد هرگز، مگر اینکه ما بندگی خداوند را نکنیم و خدا ناراض شود و ما را به صورت عذاب بخواهد هلاک کند که این بحثش جداست.

اما اگر ما بندگی خداوند را بکنیم و توحید خدا را قبول کنیم و به قرآن عمل کنیم خداوند رزق و روزی می دهد.

قُلْ إِنَّ صَلاَتِی وَنُسُکِی وَمَحْیَایَ وَمَمَاتِی لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ [الأنعام : ۱۶۲] پیغمبر را الله موضوع می دهد که امروز این سخنرانی را کند همینطور که ما و شما قرآن می خوانیم.

در این سوره طریق تبلیغ را الله بیان می کند و احوال انبیاء می آید و آنهایی که طاعت و بندگی الله را می کنند ثمرات و نتایج آنها می آید و آنهایی که نافرمانی کردند و توحید خداوند را قبول نکردند و دعوت انبیاء را نپذیرفتند انجام آنها عذاب و جهنم است و این موضوع ها بیان می شود.

 ???????????? ترجمه و تفسیر: شیخ القرآن مولانا محمد عثمان حفظه الله تعالی

????????????

 الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین و شیخ القرآن مولانا محمد عثمان :

http://t.me/alkhalillonline

 http://t.me/molana_mohammadosman

ویرایش

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار