تبلیغات

نگاهی به جاذبه های گردشگری بافق یزد

Article Image

جاذبه های گردشگری بافق را با دقت به موقعیت جغرافیایی‌اش می‌توان جزو جاذبه های طبیعی دانست؛ کویر درانجیر یکی از جاذبه های گردشگری بارز بافق هست.

بافق مرکز شهرستان بافق، یکی از شهرهای استان یزد درون ایران هست. شهرستان بافق از شرق با شهرستان بهاباد و از جنوب با استان کرمان هم‌جوار هست. بزرگ‌ترین شوره‌زار استان یزد که براثر شوراب‌های رودخانه شور ایجادشده هست کویر درانجیر نام دارد، که درون شمال غربی بافق قرار دارد. درون این مطلب نگاهی به مهم‌ترین جاذبه های گردشگری بافق انداخته‌ایم.

موقعیت جغرافیایی شهر بافق بر روی نقشه

۱. کویر و بیابان درانجیر

کویر بافق درون فرو رفتگی مشرق یزد که درون واقع فرو رفتگی اصلی کویر یزد می باشد قرار گرفته هست. رودخانه های اصلی این کویر به بخش جنوبی وارد شده و مخروط افکنه های حاشیه ای و به طور معمول سفید رنگ اطراف این کویر نشان دهنده شوری قابل دقت زمینهای اطراف این کویر می باشد . طول کویر بافق درون حدود ۷۵ کیلومتر و عرض اين درون حدود ۲۰ کیلومتر بوده و مساحت اين درون حدود ۷۵۰ کیلومتر مربع می باشد. ۶۰ درصد از اين را زمینهای رسی و ۴۰ درصد از اين را نمکزار وسیعی پوشانده هست.

زمینهای رسی بخش جنوبی و شمال غربی این کویر را پوشانده اند. رودخانه های جنوبی سبب تراکم زیاد گیاهان شور زیست درون قسمت جنوبی این کویر شده اند، درون حالی که درون قسمتهای شمالی و یا نزدیک سطح نمکزار به علت افزایش شوری زمین گیاهی مشاهده نمی شود. نمکزاری درون قسمت شمالی کویر قرار گرفته که تقریبا تمام عرض کویر را از شرق به غرب قطع می کند. سطح این نمکزار را لکه های متحد المرکزی همراه با حوزه های کوچک باتلاقی می پوشاند که درون بعضی نقاط به وسیله نمک جديد پوشیده شده هست. با دقت به اینکه لبه های این قشر نمکی بطور موضعی شکسته و یا اینکه به طرف بالا برگشته، می توان تصور نمود که نمکزار فعلی بر روی سطح آب فوق العاده کم عمقی شناور بوده و یا بر روی لجن اشباع شده ای بستر گرفته هست. به دلیل وجود رطوبت درون زیر قشر نمکی، رانندگی بر روی این کویر بشدت خطرناک و درون بعضی قسمتها غیر ممکن هست.

کویر و بیابان درانجیر- تصوير کویر و بیابان درانجیر

کویر و بیابان درانجیر نزدیک به شهر بافق

۲. شن‌های روان صادق آباد

یکی از جالب ترین جاذبه های توریستی بافق تپه های شن های روان که با وسعت بیش از ۱۵۰۰ هکتار و ارتفاع بیش از ۵۰ متر درون فاصله ۱۷ کیلومتری بافق درون حاشیه روستای صادق اباد قرار دارد. محلی ها این منطقه رو به اسم « ریگ صادق آباد » می شناسند.

شن‌های روان صادق آباد- تصوير شن‌های روان صادق آباد

شن‌های روان صادق آباد یکی از جاذبه های گردشگری بافق

۳. مسجد جامع بافق

مسجد جامع بافق از قدیمی ترین مساجد این شهرستان با سبک معماری بسیار زیبا درون عصر صفوی بنا شده و درون اصطلاح مردم به این مسجد، مسجد جمعه گفته می شود. این شاهکار معماری درون دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده که قسمت تابستانی اين شبستانی با بادگیرهای بزرگ به سبک مسجد جامع کبیر یزد و درون دو ردیف با پایه های محکم بنا شده که سقف اين درون ابتدا دولایه بوده که امروزه تخریب و مسجد نوساز دیگری به سنگ نوین بنا شده هست. درون پیشانی این بنا و شبستان اين کاشی کاری قاجاری هست و مؤسس و بانی اولیه اين فردی به نام ملا محمد باقر می باشد. 

مسجد جامع بافق- تصوير مسجد جامع بافق

نمای درونی مسجد جامع بافق

۴. چنار تاریخی روستای باجگان

چنار تاریخی روستای باجگان از درختان کهنسال هست که درون ارتفاع دو هزار و ۴۰۰ متر از سطح دریا و درون ۱۰۰ کیلومتری جنوب شرق بافق درون منطقه باجگان قرار گرفته قدمتی حدود یکهزار سال دارد و ارتفاع اين ۳۴ متر می رسد. این درخت تک پایه بوده و از نظر ظاهری تقریباً سالم و دارای ۳ شاخه قطور هست که محیط هرکدام بالغ بر ۵.۲ متر هست. ارتفاع تشکیل تاج این درخت ۳ متر و محیط بقیه اين ۶.۷ متر و قطر حدودی تاج اين ۲۹ متر می باشد. 

چنار تاریخی روستای باجگان- تصوير چنار تاریخی روستای باجگان

بازدیدکنندگان از چنار تاریخی روستای باجگان

۵. قلعه باقر آباد بافق

قلعه باقر آباد به دستور عبدالرحیم خان فرزند محمد تقی خان بافقی با حفر قنات درون سال ۱۳۲۰ ه.ق درون سه مرحله ساخته شد، که ابتدا برج شمالی را ساختند و بعد قسمت برج جنوبی که ده سال بعد ساخته شده هست. درون سال ۱۲۹۸ هجری شمسی به علت هرج و مرج درون کشور مردم روستا دور قلعه را حصار کشیدند. این قلعه با مصالح خشت و گل بنا شده و برج شمالی قلعه با ارتفاع ۸ متر دارای ۲ طبقه،۳ سنگ انداز و ۱۴۰ تیر انداز می‌باشد.

 قلعه باقر آباد بافق- تصوير قلعه باقر آباد بافق

نمای بیرونی قلعه باقر آباد بافق

۶. روستای بهاباد

بیشتر مردم این شهرستان به کشاورزی و دامپروری مشغول بوده و دین مردم، اسلام (شیعه) می‌باشد.بهاباد به نقل از «مقدسی» درون ۱۱۰۰ سال قبل شهری آباد با باغات بسیار و خوش آب و هوا بوده‌هست که توتیای اين به شهرهای دیگر صادر می‌شده‌هست.درون زمان مغول‌ها این شهر به کلی نابود شده و دوباره بازسازی شده‌هست این شهر درون حدود ۷۰۰ سال قبل درون زمان سلطنت آل مظفر ولایت مستقلی به نام ولایت بهاباد بوده‌هست مردم غیور اين درون حدود ۳۰۰ سال قبل درون قلعه بهاباد درون مقابله با محمود افغان آنها را متحمل شکست سختی می‌کنند.

روستای بهاباد- تصوير روستای بهاباد

یکی از مکان‌های تاریخی روستای بهاباد

پیشنهاد گلچین سانگ

درون مسافرت به شهر بافق، درون کنار جاذبه های گردشگری اين، از محصولات محلی و سنتی و  سوغاتی شهر نیز خریداری کنید. 

منابع: سیری درون ایران، همگردی، ویکی پدیا، ایرنا

گروه گردشگری گلچین سانگ

لینک کوتاه مطلب : http://gulchinsong.ir/?p=87

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار