تبلیغات

مولانا ساداتی : ادای “حق الله” و “حق الناس” دو وظیفه و مسئولیت مهم هستند

Article Image

به گزارش سنت نیوز، مولانا سید عبدالصمد ساداتی  در خطبه های نماز جمعه اهل سنت سراوان ؛ تفکر درباره حقیقت زندگی و شناخت عظمت و قدرت الله متعال  را انگیزه ای برای انجام عبادات و کارهای نیک و پرهیز از گناه بیان کردند  و ادای حق الله و حق الناس را در زندگی دو وظیفه و مسئولیت مهم برشمردند.

امام جمعه اهل سنت سراوان اظهار داشتند: وقتی انسان درباره حقیقت زندگی خود فکر کند  و اینکه در مقابل قدرت الله تعالی ناتوان است و عظمت الله تعالی و قدرت کامله و حکمت و شأن ربوبیت او را بشناسد ؛ با این تفکر و شناخت به سوی عبادت و بندگی الله نعالی تمایل پیدا می کند و در دل انگیزه بوجود می اید که ان ذاتی که  این جهان هستی را آفریده و از  عدالت گسترده ان ذات همه بهره مند هستند و پروردگار همه عالمیان است و نعمت های بی پایان را که داده  ؛ با اطاعت و بندگی شکرگذاری می کند و با این انگیزه است که کارهای نیک و اعمال صالح می پردازد و از کارهای بد و گناه و معصیت پرهیز می کند و زندگی دنیا را که زندگی موقت است با اعمال صالح و بندگی ؛ توشه حیات جاودانه خود قرار می دهد.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساختند: انچه در پرونده اعمال ثبت می گردد ؛ اعمال و کردار نیک یا بد انساناست ؛ نجات و سعادت و نیز گرفتاری و بدبختی در دست  و اراده خود انسان است ؛ انچه را در دنیا سعی و تلاش نموده و مسیری را که پیموده نتیجه اش را خواهید دید .

استاد حدیث و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان خاطرنشان ساختند: انجام دو وظیفه ی مهم و مسئولیت را الله تعالی سپرد انسان کرده و آن حق الله و حق الناس است ؛ جمله عبادات  فقط حق الله تعالی است و انجام آن لازم  و واجب است  ، انچه متعلق به حقوق حق الناس است در موارد مختلف که ادای ان واجب و لازم است و این حق به قدری محکم است که  با توبه و استغفار هم قابل گذشت نیست  اگرچه تمام عبادات را انجام دهد؛  بارها به طواف خانه کعبه هم برود گذشت نمی شود مگر اینکه ادا کند یا صاحب حق از حقش گذشت نماید که متاسفانه امروزبه آن کمتر توجه می شود .

مولانا ساداتی تفزودند: اسلام بر تقویت و تحکیم روابط اجتماعی بین افراد جامعه اسلامی تاکید می رزد ؛ در روابط  با افراد خانواده  و در رابطه  با تمام همنوعان خود و حتی تمام مخلوقات  را مورد توجه قرار می دهد.

خطیب جمعه اهل سنت سراوان در ادامه سخنان  با اشاره به اینکه در دین اسلام  ؛ تبعیض نژاد ، رنگ و مذهب و سرزمین سبب برتری برخی بر برخی دیگر در حقوق و امتیازات نمی شود ، در فقه اسلامی تمام افراد در حقوق باهم مساوی و برابرند.

در فقه اسلامی و آرای قضایی آن؛ تبعیض و نابربری وجود ندارد

مولانا ساداتی تصریح کردند: در  فقه اسلامی تمام افراد در حقوق باهم مساوی و برابرند ؛ کیفر ها و محکومیت ها و آرا ی قضایی بدون هیچ  گونه امتیازی نسبت به تمام افراد و اقشار اجرا می شود ، هیچ فرد یا گروهی فراتر از قانون نیست و همه تابع مقررات هستند.

ایشان خاطرنشان ساختنند: اینکه مجرمان و دزدان بزرگ فرار می کنند و در گرفت قانون نمی آیند بر خلاف عدالت اسلامی است ؛ اسلام هرگونه  تبعیض را حرام می داند ؛ تبعیض نژاد ، رنگ و مذهب و سرزمین سبب برتری برخی بر برخی دیگر در حقوق و امتیازات نمی شود.

امام جمعه اهل سنت سراوان افزودند: روا داشتن هرگونه تبعیض و نابرابری  در جامعه موجب کینه  وعداوات در جامعه می شود ، وحدت ، ثبات و امنیت و آرامش را مختل می سازد ، ساختار اسلام در همه امور کارایی دارد  و در برگیرنده همه جوانب زندگی بشر است.

مولانا ساداتی با اشاره به روایتی عنوان کردند: هنگامی که زن مخرومی مرتکب سرقت شده بود اهل قریش بسیار نگران بودند و پیرامون این مسئله برای گذشت  پیش پیامبر سفارش بردند؛ آنحضرت صلی الله علیه و آله وسلم به اسامه رضی الله عنه که فرستاده از سوی قریش بود خطاب کرد: ” ای  اسامه  ایا می تو می خواهی در مورد اجرای  حدی و ساطت کنی که خداوند مقرر کرده است ،چگونه برای این سفارش به خود جرات می دهی”،  سپس آنحضرت  صلی الله علیه وآله وسلم از جا بلند شد و فرمودند : ” کسانیکه قبل از شما بودند ؛ هرگاه از اشراف  کسی سرقت می کرد برآن حد جاری نمی کردند و اگر از ضعفا  کسی مرتکب سرقت می شد بر او حد جاری می کردند،  سوگند به خدا اگر فاطمه بنت محمد مرتکب سرقت می شد بر او حد جاری می کردم”.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار