تبلیغات

توقف بازگشت روهینگیایی‌ها به میانمار

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از روزنامه گاردین؛ ابوالکمال، مسئول کمیسیون پناهجویان منطقه کاکس بازار بنگلادش، بدون اینکه جزئیات بیشتری ارائه کند از به تعویق درآمدن بازگرداندن اقلیت مسلمانان روهینگیا خبر داد.

مقامات میانمار و بنگلادش در حالی تصمیم به بازگرداندن آوارگان روهینگیا به میانمار گرفته بودند که آوارگان میانماری به شدت نگران بازگشت به میانمار هستند و نهادهای حقوق بشری هم نسبت به عواقب این اقدام هشدار می‌دهند.

در جریان بازدید اخیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از اردوگاه‌های آوارگان روهینگیا در مرز بنگلادش و میانمار، ده‌ها نفر از آوارگان با در دست داشتن پارچه نوشته‌هایی مخالفت خود را با بازگرداندن این آوارگان به میانمار اعلام کردند.

سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری با اعلام اینکه چگونگی اسکان مسلمانان روهینگیا در میانمار و آینده آنان در این کشور مشخص نیست و نهادهای حقوق بشری نظارتی بر این مسئله ندارند، با نحوه اجرای این طرح مخالفت می‌کنند.

آنان همچنین اعلام کردند که این بازگشت نباید به صورت اجباری بلکه باید در صورت تمایل آوارگان روهینگیا انجام شود.

از زمان آغاز دور جدید خشونت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین میانمار در تاریخ سوم شهریور ماه، شمار زیادی کشته و ۷۵۰ هزار نفر نیز به بنگلادش فرار کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که محل زندگی مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در جریان این حملات سوزانده و تخریب شده‌اند و شرایط نامعلوم بازگشت، این توافق را برای مسلمانان روهینگیا به کابوس تبدیل کرده است/.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار