تبلیغات

پیام نبوی – پایگاه اطلاع رسانی حوزه علمیه نصرت العلوم نگین کویر

Article Image
پیام نبوی – پایگاه اطلاع رسانی حوزه علمیه نصرت العلوم نگین کویردروغ گفتن به کودکان آموختن دروغ به آنهاستتحکّم نکن!حدیث روزروش های افزایش رزق و روزیهیچ مردی نباید با زن نامحرمی، تنها بنشیند و یا نزد زنی که شوهرش در خانه نیست، برود

http://nosrat-aloloum.com مذهبي خبري Mon, 26 Jun 2017 13:03:59 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.11 http://nosrat-aloloum.com/?p=3376 http://nosrat-aloloum.com/?p=3376#respond Tue, 10 Nov 2015 10:21:34 +0000 http://nosrat-aloloum.com/?p=3376 دروغ گفتن به کودکان آموختن دروغ به آنهاست

دروغ

  عَنْ أبی هُرَیْرَةَ رضی الله عنه عَنْ رسولِ اللهِ صلی الله علیه و آله أنَّهُ قال: «مَنْ قالَ لِصَبیٍٍٍّ تعالَ هاکَ ثُمَّ لمْ یُعْطِهِ فَهیَ کَذبَة»([۱])

«از ابى هریره رضی الله عنه روایت است که فرمود: رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند: کسیکه به کودکى بگوید بیا- این را بگیر- سپس چیزى به او نداد پس این دروغ است».

  عَنْ ابْن مَسْعُود رضی الله عنه قال: قال رسول الله صلی الله علیه و آله r «إنَّ الصِّدْقَ یَهْدِی إلى البر وإن البِرَّ یَهْدِی إلى الجَنَّة وإنَّ الرَّجُلَ لیَصَدَقُ حتَّى یُکْتَبُ عِنْدَ اللهِ صِدِیقًا، وإنَّ الکَذِبَ یَهْدِی إلى الفُجُور وإنَّ الفُجورَ یَهْدِی إلى النَّار، و إنَّ الرّجُلَ لَیَکْذِبُ حتى یُکْتَبَ عِنْدَ الله کَذَّابًا»([۲])

«از ابن مسعود رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه و آله فرمودند راستى به سوى نیکى رهنمایى میکند و نیکویى به سوى بهشت، همانا شخص به راستگویى خود ادامه میدهد تا اینکه نزد خداوند متعال صدیق ( راستگو) نوشته میشود، و دروغ بسوى بدکارى رهبرى میکند و بدکارى بسوى دوزخ. و شخص تا جایى دروغ میگوید تا اینکه نزد خداوند کاذب و دروغگو نوشته میشود».


[۱]– مسند احمد ۲/۴۵۲ عراقی فرموده رجالش همه ثقه اند

[۲]– متفق علیه

]]> http://nosrat-aloloum.com/?feed=rss2&p=3376 0 http://nosrat-aloloum.com/?p=3311 http://nosrat-aloloum.com/?p=3311#respond Sun, 05 Jul 2015 07:20:30 +0000 http://nosrat-aloloum.com/?p=3311 تحکّم نکن!

gal_crop.1

سه پدر را باهم مقایسه کنید. هرکدام پسرشان را در حالی می‌بینند که در وقت امتحانات مشغول تماشای تلویزیون هستند.

اولی: به پسرش می‌گوید: «محمد!» درسهایت را بخوان.

دومی می‌گوید: «صالح!» اگر درسهایت را بخوانی می‌توانی و از تلویزیون استفاده درست بکنی، خوبه. شیوه تعامل کدامیک بهتر است؟ شکی نیست که شیوه سومی بهتر است؛ زیرا او دستورش را به شکل پیشنهاد ارائه نمود.

به همین صورت تعامل با همسر: مثلاً ساره! چه خوب بود چای درست می‌کردی. «هند!» امروز می‌خواهم زود چاشت بخورم.

همچنین وقتی یکی اشتباهی بکند، اشتباهش را با اسلوبی درمان نمایید که او احساس کند که این تفکر عین تفکر و اندیشه‌ی اوست.

پسرتان به نماز جماعت نمی‌آید. به عنوان مثال به او بگویید «سعد!» نمی‌خواهی وارد بهشت شوی؟ می‌گوید: بله! پس بر نمازهایت محافظت کن.

روزی یک اعرابی در خیمه‌اش نشسته بود و همسرش به درد زایمان گرفتار بود و شوهرش بالای سرش در انتظار مولود بود. درد زایمان شدت گرفت تا این که بچه را به دنیا آورد، اما بچه‌اش سیاه‌رنگ بود! مرد به خود و همسرش نگاه کرد، دید هردوتا سفیدپوست هستند. تعجب کرد که چگونه بچه سیاه‌رنگ شده است؟ شیطان در دلش وسوسه انداخت.

شاید این پسر از دیگری باشد! شاید مرد سیاه‌رنگی با او زنا کرده و از او باردار شده است! شاید…

مرد سراسیمه و پریشان شد و به مدینه نبوی رفت و به محضر پیامبر (صلی الله علیه سلم) و یارانش حاضر شد و عرض نمود: یا رسول الله! همسرم در بستر من بچه‌ای سیاه‌رنگ به دنیا آورده است و ما از خاندانی هستیم که هرگز در میان ما سیاه‌رنگ وجود نداشته است! رسول خدا (صلی الله علیه سلم) به او نگاه کرد و این توانایی را داشت تا یک موعظه و اندرزی در مورد حسن ظن نسبت به دیگران و عدم اتهام به همسرش به او بگوید، اما می‌خواست یک روش دیگری را در حل این مشکل با او اعمال نماید. خواست مرد را در وضعیتی قرار دهد تا خودش مشکلش را حل کند. لذا برایش مثالی ذکر نمود که جواب را برایش نزدیک کرد.

آن مثال مناسب چه بود؟ آیا برایش از درختان نخل، یا فارس و روم مثال زد؟ رسول خدا (صلی الله علیه سلم) به او نگریست، دید که آثار «بیابان» بر او نمایان است. حال آن که او پریشان است وافکار همسرش در ذهن او حلقه زده است. رسول خدا (صلی الله علیه سلم) گفت: «آیا شتر داری؟» گفت: بله. پرسید: «آن‌ها چه رنگی هستند؟» گفت: «قرمز». رسول خدا (صلی الله علیه سلم) گفت: «آیا در میان آن‌ها سیاه‌رنگ هست؟» گفت: خیر. گفت: «آیا در آن‌ها خاکستری رنگ هست؟» گفت: بله. رسول خدا (صلی الله علیه سلم) فرمود: «این از کجا آمده است؟» یعنی وقتی همه‌ی شتران نر و ماده، قرمز رنگ هستند و هیچ رنگ دیگری در آن‌ها نیست، پس چطور شتر قرمز، بچه خاکستری رنگ زاییده است که رنگ آن با رنگ پدر و مادرش متفاوت است؟

آن مرد مقداری اندیشید و سپس گفت: شاید رگی آن را کشیده است. یعنی شاید در اجداد آن شتری بوده است و تا به حال شباهت آن در نسل آن‌ها باقی مانده ودر این بچه‌اش پدیدار گشته است. رسول خدا (صلی الله علیه سلم) فرمود: «پس شاید این پسرت را نیز رگی کشیده است»([۱]).

آن مرد این جواب را شنید و اندکی با خود اندیشید و دید که جواب عین جواب، و تفکر عین تفکر خودش است. لذا قانع شده و به این سخن یقین پیدا کرد و نزد همسرش بازگشت.

روز دیگری رسول خدا (صلی الله علیه سلم) با یارانش نشسته بود و با آنان در مورد دروازه‌های خیر سخن می‌گفت و در خلال موعظه‌اش فرمود: در همخوابی شما با همسرانتان صدقه است. اصحاب تعجب نمودند و گفتند: یا رسول الله! آیا در این که ما شهوت خودمان را به جا می‌آوریم به ما اجر و پاداش می‌رسد؟ آنحضرت (صلی الله علیه سلم) به آنان چنان پاسخی داد که احساس نمودند که عین اندیشه‌ی خود آنان است. لذا نیازی به مناقشه برای قانع‌کردن‌شان نبود. بنابراین، فرمود: شما به من خبر دهید اگر شخصی برای ارضای شهوت به حرام مبتلا گردد. آیا به او گناه می‌رسد یا خیر؟ آنان عرض نمودند: بله. آنحضرت (صلی الله علیه سلم) فرمود: پس به همین شکل اگر از راه حلال استفاده کند به او اجر می‌رسد.

بلکه در حین گفتگو با کسی به هنگام نصیحت، در مواردی با او سخن بگویید که شما هردو در آن مورد اتفاق نظر دارید.

رسول خدا (صلی الله علیه سلم) به همراه هزار و چهارصد نفر از اصحابش جهت ادای عمره حرکت کردند. قریش از داخل‌شدن آن‌ها به مکه جلوگیری نمودند و داستان مشهور صلح حدیبیه اتفاقی افتاد. سرانجام پس از رایزنی طولانی پیامبر (صلی الله علیه سلم) و قریش، بر صلح توافق نمودند. کسی که مسئول نوشتن بندهای توافق نامه‌ی صلح از طرف مشرکین مقرر شده بود، سهیل بن عمرو بود که رسول خدا (صلی الله علیه سلم) در وارد ذیل با او توافق نمود:

مسلمانان بدون این که عمره به جا آورند به مدینه بازگردند.

هرکسی از اهل مکه مسلمان شد و خواست به مدینه هجرت کند مسلمانان مدینه او را نپذیرند.

هرکسی از اسلام مرتد گردید و خواست نزد مشرکین مکه بازگردد، آن‌ها می‌توانند او را قبول کنند و جای دهند.

و شرایطی دیگر که به ظاهر برای مسلمانان شکست و ذلتی محسوب می‌گشت. در حقیقت قریش از این تعداد زیاد مسلمانان می‌ترسیدند و شما می‌دانید که اگر می‌خواستند مکه را فتح می‌کردند. از این جهت قریش ناچار به نرمی و همکاری شدند و به نظر من هرگز فکر نمی‌کردند که حتی به یک چهارم این شروط پیروز گردند. اکثر صحابه از این توافق نامه ناراضی و در تنگنا بودند. اما چطور می‌توانستند اعتراض کنند؛ زیرا کسی که صلح نامه را نوشت و امضاء کرد، کسی بود که از روی هوای نفس سخن نمی‌گفت. عمر در حال آماده‌باش بود و به راست و چپ نگاه می‌کرد و آرزو می‌کرد که بتواند کاری انجام دهد. بنابراین، کاسه‌ی صبرش لبریز گشت. از این جهت پرید و نزد ابوبکر t آمد و خواست با او بحث و گفتگو کند.

یکی از مواضع حکمت‌آمیز عمر t این بود که سخنش را با اعتراض آغاز نکرد. بلکه با چیزهایی آغاز کرد که هردو بر آن توافق داشتند. لذا سؤالاتی از ابوبکر t پرسید که جواب همگی آن‌ها بله، آری و درست بود. عمر گفت: ای ابوبکر! آیا محمد رسول خدا نیست؟ گفت: بله. فرمود: آیا ما مسلمان نیستیم؟ ابوبکر t گفت: بله. پرسید: آیا آن‌ها مشرک نیستند؟ ابوبکر t گفت: بله. عمر پرسید: آیا ما برحق نیستیم؟ ابوبکر t گفت: بله. عمر گفت: آیا آن‌ها بر باطل نیستند؟ ابوبکر t گفت: بله. گفت: پس چرا ما پستی را در دین‌مان راه دهیم؟

ابوبکر t گفت: ای عمر! آیا او رسول خدا نیست؟ گفت: بله. پس فرمانبرداری‌اش را لازم بگیر. همانا من گواهی می‌دهم که او رسول خداست. یعنی از او پیروی کن و هرگز با او مخالفت نکن، همچنانکه رشته‌های نخ در پارچه پشت سر هم اند. عمر گفت: من نیز گواهی می‌دهم که او رسول خداست. عمر رفت و کوشش نمود تا صبر و شکیبایی کند؛ اما نتوانست. لذا نزد رسول خدا (صلی الله علیه سلم) رفت و گفت: یا رسول الله! مگر شما رسول خدا نیستید؟ گفت: بله و عمر گفت: مگر ما مسلمان نیستیم؟ گفت: بله. عمر گفت: آیا آن‌ها مشرک نیستند؟ گفت: بله. عمر گفت: پس چرا ما پستی را به دین خودمان راه دهیم؟ رسول خدا (صلی الله علیه سلم) فرمودند: من بنده و رسول خدایم و هرگز از فرمانش سرپچیی نخواهم کرد و هرگز او مرا نابود نخواهد کرد. عمر خاموش شد.

به هر صورت این توافق نامه انجام گرفت و مسلمانان به مدینه بازگشتند و سرانجام قریش عهدشکنی نمودند و پیامبر به سوی مکه رهسپار گردید تا آن را فتح نموده و بیت الحرام را از وجود بت‌ها پاک کند. عمر فهمید که در آن زمان اعتراضش بی‌جهت بوده است. لذا همواره می‌فرمود: من همیشه از ترس آنچه گفته بودم روزه می‌گرفتم و صدقه می‌کردم و نماز می‌خواندم و غلام و برده آزاد می‌کردم و امید داشتم که خیر باشد. پس به خدا که چه زیبا گفت عمر و چه زیبا گفت پیامبر (صلی الله علیه سلم) پیش از او. چگونه می‌توانیم بیشتر از این مهارت‌ها بهره ببریم.

اگر پسرت به حفظ قرآن توجه نمی‌کند و شما می‌خواهید در وی علاقه و اشتیاق بیشتری به وجود آورید پس با چیزهایی آغاز کنید که باهم توافق دارید.

مثلاً بگویید آیا نمی‌خواهی خدا تو را دوست داشته باشد؟ آیا نمی‌خواهی در درجات بهشت بالا بروی؟

قطعاً او به شما پاسخ خواهد داد: بله! در این هنگام نصیحت را به شکل پیشنهاد ارایه کنید، پس چه خوب بود اگر شما در شعبه حفظ شرکت می‌کردی.

همچنین شما خواهرم! اگر زنی را دیدید که به حجاب اهمیت نمی‌دهد با او در مورد چیزهایی در صحبت درآی که باهم توافق دارید مثلاً بگویید: من می‌دانم که شما مسلمان هستید و بر انجام کار خیر اشتیاق دارید. حتماً او خواهد گفت: بله الحمدلله. باز بگویید: شما زن پاکدامنی هستید و خدا را دوست دارید. او می‌گوید: کاملاً اینطور است، الحمدلله. در این هنگام نصیحت را به شکل پیشنهاد ارایه کن: پس چه زیبا بود که شما بیشتر به حجاب‌تان اهمیت می‌دادید و به پرده علاقه و توجه بیشتری نشان می‌دادید! این اسلوب به ما امکان می‌بخشد تا آنچه را از مردم می‌خواهیم به دست آوریم، بدون این که او احساس کنند که تحکمی به او شده است.

بارقه…

«می‌توانی عسل بخوری، بدون این که کندو را بشکنی».

سایت خانواده خوشبخت

BlestFamily .Com 

=================

بر گرفته شده از کتاب: استمتع بحیاتک، تألیف: دکتر محمد بن عبدالرحمن العریفی، مترجم: محمد حنیف حسین زایی.

]]> http://nosrat-aloloum.com/?feed=rss2&p=3311 0 http://nosrat-aloloum.com/?p=3258 http://nosrat-aloloum.com/?p=3258#respond Wed, 03 Jun 2015 09:59:33 +0000 http://nosrat-aloloum.com/?p=3258 وَعَنْ أبی یَزِیدَ مَعْنِ بْن یَزِیدَ بْنِ الأَخْنسِ رضی الله عَنْهمْ، وَهُوَ وَأَبُوهُ وَجَدّهُ صَحَابِیُّونَ، قَال: کَانَ أبی یَزِیدُ أَخْرَجَ دَنَانِیرَ یَتصَدَّقُ بِهَا فَوَضَعَهَا عِنْدَ رَجُلٍ فی الْمَسْجِدِ فَجِئْتُ فَأَخَذْتُهَا فَأَتیْتُهُ بِهَا. فَقال: وَاللَّهِ مَا إِیَّاکَ أَرَدْت، فَخَاصمْتُهُ إِلَى رسول اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَیْهِ وسَلَّم فَقَالَ: «لَکَ مَا نویْتَ یَا یَزِید، وَلَکَ مَا أَخذْتَ یَا مَعْنُ » رواه البخاری.

 از ابو یزید معن بن یزید بن الاخنس رضی الله عنه روایت شده که:

خود و پدر و پدربزرگش همه صحابی بودند،گفت: پدرم ابویزید بمنظور صدقه دادن چند دیناری را نزد شخصی در مسجد گذاشت تا آن را برای نیازمندی صدقه دهد، سپس من آمده و آن مبلغ را گرفتم و نزد پدرم آوردم، پدرم گفت: بخدا من نخواستم که این پول برای تو داده شود و من بحضور پیامبر صلی الله علیه وسلم آمده با پدرم در این مورد، مخاصمه و از او پیش پیامبر صلی الله علیه وسلم شکایت بردم، آنحضرت صلی الله علیه وسلم فرمود که: ای یزید تو بر اساس نیت خویش اجر داده می شوی، و تو ای معن صاحب پولی هستی که گرفته ای.

ش: درین حدیث اشاره است به روا بودن فخر کردن به مواهب پروردگارو صحبت نمودن از نعمت رب الجلیل و هم روا بودن رفتن نزد حاکم چنانچه دعوی میان پدر و پسر هم باشد و اینکه مطلق این کار عقوق و نافرمانی بشمار نمی رود و هم اینکه نماینده گرفتن در صدقه دادن و بخصوص در صدقهء نافله جواز دارد و هم اینکه صدقه دهنده به طبق نیت خویش مزد داده می شود، خواه به مستحق برسد یا خیر.

]]> http://nosrat-aloloum.com/?feed=rss2&p=3258 0 http://nosrat-aloloum.com/?p=2926 http://nosrat-aloloum.com/?p=2926#respond Wed, 05 Nov 2014 02:11:53 +0000 http://nosrat-aloloum.com/?p=2926 روش های افزایش رزق و روزی

 index

صله رحم (سرزدن به نزدیکان) باعث روزی است:

عَنْ أَنَسِ بْنِ مَالِکٍ رضی الله عنه قَالَ: سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم یَقُولُ: «مَنْ سَرَّهُ أَنْ یُبْسَطَ لَهُ فِی رِزْقِهِ، أَوْ یُنْسَأَ لَهُ فِی أَثَرِهِ، فَلْیَصِلْ رَحِمَهُ». (بخارى: ۲۰۶۷)

یعنی: انس بن مالک رضی الله عنه می گوید: شنیدم که رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: «هرکس که می خواهد روزی اش زیاد گردد و عمرش طولانی شود، باید که صله رحم داشته باشد.

دعایی  که باعث زیاد شدن معامله و افزایش روزی شود:

«اللَّهُمَّ إِنِّیْ أَسْأَلُکَ عِلْماً نَافِعاً، وَرِزْقاً طَیِّباً، وَعَمَلاً مُتَقَبَّلاً». [هنگام صبح آن را بخواند].

سوره واقعه : از رسول اکرم (ص) روایت است هرشب بایقین وتدبر تلاوت این سوره فقر و فاقه را از انسان دور می کند.(ابن السنی)(بعبارتی هرکس بعد از مغرب سوره واقعه راتلاوت کند رزق او افزایش می یابد) .

کسی که سوره فلق را بخواندهمانند باران برایش روزی می رسد.

(بار الها! از تو علم سودمند، رزق پاک و عمل مقبول مسألت مى نمایم).

]]> http://nosrat-aloloum.com/?feed=rss2&p=2926 0 http://nosrat-aloloum.com/?p=2921 http://nosrat-aloloum.com/?p=2921#respond Tue, 04 Nov 2014 02:33:48 +0000

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار