تبلیغات

۱۶ شهر سیستان و بلوچستان با “بحران آب” مواجه است

Article Image

به گزارش سنت نیوز ، محسن میرادی ظهر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان که با حضور استاندار برگزار شد، اظهار داشت: در میان ۳۷ شهر استان ۱۶ شهر بحرانی از نظر وضعیت آب داریم. البته تعدادی شهر جدید نیز به استان افزوده شده که قطعاً آن‌ها هم با بحران کم‌آبی مواجه هستند به عبارتی بالغ‌بر ۶۰ درصد جمعیت استان در زمان پیک مصرف دچار تنش آبی هستند. شهر زاهدان نمونه‌ای از کلان‌ترین مجتمع جمعیتی استان است که از این مسئله رنج می‌برد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری سیستان و بلوچستان بابیان اینکه شرایط استان در زمینهٔ منابع آب بسیار ناپایدار است، افزود: طی سال‌های گذشته در شهرهای استان ۱۳۴ حلقه چاه داشتیم که ۳۴ حلقه به‌طورکلی از بین رفت و از ۱۰۰ چاه باقیمانده ۵۰ درصد آن غیرقابل‌شرب است.

وی تصریح کرد: مشکل ما فقط در کمیت منابع آب نیست چراکه اگر ۳۶ چاه زاهدان را جدا کنیم، متوجه می‌شویم روند نزولات جوی ما به سمتی می‌رود که ایستی منابع زیرزمینی ما و سختی و شوری آب نیز روبه افزایش می‌رود و منابع تأمین آب ما ازنظر کیفی نیز تهدید می‌شود به‌طوری‌که در شهرهای میرجاوه، گشت سراوان، خاش، پیشین، بمپور و حتی ایرانشهر که بهترین کیفیت آب را داشته است، افزایش ایستی آب در منابع زیرزمینی و سختی و شوری آب را مشاهده می‌کنیم.

میرادی خاطرنشان کرد: این وضعیت نیازمند این است تا در بحث کمیت منابع آب مهندسی مجددی انجام شود تا در زمینهٔ کیفیت آب نیز بتوانیم منابع پایداری را در اختیار داشته باشیم.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار