تبلیغات

خلیج چابهار زیستگاه مطلوب گونه ارزشمند آبسنگ های مرجانی

Article Image

به گزارش سنت نیوز، آبسنگ های مرجانی مختص آبهای کم عمق (حداکثر تا ۳۰ متر) مناطق گرمسیری هستند و نسبت به تغییرات دما و شوری حساس وقادر به تحمل کدورت آب نیستند.
مرجان های سواحل ایران به دلیل دمای کم آب در زمستان و حرارت زیاد آب در تابستان، شوری زیاد و کدورت آب و رقابت با جلبکهای قهوه ای از نظر اکولوژیک تحت فشار قرار دارند و می توان گفت در آستانه تحمل اکولوژیک خود واقع شده اند.
در سالهای اخیرمطالعات انجام شده کاربرد مرجانها در علوم پزشکی مانند پیوند استخوان، استخراج مواد دارویی، دندانپزشکی و چشم پزشکی را آشکار ساخته است و در کنار نقش اکولوژیک آنها در حمایت زنجیره غذایی دریا و تنوع آبزیان همزیست اهمیت حفاظتی این مجموعه ، حیات دریا را دو چندان می کند.
مرجان ها از اهمیت زیادی برخوردارند بطوریکه ۲۵ درصد تمام حیات را در خود حفظ و بسیاری از انواع ماهی ها در اطراف مرجان ها زندگی می کنند.
هر کدام از مرجان ها یک اکوسیستم کامل هستند و سواحل دریاها و خشکی ها را از برخی مشکلات و تهدیدها محافظت می کنند مثلاً جزیره های کم ارتفاع را در برابر خشم امواج و فرسایش دریاها محافظت می کنند.
جذابیت های طبیعی ۱۰% از کل صنعت توریست را تشکیل می دهند که وجود مرجانها یکی از راههای جذب توریست است و علاوه بر این از مرجان ها برای تولید داروهای ضد سرطان و پیوند استخوان استفاده می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط شهرستان چابهار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در آبهای کرانه ای ایران تاکنون ۲۸ گونه آبسنگ مرجانی در حاشیه ۱۶ جزیره خلیج فارس و ۲ منطقه ساحلی(بندر طاهری بوشهر و خلیج چابهار) مورد شناسایی قرار گرفته اند که از انواع حاشیه ای، تخت یا پراکنده هستند.
اشرفعلی حسینی افزود: آبسنگ های مرجانی کند رشد بوده و نرخ رشدی معادل ۳۸ درصد تا ۱۲ متر در هر هزار سال برای آنها تعیین شده است و روند ترمیم آنها پس از آسیب، بسیار سخت خواهد بود.
وی بیان کرد: خلیج چابهار در برگیرنده گونه های ارزشمند و منحصر بفرد از آبسنگ های مرجانی در کشور هستند که وسعت منطقه مرجانی آن تقریبا هشت هکتار بوده که این مرجان ها زیستگاه بسیار مطلوبی برای انواع آبزیان و ماهی های زینتی بوده و به عنوان موج شکن های طبیعی محافظ مناطق ساحلی از جریان های دریایی نیز هستند.
وی تصریح کرد: خلیج چابهار با ۱۷ کیلومتر طول، ۲۰ کیلومتر عرض و میانگین عمق ۲۰ متر در دهانه خلیج، بعنوان بزرگترین خلیج در سواحل دریای عمان مطرح است.
وی ادامه داد: این مرجان ها پس از جنگل های تروپیکال، دومین بیوم غنی جهان را تشکیل می دهند و با وسعت حدود ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع ۱۷ درصد تمام اقلیم دریایی را به خود اختصاص داده اند.
وی گفت: آلودگی نفتی دریا، توسعه فعالیت های تفرجی، صید آبزیان زینتی، برداشت مستقیم مرجان ها، ساخت و ساز در ناحیه ساحلی و برداشت شن و ماسه از سواحل از جمله عوامل تخریب کننده آبسنگ های مرجانی و بر هم زننده شرایط زیست آن در ایران هستند.
رئیس اداره حفاظت محیط شهرستان چابهار با بیان اینکه آبسنگ های مرجانی تولید سالانه ۱۲ هزار گرم در متر مربع را دارند،خاطرنشان کرد: از خصوصیات بارز مناطق مرجانی تنوع زیستی بالا در این مناطق است بطوریکه از ۳۳ شاخه جانوری و گیاهی که در زیستگاههای دریایی یافت می شوند ۳۰ شاخه در مناطق مرجانی زندگی می کنند.
حسینی گفت: ۱۰ درصد صید ماهیان شیلاتی در مناطق مرجانی صورت می گیرد و هر یک متر مربع مرجان از نظر اقتصادی برابر با ۴۷ هزار دلار است.
وی افزود: در مطالعات اخیر دو ناحیه اصلی تجمع توده های مرجانی در منطقه چابهار مورد شناسایی و ارزیابی قرار گرفته است و این ۲ ناحیه شامل محدوده دریایی اطراف موج شکن فرعی اسکله شهید بهشتی ( به وسعت بیش از ۶ هکتار) و محدوده دریایی اطراف موج شکن اسکله شهید کلانتری (به وسعت حدود ۲ هکتار) شامل آبسنگ های دریایی است.
وی گفت: یکی از مزیت های قابل توجه منطقه وجود انواع مختلف مرجان های نرم ، شاخ گوزنی، مغزی و سیاه است که علاوه بر قابلیت های زیست محیطی بالای آن استعداد سرمایه گذاری در زمینه ی گردشگری دریایی را نیز داراست.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار