تبلیغات

بیت المقدس برای امت اسلام مهم ، حیاتی و خط قرمز مسلمانان است

Article Image
به اشتراک بزارید!

خواب و بیداری نشانه حیات روز قیامت است

DSCN3694شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در مراسم نماز جمعه این هفته ( ۱۷ آذرماه ۹۶) مسجد جامع الخلیل خاش ضمن تلاوت آیاتی از قرآن عظیم الشان فرمودند:

یک نوع دلیلی که قرآن برای یک دعوا ثابت می کند دلیل نقلی است و آن بر ۷ نوع است گاهی برای یک مسئله و خصوصاً مسئله  توحید بیان می کند و گاهی برای اثبات یک دعوایی دلایل عقلی بیان می کند یعنی الله متعال ما را نعمت عقل داده است و بوسیله عقل ما را از بقیه حیوانات امتیاز داده چونکه در اصل حیوانیت همه مشترکیم اما چیزی که ما را از حیوانات جدا می کند  آن قوت عقلی و گویایی است.

 سوال می شود «الانسان ما هو» یعنی انسان چیست: در جواب گفته می شود هو حیوان ناطق یعنی جانداری است که زبان دارد برخلاف بقیه حیوانات که جاندار هستند و دارای نطق و گویایی نیستند و نعمت دیگر عقل است که الله به انسان ها داده است بقیه حیوانات شعور دارند اما عقل ندارند مانند: حیوانی که خود را از بالای کوه پرت نمی کند چراکه این شعور آن است و همچنین در دریا نمی اندازد و یا علفی که سمی است نمی خورد و این شعور اوست که الله تعالی در آنها گذاشته است. اما انسان ها هم شعور دارند و مزید بر شعور خداوند قوت عقلی داده و این بالاتر است و نعمت فوق العاده است.

خداوند عقل را در قرآن به میزان تاویل کرده و (وَوَضَعَ الْمِیزَانَ) که شما حق را از باطل جدا می کنید و خوب و بد را با این عقل وزن می کنید و ثواب و غیر ثواب را تشخیص می دهید و یا اینکه این توحید خدا است و فلان کار شرک و کفر است.

 در مقابل انسانی که ناقص العقل است مقایسه کنید که قوت عقلی را ندارد و مجنون و دیوانه است می بینید که چقدر از مسائلی که یک انسان کامل و دارای صفات داراست او خالی و عاجز و ناتوان است.

 دلائل عقلی را که قرآن ذکر می کند دو نوع هستند: یک نوع آن بر می گردند به ذات انسان «دلایل انفسی» یعنی نفس و وجود انسان اینکه برای اثبات دعوا دلائل از وجود انسان گرفته می شود و گاهی دلایل عقلی خارج از وجود انسان می باشند که به آن «دلائل افاقی» می گویند که از کائنات گرفته می شود.

خداوند برای اثبات قیامت دلائل عقلی بیان می فرماید: «أَلَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ مِهَاداً (۶) وَالْجِبَالَ أَوْتَاداً (۷) » ای انسان ها نگاه نمی کنید که زمین را فرش قرار داده ایم برای شما و بر این زمین شما راه می روید و چه نعمت هایی را برایتان مقدر کرده ام (وَقَدَّرَ فِیهَا أَقْوَاتَهَا)

 در جای دیگر الله تعالی می فرماید: زمین را پیدا کرده ام به مدت ۲ روز و در زمین برایتان خورد ، خوراک و نیازهای شما را مقدر کردم. (وَبَارَکَ فِیهَا وَقَدَّرَ فِیهَا)برکت دادم در این زمین و مقدر کردم مایحتاج شما را در این زمین و می بینید که چه استعدادی دارد.

بذرهای مختلف را در این زمین می کارید و دفن می کنید ،گرفتن نام بذرها بسیار زیاداند و صدها بذر اند که برای حیات ، معیشت و زندگی انسان لازم و ضروری اند و از زمین اینها پیدا می شوند و این استعداد را الله در زمین گذاشته است.

وقتی یه هسته خرما و گندم خشک را در زمین دفن می کنید بعد از اینکه آبیاری می شود می روید و ثمره می دهد.

(وَأَنزَلْنَا مِنَ الْمُعْصِرَاتِ مَاء ثَجَّاجاً (۱۴) لِنُخْرِجَ بِهِ حَبّاً وَنَبَاتاً (۱۵) وَجَنَّاتٍ أَلْفَافاً) و نازل می کنیم از ابرها گاهی باران و نیز گاهی از زیر عرش خداوند که دریایی وجود دارد از آن باران نازل می کنیم و این ابرهایی که می بینید بمنزله غربال هستند و اگر بدون ابر این آب ها مستقیما بریزند ساختمان ها را ویران می کنند و انسان ها را می کشند اما ابرها را آورده و به صورت غربال قرار داده و قطرات بسیار کوچک و منظم از آسمان به یک نظم و ترتیب می بارند.

الله تعالی می فرماید: از ابرها و از بالا می ریزیم ما آب کثیر و فراوان را تا اینکه برویانیم به سبب آن آب، دانه هایی که در زمین دفن کرده اید و بهار ، سبزی ، گیاه و باغات آبیاری شوند. باغ های که خیلی بزرگ اند و پر بارند و ما مایحتاج بشر را نازل می کنیم.

در سوره عبس می فرماید: فَلْیَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ (۲۴) أَنَّا صَبَبْنَا الْمَاء صَبّاً (۲۵) ثُمَّ شَقَقْنَا الْأَرْضَ شَقّاً (۲۶) فَأَنبَتْنَا فِیهَا حَبّاً (۲۷) وَعِنَباً وَقَضْباً (۲۸) وَزَیْتُوناً وَنَخْلاً (۲۹) وَحَدَائِقَ غُلْباً (۳۰) وَفَاکِهَهً وَأَبّاً (۳۱) مَّتَاعاً لَّکُمْ وَلِأَنْعَامِکُمْ (۳۲) «ای انسان ،انسان باید عبد احسان باشد الانسان عبد الاحسان». نگاه کن ای انسان به خوردنی خود چرا که ما فرود آوردیم از آسمان باران را و رویاندیم زمین را و شکافتیم در زمین بذرها را که از آن انواع و اقسام حبوبات بیرون می آید (جو ، گندم ، عدس ، نخود ، لوبیا و…) و انگور ، سبزیجات و درخت زیتون و خرما و باغهای گنجان را و میوه برای شما و کاه برای حیوانات،  این همه برنامه را الله می فرماید ما درست کرده ایم و اینها دلیل و برهان هستند بر اینکه همانطور باران می بارد و زمین شکافته می شود و بهار سبز می شود همینطور فردای قیامت وقتی که اسرافیل در سور می دمد زمین شکافته می شود و بلافاصله از قبر زنده شده و به طرف خداوند دوان دوان می دوید.

وَخَلَقْنَاکُمْ أَزْوَاجاً [النبأ : ۸] شما را از رنگ های مختلف پیدا کردم ، سیاه پوست و سفید پوست و زبان های مختلف خلق کرده ام.

وَجَعَلْنَا نَوْمَکُمْ سُبَاتاً [النبأ : ۹] و قرار دادیم برای شما خواب را سبب  راحتی، این نمونه زندگی قیامت است که شما را می خوابانیم و دومرتبه زنده می کنیم و این خواب و بیداری نشانه حیات روز قیامت است.

 (النَّوْمُ أَخُو الْمَوْتِ) خواب مثال موت است شما را در دنیا می خوابانیم و زنده می کنیم.

ما دو قوت داریم: هوش و روح ، یعنی اینکه وقتی که می خوابیم قوت ممیزه که هوش باشد آن سلب می شود اما قوت تنفسی هست یعنی مردم که در خواب هستند هیچ نمی داند که بیرون خانه و شهر چه می گذرد؟ اما وقتی که انسان می میرد هر دو  قوت از بین می روند. وقتی در حالت خواب هستیم تشخیص , علم و فهم از اموری که کنارمان انجام می گیرد را نداریم.

ایمان را از قرآن بگیرید نه از قصه ها و افسانه های مردم چراکه ایمان از قرآن ساخته می شود

 خداوند در مورد اصحاب کهف می فرماید: فَضَرَبْنَا عَلَى آذَانِهِمْ فِی الْکَهْفِ سِنِینَ عَدَداً [الکهف : ۱۱] وَلَبِثُوا فِی کَهْفِهِمْ ثَلَاثَ مِئَهٍ سِنِینَ وَازْدَادُوا تِسْعاً [الکهف : ۲۵] اصحاب کهف را الله تعالی ۳۰۰ و اندی سال در عالم خواب برد. الله می فرماید: من اینها را بیدار کردم و سوال کردم؟ ای جوانان چقدر خوابیده اید؟ گفتند: (لَبِثْنَا یَوْماً أَوْ بَعْضَ یَوْمٍ) پروردگارا ما یک روز خواب بوده ایم نخیر وقتی دیدند آفتاب بالا آمده بود گفتند: نصف روز ما خواب بوده ایم. بعضی دیگر وقتی نگاه کردند لباس ها از بین رفتند و لباس ها خاکستر می شدند.

(قَالُوا رَبُّکُمْ أَعْلَمُ بِمَا لَبِثْتُمْ) آنها سه گروه شدند: گروه اول گفتند: چقدر مانده ایم؟ گروه دوم  گفتند: یک روز بعد گفتند نه نصف روز گروه سوم وقتی لباس های خود را دیدند که پاره می شدند گفتند: الله تعالی می داند که ما چقدر مانده ایم.

اصحاب کهف ولی الله بودند. آنها وقتی جلوی دقیانوس ظالم  و بت پرست ایستادند و گفتند: وَرَبَطْنَا عَلَى قُلُوبِهِمْ إِذْ قَامُوا فَقَالُوا رَبُّنَا رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ لَن نَّدْعُوَ مِن دُونِهِ إِلَهاً لَقَدْ قُلْنَا إِذاً شَطَطاً [الکهف : ۱۴] رب ما رب آسمان ها و زمین است و ما فقط او را سجده و صدا می زنیم و بس. و از کسی دیگر امداد نمی طلبیم آنها از تهدید پادشاه نترسیدند و کتمان عقیده هم نکردند.

 قرآن ثابت کرد که کسی خواب باشد چیزی نمی داند که چه می گذرد و ایام ، سرما ، گرما ، حالات و… را نمی داند. بنابراین برای فهم دین الله تعالی قرآن را فرستاده است و قرآن را هر کسی فهمید دین را فهمیده و ایمان را از قرآن بگیرید نه از قصه ها و افسانه های مردم چراکه ایمان از قرآن ساخته می شود.

بیت المقدس برای امت اسلام مهم ، حیاتی و خط قرمز مسلمانان است

مولانا محمد عثمان مدیر جامعه اسلامیه مدینه العلوم خاش در بخش دوم سخنان خود به مسئله مهم و حیاتی مقدسات امت اسلام پرداخت و عنوان کرد: حفظ مقدسات و اماکن مقدس از جمله: مسجد الاحرام و مسجد نبوی و مسجد بیت المقدس برای امت اسلام مهم و حیاتی هستند. دشمنان اسلام اختلاف بین مسلمانان راه انداختند مستکبرین و شیاطین که سرکرده آن آمریکاست و طاغوت زمان هم رئیس جمهور بی خرد و نادان آمریکاست یک انسانی که حیوان صفت است از شعور و درک انسانی خالی است و با شعار ضد اسلام به حمایت صهیونیست های غاصب بر سر کار آمد صهیونیست ها ۶۰ سال و اندی می گذرد که سرزمین فلسطین را اشغال کردند و از همان روز اختلاف بین مسلمانان راه انداختند و سرزمین های اسلامی را تقسیم کردند و هنوز از تقسیم دست بر دار نیستند.

فرعون زمان رئیس جمهور آمریکاست

ایشان در ادامه تشریح کردند: قرآن می فرماید: فرعون که  سرکشی کرد در زمین و رعیت خود را گروه گروه کرد و به جان هم انداخت این سیاست فرعون بود و فرعون زمان هم رئیس جمهور آمریکا است (الله او را نابود کند) با تمام جسارت و حماقت از روزی که فلسطین اشغال شده است هیچ یکی از روسای آمریکا و صهیونیست این جرأت را به خود نداده اند که بیت المقدس را پایتخت اسرائیل قرار دهند اما ترامپ با تمام نادانی که دارد اعلام کرده که پایتخت اسرائیل از تل آویو باید منتقل شود به بیت المقدس.

کشورهای اسلامی در مقابل این حرکت نابخرد آمریکا و اسرائیل بایستند

استاد برجسته تفسیر و خطیب جمعه مسجد جامع الخلیل خاش افزود: این یک آزمایش برای امت است امروز این هشدار به کشورها و ملل اسلامی است که دست بکشند از اختلافات درونی خود و تمام مسلمانان و کلمه گویان و تمام کسانی که قرآن را کتاب خود و کعبه را قبله می دانند از اختلافات درونی و کشورگشایی و جنگ با هم دست بکشند و در مقابل این حرکت نابخرد آمریکا و اسرائیل بایستند. (تکبیر)

همه باید علیه حرکت ناجوانمردانه و ناسزای آمریکا و اسرائیل قیام کنند

عضو مجمع فقهی اهل سنت کشور از حکام و سران کشورهای اسلامی برای مسئله بیت المقدس خواستار قیام شدند و اظهار نمودند: تمام امت اسلام امروز نباید خاموش بنشینند دولتها و قدرت های اسلامی نباید بی تفاوت باشند و غافل باشند چراکه امروز همه باید در هر کجا علیه حرکت ناجوانمردانه و ناسزای آمریکا و اسرائیل قیام کنند. تا اینکه اینها غلط دیگری نکنند و فردا برای قبله امت اسلامی تصمیم نگیرند و  برای اماکن دیگر مسلمانان چشم امید نبندند. الله تعالی این آرزوی آنها را به قبر ببرد و اینها را نابود کند.

مولانا محمد عثمان عنوان کرد: امروز همه کشورها خصوصاً اینهایی که در حول و جوار بیت المقدس هستند: ایران، عرب ، پاکستان ، ترکیه و تمام کشورهای خاورمیانه صدای خود را به گوش این مردیکه نفهم و نادان برسانند که پایش را از گلیمش بیشتر دراز نکند.چراکه این حریم اسلام و مقدسات امت اسلام است و اینها خط قرمزهای امت اسلام هستند و اجازه ندهند این تجاوز را انجام دهند.

اگر مسئله جهاد با صهیونیست و آمریکا پیش آمد همه آماده باشند

شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در پایان دعا نمود: امیدواریم الله متعال به قدرت خود و با ابابیلی که در اختیار دارد آنها را بمباران کند و قدرت و سیطره آنها را از سر مسلمانان بردارد. دعا کنید و فکر بر دارید و فکر مهم و اساسی به دست دولت هاست و اگر دولت ها خاموش بشینند روزی فرا می رسد که آمریکا خود این دولت های اسلامی را از بین می برد.

ایشان در آخر به جلسات و کنفرانس های بی نتیجه اشاره کرد و به ملت برای آمادگی جهاد با صهیونیست و آمریکا تاکید نمود: جلسات و کنفرانس ها برگزار می شوند اما ثمره و نتیجه ای ندارند فقط خوردن ،نوشیدن ، گفتن ، بلند شدن و رفتن است ،ملت ها و رعیت از دستشان چیزی برآورده نمی شود جز دعا و هر روز این آمادگی را ملت داشته باشید که اگر مسئله جهاد با صهیونیست و آمریکا پیش آمد همه آماده باشند.

الخلیل آنلاین :

www.alkhalilonline.com

کانال تلگرام الخلیل آنلاین :

http://t.me/alkhalillonline

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار