مرد بود ومردمی؛ یادداشتی درباره علی اوسط هاشمی

تبلیغات

مرد بود ومردمی؛ یادداشتی درباره علی اوسط هاشمی

Article Image

ثناءالله شهنواز

چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶، آیین تکریم جناب آقای علی اوسط هاشمی در مقام استاندار پیشین، و معارفه جناب آقای دانیال محبی (ملایی) در مقام استاندار جدید، در تالار بزرگ دانشگاه سیستان و بلوچستان با حضور وزیر کشور و اقشار مختلف مردم استان برگزار شد.

حضور پرشور و کم سابقه اقشار مختلف مردم استان از علما، نخبگان، معتمدین، جوانان، زنان و بسیار از شخصیتها و افراد، پیام روشنی داشت و بیش از آنکه در استقبال از معارفه استاندار جدید باشد، در تکریم و تقدیر از مردی بود که در دوره چهارساله استانداریش در سیستان و بلوچستان، تجربه ای نیکو و ارزشمند از حکمرانی خوب در این استان رقم خورد.

چهار سال پیش وقتی جناب آقای علی اوسط هاشمی به این استان آمد و سکان استانداری سیستان و بلوچستان را به دست گرفت؛ در آن روزها مردم ما شناخت زیادی از ایشان نداشتند و گمان نمی کردند که این مرد تفاوت چندانی با استانداران پیشین داشته باشد؛ زیرا در هشت سال پیش از آن، افرادی بر این مسند نشسته بودند که به گمان خود و اطرافیانشان، از تبار از ما بهتران بودند و آمده بودند تا حق خود و حکومت را از مردم بستانند. بر این اساس، به نام ایجاد امنیت،  فضای امنیتی را در استان حاکم و تشدید کردند. بر مرزها دیوار کشیدند و کانال حفر کردند. به جای تقویت حس ملی و ایرانیت در بین مردم استان، در پی سلب هویت ایرانی از شمار قابل توجهی از مردم وابسته به طوایف بومی این استان افتادند.

به جای ایجاد اعتماد در بین مردم و حکومت، بذر تردید، اضطراب و بی اعتمادی کاشتند. بزرگانشان را قدر نکردند و بر صدر ننشاندند و بر جوانان و نسل جدیدشان ترحم نکردند. خاصه اینکه تبعیض قومی و مذهبی که درد مزمنی در این استان بود، با تعیین استانداری از میان یک اقلیت و وابسته به جناح و افرادی تنگ نظر، فرصت طلب و تمامیت خواه، و ناآشنا با آداب حکمرانی و مردمداری، روز به روز اوضاع وخیم تری یافت و نزدیک بود صحنه استان به جنگ قومی و مذهبی در بین مردم استان تبدیل شود.

اکثریت مردم استان در فضایی سنگین و هوایی رقت بار تنفس می کردند، اما با بزرگواری و شرافت نفس، امیدشان را از دست ندادند و پس از هشت سال، با حضور پرشور و حماسی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، در کنار دیگر مردم ایران، به دکتر حسن روحانی رأی دادند تا فضای تنفس تازه ای را در استان و کشور رقم بزنند.

در این فضای تازه و فصل جدید حکمرانی در کشور، استان سیستان و بلوچستان میزبان مردی در قامت والی و استاندار بود که قبل از هر چیز، مرد بود و مردمی. اخلاق، ادب، شرافت، مردمداری، سخن نیکو، حسن مدیریت، و باورش به کرامت انسانی، همراه با نگاه ملی و توسعه محور با محوریت توسعه انسانی و تکریم مردم، چهار سال پر امید و پر نشاط را در این استان رقم زد و الگویی نیکو و ارزشمند را از حکمرانی خوب به بار آورد.

ابرهای سنگین و پر هزینه امنیتی بودن استان را کنار زد و با اعتماد به مردم و باور به سرمایه تکریم و همراهی و همدلی با مردم، امنیت را در دسترس قرار داد و توسعه بخشید.

مرزهای خاکی و آبی استان را به جای تهدید، فرصت دید، و تلاش کرد از ظرفیت آنها برای توسعه استان و قرار گرفتن آن در مدار توسعه ملی و منطقه ای بهره ببرد.

به کشورهای همسایه سفر کرد و بنیاد اعتماد، همکاری و تعامل مثبت را استوار ساخت، و در استان پذیرای هیئت های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و… از کشورها و ایالت های همجوار بود.

هویت ملی و ایرانیت را در بین مردم استان تقویت کرد و جفایی را که بر عده ای از مردم استان رفته بود و هویتشان سلب و یا تعلیق شده بود و یا به دلیل کوتاهی خودشان هویت خود و فرزندانشان تاکنون ثبت نشده بود، در مدار تثبیت و تقویت هویت ملی قرار داد.

بزرگان، علما و معتمدین تکریم شدند، و جوانان و نسل جدید اعتبار و امید یافتند.

پایه های تبعیض قومی و مذهبی تضعیف شد و بر حقوق شهروندی و شایسته سالاری تأکید و گاه اصرار شد.

در نتیجه این شیوه حکمرانی و مردمداری، امروز که جناب آقای علی اوسط هاشمی از این استان می رود، دل بسیاری از مردم استان را با خود می برد، و از سویی بخشی از وجود و مهرش را اینجا و به ویژه در دل مردم استان جا می گذارد.

برای ایشان آرزوی سلامتی و عزت و کامروایی داریم و باور داریم که ایشان در هر جای کشور عزیزمان باشند و در هر منصب و موقعیتی قرار گیرند، سرمایه ای برای مردم این استان و مردم شریف آن خواهند بود و خیرشان همواره جاری خواهد بود. ان شاءالله

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار