تبلیغات

سلاح های توزیع شده در بین اقوام بلوچ جمع آوری شود

Article Image

مولانا محمدحسین گرگیج با بیان اینکه ” نیروهای امنیتی و انتظامی باید محبوب مردم باشند” نسبت به کشتار جوانان بلوچ توسط نیروهای انتظامی و همچنین توزیع سلاح در بین اقوام بلوچ در بلوچستان به شدت انتقاد کردند.photo_۲۰۱۸-۰۴-۲۷_۱۳-۴۱-۲۷

به گزارش پایگاه خبری دفتر شیخ التفسیر مولانا گرگیج، ایشان در بخشی از خطبه های امروز ( 7 اردیبهشت 97) شهرستان آزادشهر با انتقاد از توزیع بی مورد سلاح ها در بلوچستان اظهار داشتند:  یکی از اشتباهاتی که در بلوچستان رخ داد توزیع بی مورد سلاح در بین اقوام بود که به خاطر نزاع های جزیی کشتار به راه انداختند، توزیع سلاح در بین مردم، دفاع را به ارمغان نمی آورد و امنیت را هم نیز پابرجا نخواهد کرد.

ایشان در ادامه از طرح توزیع سلاح در بین اقوام بلوچ در گلستان خبر دادند و گفتند: برخی افراد قصد دارند اقوام بلوچ گلستان را مسلح کنند ما هرگز چنین امری را نمی پسندیم و قبول نخواهیم کرد، هر کسی چنین طرحی را عملی کند به کشور و مردم خیانت کرده است؛ ما از وزارت و نیروهای امنیتی می خواهیم که جلوی افرادی که در بین مردم سلاح توزیع می کنند را بگیرند؛ ما پشتیبان چنین افرادی نیستیم و اجازه نمی دهیم که چنین مسایلی در سطح استان ما حاکم شود.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش خطاب به ریش سفیدان بلوچ افزودند: بنده به ریش سفیدان توصیه می کنم به جای اینکه به دست جوانان اسلحه بدهند آنان را به دانشگاه بفرستند تا تحصیلات عالی را فرا گیرند زیرا این مایه شرمساری است که دو طایفه بلوچ درگیری مسلحانه داشته باشند، قطعا بدانید چاقو گرفتن ومسلح شدن برای بلوچ عار است.

*کشتن شهروندان بخاطر حمل گازوییل و کیسه برنج دردآور است

مولانا گرگیج در ادامه با اشاره به تیراندازی مستقیم برخی ماموران انتظامی و کشته شدن شهروندان بلوچ در بلوچستان گفتند: حقوق اقوام رعایت شود زیرا تا زمانی که حقوق شهروندی رعایت نشود هرگز صلح و توسعه امکان پذیر نخواهد شد، جای تاسف است که هر روز در بلوچستان یک جوان به خاطر حمل بیست لیتر گازوییل و چند کیسه برنج که برای امرار معاش مجبور به این کار هستند مورد حمله نیروهای انتظامی قرار می گیرند و کشته می شوند.

عالم برجسته اهل سنت کشور با بیان اینکه “نیروهای امنیتی و انتظامی باید محبوب مردم باشند” تصریح کردند: نیروی انتظامی نباید مقابل مردم قرار گیرد و با آنان درگیر شود، طرد کردن مردم و مردم آزاری کار درستی نیست، در مسایل قضایی عدالت رعایت شود و نباید افرادی که نفوذ و ثروت دارند حاکم شوند و حق مستضعفان پایمال شود.

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور تاکید کردند: مسئولین به وعده های خود عمل کنند لذا تقاضای بنده این است که در کشور ما حقوق همه رعایت شود؛ متاسفانه محصولات کشاورزی مردم به فروش نمی رسد و تبانی هایی صورت می گیرد که کشاورزان مجبور می شوند محصولات شان را با قیمت ناچیز بفروشند و پس از آن توسط دلالان بازار سیاه راه می افتد.

ایشان ادامه دادند: هنوز پول محصول گندم سال گذشته مردم پرداخت نشده است، هر روز شاهد تجمعات و اعتصابات سراسری در شهرهای کشور هستیم که پول مردم را به بهانه سرمایه گذاری در موسسات پس انداز کردند و اکنون پاسخگو نیست.

استاد تفسیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش با بیان اینکه ” مسئولین صدای مردم را بشنوند” خاطرنشان ساختند: صدای مردم را بشنویم و افرادی که عدالت ندارند را توبیخ کنیم، در کشورهای غیر اسلامی که پایبند به قوانین اسلامی نیستند مسئولین خطاکار یا توبیخ می شوند و یا استعفا می دهند، مسئولین امر در خصوص اختلاس های اخیر چاره اندیشی کنند.

مولانا گرگیج افزودند: ما این سخنان را از روی خیرخواهی می گوییم زیرا کشور خود را دوست داریم و نمی خواهیم امنیت کشور به هم بخورد، اگر عدالت در وجود مسئولین نباشد آبادانی صورت نمی گیرد؛ اگر شخصی اعتراض کند متاسفانه به وی مارک می چسبانند و آن را وابسته به داعش می دانند.

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه خاطرنشان ساختند: ما باید به خواسته های مردم معترض گوش فرا دهیم و نباید آنان را منحرف بدانیم و وابسته به گروههای انحرافی کنیم پس باید حق مردم معترض را بدهیم تا صدایشان بلند نشود.

مولانا گرگیج در ادامه خواهان پیگیری اموال بلوکه مردم در موسسات شدند و گفتند: نباید به برخی افراد اجازه تاسیس موسسات مالی به بهانه بانکداری اسلامی می دادیم، در واقع این افراد خودسرانه موسسات افتتاح نکرده اند پس کسانی که مجوز این موسسات را صادر کرده اند باید پاسخگوی مردم باشند.

مدیر دارالعلوم فاروقیه گالیکش در پایان خطاب به مردم توصیه کردند: بنده به مردم توصیه می کنم که از راههای قانونی حقوق خود را استرداد کنند و با مامورین درگیر نشوند وهمچنین مامورین توجه داشته باشند که کشتن انسان های بی گناه جرم بسیار بزرگی است.

*اجرای عدالت و رعایت حقوق بشر موجب صلح و توسعه در جهان می شود

مفسر برجسته اهل سنت کشور در فراز دیگری از سخنان شان با اشاره به بحران کشورهای اسلامی بیان داشتند: بی عدالتی در جهان حاکم است، در امریکا به بهانه تخریب برج های دوقلوی پوسیده هزاران انسان ها را در کشورهای اسلامی نابود کردند، هنوز مجرمان اصلی این حمله مشخص نشده اند که به بهانه مبارزه با تروریسم افغانستان، پاکستان و عراق را نا امن کردند و به خاک و خون کشیدند.

ایشان افزودند: تا زمانی که پاسخ مردم، گلوله، سلاح شیمیایی و بمب باشد صلح و توسعه در جامعه حاکم نخواهد شد، باید پاسخ مردم با گفتار منطقی، اجرای عدالت و رعایت حقوق داده شود، نباید مردم به خاطر حق خواهی کشته شوند.

مولانا گرگیج، حق وتوی چند کشور معدود را یک حق ظالمانه دانستند و اظهار داشتند: سازمان ملل و شورای امنیت حقوق همه انسان ها را در نظر بگیرند تا زمانی که حق وتو در انحصار چند کشور باشد حقوق مستضعفان دنیا پایمال می شود، اگر کنفرانسی در راستای ایجاد صلح و سازش تشکیل می شود باید حقوق همه در نظر گرفته شود.

خطیب جمعه اهل سنت آزادشهر در ادامه بیانات شان گفتند: افرادی که در سازمان های بین المللی نفوذ دارند به فکر حقوق همه اقشار و ادیان باشند و حکام کشورهای اسلامی نیز صدای ملت خود را بشنوند و حقوق شان را بدون تبعیض قومی و مذهبی و اعمال سلیقه رعایت کنند.

ایشان کشتار مسلمانان بیگناه در کشورهای اسلامی را دردآور توصیف کردند و اظهار داشتند: امروز کودکان، زنان و جوانان بی گناه کشته می شوند که دل انسان های آزاده دردمند می شود، حکام مسلمانان هوشیار باشند که سرمایه کشورهای اسلامی را در اختیار سران کفر قرار ندهند و سلاح های مخرب آنان را در جهت نابودی مردم خود در اختیار نگیرند.

مولانا گرگیج در خاتمه سخنان امروز خود تاکید کردند: امروز فقط مسلمانان نابود می شوند، استفاده از سلاح های شیمیایی برای امریکا و روسیه و غرب مجاز هستند اما برای کشورهای اسلامی مجاز نیستند.

Print Friendly

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار