تبلیغات

فرق بین معجزات پیغمبران و سایر امور خارق العاده

Article Image

۱۰/۱۹/۱۳۹۶ 2 نمایش

به اشتراک گذاری

درصورتی که یک مسلمان یک کار خارق العاده¬ای را از کسی ببیند که با شرایط معجزه که قبلا گفته شد تطبیق نمی‌گردد، معجزه شمرده نمی‌شود. دانشمندان قرآن شناس میان معجزات پیغمبران و سایر امور خارق العاده که شاید توسط بعضی از انسان‌های بی‌دین مانند جادوگران، فال‌بینان و غیره صورت پذیرد فرق‌های زیر را بیان داشته¬اند:
۱- پیغمبر مکلف است آنچه را برایش خبر داده می‌شود به دیگران صادقانه انتقال دهد و از اینکه پیغمبر معصوم است در تبلیغ اسلام و به خصوص تقدیم معجزات کاملا صادق می‌باشد بر عکس آن فال¬بین‌ها و جادوگران اساس خود را بر دروغ گذاشته‌اند.
۲- پیغمبران مردم را به عهد آخرت، عبادت پروردگار یگانه دعوت می‌نمایند. اعمال‌شان نیک می¬باشد و دیگران را در تعاون و همکاری با نیکی‌ها دعوت می‌کنند. اساس زند‌گی‌شان تقوا است و مجالس‌شان نیز مجالس تقوا می‌باشد. بر عکس آن، مخالفین پیغمبران مردم را به شرک کلمه و به دست آوردن منافع دنیوی امر می‌نمایند. جادوگران و فال¬بین‌ها به خاطر به دست آوردن پول برای خود و منفعت برای مشتریان از هیچ نوع گناه و تجاوزی دریغ نمی‌کنند.
۳- سحر و جادو‌گری و فال¬بینی اموری‌اند که برای تمام فال¬بین‌ها و جادوگران واضح‌اند. کار خارق العاده نیست فقط با همکاری شیاطین امور را انجام می‌دهند که در نظر انسان خارق العاده باشد، اما معجزات پیغمبران چیزی عادی نیست و حتی یک پیغمبر نمی‌تواند معجزه¬ی یک پیغمبر دیگر را انجام دهد، زیرا هر پیغمبر معجزات ویژه¬ی خودش را دارا است.
۴- فال¬بینی و جادوگری با آموختن و تلاش نمودن کسب می‌گردد و کسی می‌تواند نزد جادوگر برود و آنچه را او می‌داند بیاموزد؛ بر خلاف معجزات که کسی نمی‌تواند بیاموزد؛ زیرا معجزه فقط به امر خداوند عزوجل می‌شود و حتی خود پیغمبر به اختیار خود نمی‌تواند معجزه را انجام دهد.
۵- آنچه را فال¬بین‌ها و ساحران به مردم نشان می‌دهند در دسترس مردمان و جنیات قرار دارد در حالی که معجزات را هیچ انسان و جنی نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.
۶- سحر و فال¬بینی ممکن است معارضه شود و کسی مانند آن را بیاورد و یا بهتر و قویتر از آن. در حالی که معجزات پیغمبران کاملاً معارضه نیست و کسی نمی‌تواند مانند آن را بیاورد.
۷- معجزات را هیچ مخلوقی نمی‌تواند انجام دهد فقط به امر خداوند است و برای پیغمبر خاصی داده می‌شود. ملایکه‌ها و سایر پیغمبران نمی‌توانند معجزه را تکرار و یا ایجاد نمایند برخلاف آن عملکرد جادوگران ممکن است توسط جنیات و شیاطین‌ انجام شود.
۸- پیغمبران برادران یکدیگرند، پیغمبران قبلی و بعدی خود را تأیید می‌نمایند و همیشه از آنان به نیکی و صداقت یاد می‌کنند و امت خویش را به ایمان داشتن به آنان دعوت می‌کنند. در حالی که ساحران و فال¬بین‌ها یکدیگر را لعنت می‌کنند و زبان زشت در مقابل یکدیگر دارند.

مقاله پیشنهادی

ریشه­ی کلمه­ی معجزه، (عجز) می‌باشد: عَجَزَ عجْزاً و عُجُوْزاً و عَجَزَاناً که به معنای ضعیف …

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

 • چرا عفرین سقوط کرد؟

  چرا عفرین سقوط کرد؟ نویسنده: صلاح الدین خدیو ضعیف شدن مقاومت نیروهای سوریه دمکراتیک در دو هفته اخیر و سقوط غیرمنتظره عفرین در قبل از ظهر...

 • نظری بر فعالیت گروه‌های تندرو و میانه‌رو دینی در کردستان

  تحلیل و نقد رفتار گروه‌های مختلف دینی مخصوصاً گروه‌های اسلامی در کردستان...

 • فضیلت سوره اخلاص

  ۱۲/۲۷/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری عَنْ أَبِی سَعِیدٍ الْخُدْرِیِّ أَنَّ رَجُلاً سَمِعَ رَجُلاً یَقْرَأُ: ﴿قُلۡ هُوَ...

 • فضیلت معوذتین

  ۱۲/۲۷/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری عَنْ عُقْبَهَ بْنِ عَامِرٍ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم قَالَ: «أَلَمْ...

 • فضیلت سوره بقره

  ۱۲/۲۷/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صلی الله علیه وسلم: «لاَ...

 • فضیلت قرائت قرآن

  به اشتراک گذاری الله متعال می‌فرماید: ﴿إِنَّ ٱلَّذِینَ یَتۡلُونَ کِتَٰبَ ٱللَّهِ وَأَقَامُواْ ٱلصَّلَوٰهَ وَأَنفَقُواْ مِمَّا...

 • فضیلت سفارش به قرآن

  ۱۲/۲۷/۱۳۹۶ 2 نمایش به اشتراک گذاری عَنْ طَلْحَهَ ابْنِ مُصَرِّفٍ قَالَ: سَأَلْتُ عَبْدَ اللَّهِ بْنَ أَبِی أَوْفَى:...

 • فضیلت سکوت و حفاظت زبان جز از امور نیک

  به اشتراک گذاری الله متعال می‌فرماید: ﴿یَٰٓأَیُّهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُواْ ٱتَّقُواْ ٱللَّهَ وَقُولُواْ قَوۡلٗا سَدِیدٗا٧٠ یُصۡلِحۡ لَکُمۡ...

 • فضیلت نرمی و مهربانی

  به اشتراک گذاری عَن عَائِشَهَ رضی الله عنها قَالَتْ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم: «إِنَّ اللَّهَ رَفِیقٌ یُحِبُّ الرِّفْقَ...

 • فضیلت حیا

  به اشتراک گذاری عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ عَنِ النَّبِیِّ صلی الله علیه وسلم قَالَ: «الْإِیمَانُ بِضْعٌ وَسِتُّونَ شُعْبَهً وَالْحَیَاءُ...