تبلیغات

در بحثی که با دوستم داشتم مبنی بر ماه های حرام، ایشان میگوند مگر امروز ما با فردای ما چ فرقی دارد، روز روز است ،همه روز ها روز خداوند است و مبارک است حلال وحرام بودن ماه ها دیگر یعنی چه؟

Article Image

شماره: 

0

ادامه سؤال: 

باعرض سلام وخسته نباشید محضرمجاهدین فی سبیل الله، بنه دانشجو هسم و در بحثی ک با دوستم داشتم مبنی بر ماه های حرام،ایشان میگوند مگر امروز ما با فردای ما چ فرقی دارد،روز روز است دیگر،همه روز ها روز خداوند است ومبارک است حلال وحرام بودن ماه ها یعنی دیگرچه،مگردرقران گفته ک فلان ماه ها حرام است ونباید ازدواج و کارهای دیگر کرد،خلاصه میشود شما استاددان بادادن رفرنس وموشکافی کردن این موضوع جواب ایت سوال رابهم برسانین؟ دوم اینکه چگونه جواب این سوالم را ب چه زریقی ازشمادریافت کنم؟ دانشجوی ترکمن صحرا

خداوند در آیه 36 سوره توبه ماه‌های حرام اشاره فرموده است: « إِنَّ عِدَّةَ الشُّهُورِ عِندَ اللَّـهِ اثْنَا عَشَرَ شَهْرًا فِي كِتَابِ اللَّـهِ يَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ مِنْهَا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ۚ ذَٰلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ ۚ فَلَا تَظْلِمُوا فِيهِنَّ أَنفُسَكُمْ ...»(توبه:36) «در حقيقت، تعداد ماه‌ها نزد خدا، در كتاب آفرینش ایشان، از روزى كه آسمان‌ها و زمين را آفريده، دوازده ماه است؛ از اين [دوازده ماه‌]، چهار ماه، [ماهِ‌] حرام است[جنگ در آن‌ها حرام است]. اين آيين استوار و پایدار الهی است، پس در اين [چهار ماه] بر خود ستم مكنيد[یعنی از هرگونه خون ریزی بپرهیزید]...»
بنابراین آیه در شریعت اسلام، 4 ماه حرام شده است؛ یعنی در این 4 ماه جنگ و خونریزی حرام است که عبارتند از: ذوالقعده، ذوالحجه، محرم و رجب. در حکمت حرمت قتال و خونریزی در این چهار ماه علما گفته‌اند: سه ماه ذوالقعده، ذوالحجه و محرمماه‌های حج تمتع هستند و حجاج در این ایام در ایاب و ذهاب حج تمتع به سر می‌برند، شریعت اسلام خواسته است است که حجاج در کمال امنیت به حج تمتع بروند و بازگردند.
در ماه رجب هم قتال و خونریزی حرام شده است تا مسمانان بتوانند در آن حج عمره به جا آورند؛ اما در این ماه‌ها در امور دیگر مانند بقیه ماه‌ها عمل می‌شود. یعنی ازدواج در ماه‌های حرام مشکل شرعی ندارد، مگر کسی که در حال احرام حج باشد.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار