تبلیغات

مروری بر خطبه‌های نماز جمعه اهل‌سنت کشور

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین، مولانا محمدطیب ملازائی در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت ایرانشهر با اشاره به آزادی‌های مصرّح در قانون اساسی در حق اقوام، مذاهب، زبان‌ها و نژادها، از ممانعت سفر مولانا عبدالحمید به رمشک کرمان به شدت انتقاد کرد و آن را بر خلاف قانون دانست.
مدیر مدرسه دینی شمس‌العلوم ایرانشهر با اشاره به اندیشه‌های «معتدلانه» مولانا عبدالحمید، حصر استانی ایشان را نتیجۀ اِعمال سلیقۀ برخی از مسئولان «مغرض و کج‌اندیش» دانست. وی ضمن محکوم کردن این حصر، از دولت ‌خواست جلوی اقدامات این دسته از مسئولان را بگیرد.

مولوی عبدالغفار نقشنبدی نیز در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت راسک با اشاره به جایگاه مولانا عبدالحمید در سطح ملی و در جهان اسلام، از ایشان به‌عنوان «فرصت» برای جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و نسبت به ایجاد محدودیت برای سفرهای استانی این شخصیت برجستۀ اهل‌سنت اظهار تأسف نمود.

مولانا فضل‌الرحمان کوهی در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت پشامگ، با اشاره به اقدامات وحدت‌آفرین مولانا عبدالحمید از ایشان به‌عنوان «نماد وحدت» یاد کرد.
خطیب نماز جمعه اهل‌سنت پشامگ در ادامه با تشریح صفت «حسد»، ممانعت از سفر مولانا عبدالحمید به دهستان رمشک استان کرمان را نتیجۀ ابتلای برخی از مسئولین به این صفت زشت دانست.

مولوی نوّاب حوت نیز در مراسم نماز جمعه دهستان کهیر- از توابع شهرستان کنارک-، از علما به‌عنوان «خیرخواهان جامعه» یاد کرد.
وی به دلسوزی مولانا عبدالحمید در قبال افراد جامعه اشاره کرد و گفت: حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید نه‌تنها برای عزت و سربلندی بلوچ و بلوچستان، بلکه برای عزت کل ایران اسلامی و انسان‌ها می‌اندیشد.

مولانا عبدالصمد ساداتی در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت سراوان بر لزوم تلاش دولتمردان بر حل مشکلات اقتصادی مردم تاکید کرد و گفت: انقلاب اسلامی ایران برای عدالت و حمایت از محرومان جامعه بوده است. فشار اقتصادی بر مردم منافی عدالت است. مسئولان باید سهم بزرگی از بودجه را به رفع مشکلات اقتصادی مردم اختصاص دهند.
امام‌جمعه اهل‌سنت سراوان با اشاره به «مشکلات معیشتی مرزنشینان» به‌ویژه در استان سیستان‌وبلوچستان، خواستار «برقراری عدالت»، «رفع تبعیض» و «خدمت صادقانه» از سوی مسئولان در حق اقشار محروم و کم‌درآمد جامعه شد.

مولوی گل‌محمد مؤمن (استاد حدیث حوزه علمیه احناف خواف) نیز که در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت بیرجند سخنرانی می‌کرد، به اهمیت «تفکر» و «تعقل» در اسلام اشاره کرد.
وی اظهار داشت: خداوند متعال در قرآن کریم انسان‌ها را به تفکر در نشانه‌ها و قدرت خود توصیه می‌کند تا با استفاده از نیروی «عقل» و «قلب» بیشتر در آیات قرآنی شناخت و معرفت حاصل کنند.

ماموستا ملا قادر قادری نیز در مراسم نماز جمعه پاوه به نقش حیاتی و تاثیرگذار رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در تربیت صحابه اشاره کرد و گفت: پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم در شرایطی بسیار حساس تربیت یارانش را آغاز کرد، سینه‌هایشان را محل حفظ قرآن کریم قرار داد و مسجدالنبی را به دانشگاهی تبدیل کرد.
ایشان با اشاره به نبود «فاصلۀ طبقاتی» در عصر پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، اتباع از سیرت آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم را تنها راه برون‌رفت جامعه از هرج‌ومرج دانست.

شیخ سید محمد سروری در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت بندرعباس به اهمیت پاکی روح و جسم در اسلام اشاره کرد و تنها راه ورود انسان به بهشت را پاکیزگی از آلودگی‌ها و گناهان برشمرد.
وی خاطرنشان کرد: اسلام، دین پاکیزگی «جسم»، «روح» و «رفتار» است. خداوند متعال در قرآن کریم روش و منش انسان‌های پاک‌سیرت، شیوه‌های پاک زیستن و توکل بر خدا را در شرایط مختلف زندگی بیان فرموده است.
مولوی ذبیح‌الله رحمیدادی در مراسم نماز جمعه مسجد جامع احناف مشهدریزه- از توابع شهرستان تایباد-، پیرامون اهمیت مطالعه و نقش کتاب در تکامل فردی و اجتماعی در جامعه مطالبی ایراد کرد.
وی به ارتباط مردم به‌ویژه جوانان با آخرین کتاب آسمانی؛ قرآن مجید تاکید و خاطرنشان کرد: تا زمانی‌که امت اسلامی با قرآن و حول محور قرآن باشد دشمن نمی‌تواند آسیبی به جامعۀ ما وارد کند. جوانان باید در قرآن و معانی آن تدبر کنند؛ چون در این کتاب، خدا به «تفکر»، «تدبر» و «تعقل» دعوت می‌کند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار