تبلیغات

بدون اصلاح و نوسازی نخیلات “برندسازی” خرمای سیستان و بلوچستان کم‌ثمر است

Article Image

به گزارش سنت نیوز، عرب در جلسه شورای مبادلات مرزی سیستان و بلوچستان در استانداری اظهار داشت: در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استان برای سه محصول خرما، پسته و چای ترش یک برنامه‌ریزی مدون و منسجم انجام شده است.

معاون هماهنگی و بودجه سازمان برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان افزود: در همین رابطه در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ برای نخستین بار ۲٫۵ میلیارد تومان برای اصلاح و نوسازی نخیلات خرمای استان اعتبار اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه بازارپسندی خرمای سیستان و بلوچستان کم بوده که تا کنون مشتری مناسبی پیدا نکرده است، افزود: با همکاران جهاد کشاورزی یک برنامه چند ساله تدوین شده تا نخیلات درجه سه را به درجه ۲ و نخیلات درجه ۲ را به درجه یک تبدیل کنیم.

عرب با تأکید بر ضرورت توجه به محصولات اصلی استان، گفت: در این برنامه برای هر سال یک هدفی تعیین شده که در آن بخش مشخصی از نخیلات را ساماندهی کنیم. در مجموع از سطح ۵۶ هزار هکتار نخیلات استان سالانه ۲۱۸ هزار تن محصول تولید می‌شود.

بدون اصلاح و نوسازی نخیلات موضوع برندسازی و بسته‌بندی کم‌ثمر است

معاون هماهنگی و بودجه سازمان برنامه‌ریزی سیستان و بلوچستان افزود: اگر اصلاح و نوسازی نخیلات انجام نشود، نمی‌توانیم بخش برندینگ و بسته‌بندی را به سرانجام برسانیم و از آن به خوبی استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه توجه به محصول استراتژیک خرما در استان جدی است، ادامه داد: این کار شروع شده است و امسال نیز به صورت ویژه در شورای برنامه‌ریزی برای سه محصول خرما، پسته و چای ترش پرداخته می‌شود.

سید محسن کالوندی، مدیرکل حوزه استاندار سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه با تاکید بر استفاده از روش‌های نوین و فراوری محصولات کشاورزی در استان، گفت: نیازمند این هستیم که تولیدکنندگان استان را آموزش دهیم تا چگونه کیفیت محصولشان را به حدی برسانند که قابلیت صادرات داشته باشد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های صادراتی استان در همه بخش‌های صنعتی، معدنی، باغداری و کشاورزی زیاد است، ادامه داد: برای صادرات باید به موضوع بسته‌بندی و فراوری محصولات توجه شود تا به ارزش‌افزوده محصول اضافه شود.

کالوندی گفت: شاید صادرات محصولات به صورت فله‌ای مشتری داشته باشد اما بازدهی ندارد چراکه هم‌اکنون برخی تجار از کشورهای حاشیه خلیج‌فارس خرمای سراوان را کیلویی هزار تومان می‌خرند و با یک بسته‌بندی مجلل و به‌صورت شکلاتی هر دانه خرما را ۱۰۰۰ تومان می‌فروشند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار