تبلیغات

سومین طرح جامع شهر زاهدان تصویب شد

Article Image

به گزارش سنت نیوز، عطاالله اکبری عصر امروز در جمع مدیران ارشد استان در استانداری سیستان و بلوچستان اظهار داشت: طرح جامع شهر زاهدان یک برنامه بلند مدت ۱۰ تا ۱۵ ساله است که با رویکردهای، اقتصادی، کالبدی و اجتماعی تدوین شده است.

مدیر شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه سند توسعه هر شهر، طرح تفصیلی یا جامع آن است، ادامه داد: این سومین طرح جامع زاهدان پس از انقلاب اسلامی است که پس از شش بار اصلاح در کارگروه‌ مربوطه، به تصویب رسید.

وی افزود: اولین طرح جامع شهر زاهدان در سال ۱۳۶۸ و دومین طرح جامع نیز در سال ۱۳۸۴ در شورای برنامه ریزی استان تصویب شده است.

اکبری گفت: مطالعات، جمع‌بندی و تصویب طرح جدید به وسیله کارشناسان خبره شهرسازی و سایر دستگاه‌های عضو شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یکسال زمان برده است.

مدیر شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سومین طرح جامع برای سال تا سال ۱۴۰۵ بسته شده است. بر اساس جمعیتی که اکنون سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار ایران ارائه داده است، برای سال ۱۴۰۵ جمعیتی حدود ۷۸۵ هزار نفر در زاهدان پیش‌بینی شده است. همچنین طبق کارشناسی‌های انجام شده مساحت زاهدان تا ۱۴۰۵ به ۷۴۴۳ هکتار خواهد رسید.

وی خاطر نشان کرد: در دو طرح جامع قبلی زاهدان اهدافی مانند ترافیک، گازشهری، راه آهن، جاده ترانزیتی و … در نظر گرفته شد که ترسیم این اهداف باعث شد تا تمام برنامه ریزان با عجله به سمتی سوق داده شوند که نیازمندی‌های اقتصادی زاهدان خیلی زود برطرف شود.

اکبری افزود: از آنجایی که زمین از عواملی بود که نقش اساسی در رسیدن به این اهداف داشت، ما در طرح‌های جامع سال ۶۸ و ۸۴ محدوده شهر زاهدان را بیشتر از نیاز در نظر گرفیتم.

وی تصریح کرد: این اهداف در دولت یازدهم از نظر ما به معنای واقعی محقق شد به طوری که گاز وارد زاهدان شد، خط آهن و جاده‌های ترانزیت شهر تقویت شد. اکنون سومین طرح جامع زاهدان با تحقق اهدافی مصادف شد که باید در سال‌های ۷۰ یا در نهایت سال ۸۰ به آن می رسیدیم.

مدیر شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: اکنون با تحقق این اهداف، طرح جامع به بستر واقعی خود رسیده است.ما در این چارچوب برنامه توسعه زاهدان را با یک نیازمندی واقعی پس از بررسی های همه جانبه در کمیته های فنی و در کارگروه زیربنایی با جمعیت ۷۸۵ هزار نفر و سعتی در حدود ۷۴۴۳ هکتار برای سال ۱۴۰۵ بستیم.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار