تبلیغات

مولانا ساداتی: ریشه مشکلات سیستان و بلوچستان در تبعیض و نابرابری است

Article Image
مولانا ساداتی: ریشه مشکلات سیستان و بلوچستان در تبعیض و نابرابری است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در اشاره به شایعات “طرح تقسیم سیستان و بلوچستان برای توسعه” ضمن بیان اینکه مسئولان عالی دولت اظهاراتی مبنی برتقسیم استان ننموده اند و وزیر محترم کشور آن را رد نموده ، ریشه مشکلات این استان را بهره برداری نکردن از ظرفیتهای آن و زیرپا گذاشتن عدالت اجتماعی عنوان کردند و بر حفظ وحدت و امنیت موجود توصیه نمودند.

مولانا ساداتی درفرازی از سخنان در مراسم نماز جمعه اهل سنت سراوان ( ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ) ؛  توسعه نیافتگی سیستان و بلوچستان را ریشه در تبعیض و نابرابری دانستند و تصریح کردند: عدم توسعه و مشکلات استان سیستان و بلوچستان این است که از فرصت ها و ظرفیت های زمینی ، معادن ، نعمت مرزهای آبی و خاکی برای تجارت سالم و کار آفرینی که قدرتی و خدادادی هستند بهره برداری نمی شود و مورد توجه قرارنمی گیرد و زیر پا گذاشتن عدالت اجتماعی است که  در پی آن فقر و بیکاری و محرومیت  است که خطر نا امنی و دیگر منکرات و ناهنجاری ها را بدنبال دارد.

امام جمعه اهل سنت سراوان افزودند: بسیاری از مردم در مناطق محروم از جمله در همین استان سیستان و بلوچستان از ابتدایی ترین امکانات زندگی بی بهره و محروم اند چه برسد به مدیریت های کلان کشوری ،  یک شغل ساده با توجه ظرفیت موجود که بتواند مایحتاج حداقل زندگی را تامین کند برایشان فراهم نشده است.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساختند: تقسیم استان مشکلی از مشکلات این استان را حل نمی کند  بلکه به مشکلات غیرقابل پیش بینی شده می افزاید  و کار بسیار خطرناکی است ، بنابراین کسی که خیرخواه مردم این استان باشد هیچ گاه  چنین طرحی را در فکر و ذهن خود نمی آورد و این نمایندگان محترم مجلس ؛ مشکلات مهم اقتصادی و معیشیتی ، نابرابری و تبعیضات غیرقانونی برمردم را پیگیری و به نتیجه برسانند نه اینکه با طرح تقسیم استان حساسیت بوجود بیاورند و وحدت را خدشه دار کنند که برخلاف نظر مقام معظم رهبری است و مسئولان عالی دولت هم اظهاراتی در تقسیم استان ننموده اند بلکه وزیر کشوربه شدت آن را مردود دانسته است.

خطیب جمعه اهل سنت سراوان در ادامه افزودند: تانکرهای سوخت که به سوی مرز سرازیرند و بنام مرزنشینان در قالب تعاونیها فروخته می شود معلوم نیست که منافع حاصل از آن به کجا می رود و چیزی از آن مردم مرزنشین نمی شود اما حمل سوخت و اندک کالاهای دیگر توسط خود مردم مرزنشین برای امرار معاش ؛ قاچاق تلقی می شود.

مولانا ساداتی همچنین بیان کردند: با توجه به آمار بالای دانش آموختگان دانشگاهی و نیروی جوان جویای کار در شهرستان سراوان و نعمت مرز ؛ بالاترین نرخ بیکاری در این شهرستان مایه تاسف است .

وظیفه مسئولان در مناطق قومی و مذهبی سنگین است

مولانا سید عبدالصمد ساداتی در بخشی از سخنان با اشاره به حضور گسترده مردم در مناسبتهای ملی ؛ وظیفه مسئولان را در تحقق خواسته های بحق مردم بخصوص در مناطق قومی و مذهبی که مورد کم لطفی بیشتر قرار گرفته اند ؛ سنگین توصیف نمودند.

امام جمعه اهل سنت سراوان گفتند: حضور مردم در ۲۲ بهمن  در راهپیمایی ها از این جهت است که جمهوری اسلامی و کشور خود را دوست  دارند و  به ندای رهبر خویش لبیک گفتند و این دلیل رضایت از عملکرد دولتمردان نیست همانطور که در انتخابات مشارکت گسترده داشتند.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساختند: این حضور ؛ وظیفه مسئولان را سنگین تر می کند که در تحقق خواسته های بحق مردم انجام وظیفه و پاسخگو باشند بخصوص در مناطق قومی و مذهبی که مردم مورد کم لطفی بیشتر قرار گرفته اند ، حضور اهل سنت  که در انتخابات  و در این راهپیمایی ها بسیار چشمگیر بوده است ؛ لازم است که توجه به اصلاح امور سرلوحه عمل دولت قرار گیرد.

ایشان تاکید کردند: دولت تعهدات  و وعده های خود را در محرومیت زدایی و تحقق منشور حقوق شهروندی عملی و اصلاحات را در موارد مورد نیاز با جدیت  و اراده قوی انجام دهد.

صحابه تربیت یافته مکتب نبوی بودند

خطیب جمعه اهل سنت سراوان در بخش نخست سخنان با بیان اینکه بی ادبی و بی حرمتی موجب دوری از دین می شود وهرانچه به الله تعالی نسبت دارد مورد احترام و ادب قرار گیرد ؛ صحابه رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم را تربیت یافته بهترین مکتب اسلام و بهترین معلم تاریخ بیان کردند.

مولانا ساداتی گفتند: برای دین داری ادب و اخلاق در رفتار و گفتار یک امر اساسی و بنیادی است هر مقدار ادب و حسن اخلاق بیشتر باشد دینداری قوی تر می گردد و هرمقدار بی ادبی و بی حرمتی بیشتر باشد از دین دوری بیشتر می شود از این جهت شریعت حدود ادب را ملحوظ شمرده است.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان افزودند: در بارگاه الهی ادب و تواضع مقصود است؛ انکساری و عاجزی در مقابل الله تعالی بسیار محبوب و پسندیده است , هرانچه به الله تعالی نسبت دارد مورد احترام و ادب قرار گیرد؛  قران کریم ، مساجد ، نبی اکرم و همچنین ازواج مطهرات ، اهل بیت  رسول الله و صحابه که نسبت آنان به رسول الله است.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساختند : زیست و زندگی و همراهی صحابه با رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم بود ، تربیت یافته بهترین مکتب اسلام و بهترین معلم تاریخ بودند ، پیامبر توانست با انجام رسالت خود از میان انسان های جاهل ؛ امتی را تربیت کند که در طول تاریخ بی نظیر بود.

ایشان بیان کردند: صحابه تربیت یافته مکتب نبوی بودند که کتاب و حکمت و تزکیه را از رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم آموختند و بعد از رحلت آنحضرت صلی الله علیه و آله وسلم هرکدام به شهری و نقطه ای از مناطق دنیا همانند ستاره ای درخشان در شب تاریک  درخشیدند و کار ابلاغ اسلام  و رسالت ان را انجام دادند و این اجراء برنامه رسالت از تبلیغ و تعلیم رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم بود که در زمان خود آن را طراحی کرد و در زمان حیات مبارک به اجرا گذاشت و این نشان می دهد که صحابه وارثان پیامبر و مجریان برنامه های از پیش تعین شده توسط رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم بودند.

امام جمعه اهل سننت سراوان در پایان این بخش از سخنان عنوان کردند: هیچ نقل صحیح و عقل سلیم  شهادت حضرت فاطمه زهرا رضی الله عنها را  نپذیرفته و این ساختگی است ، فضایل و مناقب حضرت زهرا از صدها شهید  بیشتر و بالاتر است رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم حضرت فاطمه را پاره تن خود و سیده زنان بهشت خطاب نمود که  نقل همه این فضائل فاطمه زهرا و اهل بیت از صحابه رسول الله است.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار