تبلیغات

«مطماطه» شهری که مردم آن در غار زندگی می کنند

Article Image

«مطماطه» شهری که مردم آن در غار زندگی می کنند

این شهر غارنشین تونسی که با داشتن ویژه گیهای بسیار منحصر به فرد و جذاب در سال ۱۹۷۰ صحنه فیلم برداری فیلم مشهور «جنگ ستارگان» بود از شهرت جهانی برخوردار است.

اغلب ساکنان شهر زیر زمینی مطماطه از قوم «أمازیق» هستند. این شهر از نظر اداری از توابع استان «قابس» در جنوب شرقی تونس است.

علی رغم این که منازل زیر زمینی این شهر غارنشین در برابر تغییراتی همچون فرسایش و تحولات زمان، پایدار و پابرجا مانده اند اما تعداد ساکنان شهر مطماطه در دهه های اخیر رو به کاهش رفته است.

شهر “مطماطه” بواسطه وجود همین منازل زیر زمینی که به طور ماهرانه ای در دل زمین و درون بافت سنگ های رسوبی ایجاد شده اند شهرت دارد.
اهالی این منطقه در ابتدا به منظور مخفی ومحفوط ماندن از تغییرات بسیار شدید آب و هوایی و طبیعت خشن و عوامل خارجی به این سبک از زندگی روی آوردند اما با مرور زمان به آن روش زندگی خو گرفته و آن را بر شهرنشینی مدرن ترجیح می دهند.

علی رغم گرایش بعضی از ساکنان شهر مطماطه به تغییر سبک زندگی و انتقال بر روی سطح زمین در همان منطقه و یا مناطق و شهرهای اطراف آن، بعضی از اهالی اما تاکنون ماندن در شهر زیر زمینی مطماطه، ساده زیستی و تعلق به این سبک و روش زندگی سنتی را بر هر جای دیگری ترجیح می دهند.

محیط زندگی در شهر مطماطه جهانگردان و گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. این شهر غارنشین با داشتن مناظر کوهستانی و غارها و فضاهای شگفت آور که خیلی شبیه فضاهای خیالی هستند از نظر گردشگری منحصر به فرد است.

منبع : عربیه.نت فارسی

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار