تبلیغات

تداوم پاکسازی قومی مسلمان آراکان در میانمار

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از خبرگزاری آناتولی گزارش داد، گزارش نهادهای مختلف بین‌المللی نشان می‌دهد که پاکسازی قومی و خشونت علیه مسلمانان روهینگیایی در ایالت آرکان میانمار از سال ۱۹۷۰ میلادی به این‌سو، باعث مهاجرت اجباری بیش از ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار مسلمان آراکانی شده است.
بر اساس گزارش‌ سازمان جهانی مهاجرت سازمان ملل (IOM)، طی این مدت ۴۰۰ هزار نفر از این پناهجویان به بنگلادش، بیش از ۳۰۰ هزار نفر به پاکستان، ۳۰۰ هزار نفر به عربستان سعودی، بیش از ۱۰۰ هزار نفر به مالزی، ۱۰ هزار نفر به هندوستان و حدود ۵۵ هزار نفر دیگر به دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس مهاجرت کرده‌اند.
البته علیرغم این مهاجرت‌های اجباری، افزایش جمعیت در میان مسلمانان باعث حفظ موجودیت آنها در اراکان شده است.
بر اساس گزارش اداره کل حفاظت مدنی و کمکهای بشردوستانه اروپا وابسته به کمیسیون اتحادیه اروپا، جمعیت مسلمانان آراکانی در این ایالت در اوایل سال ۲۰۱۷ حدود ۸۰۰ هزار نفر پیشبینی می شود.

گفتنی است ارتش میانمار از تاریخ ۲۵ آگوست تاکنون به بهانه «مبارزه با شبه نظامیان مسلح» منطقه آراکان را هدف حمله قرار داده است. در این حملات هزاران غیرنظامی جان باخته و حدود ۲۰۰ روستا توسط ارتش و بوداییان افراطی به آتش کشیده شده است.
بر اساس اعلام کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، تعداد مسلمانان آراکانی که از تاریخ ۲۵ اوت سال جاری تاکنون از خشونت ارتش میانمار و بودائیان افراطی فرار کرده و به اردوگاه‌های بنگلادش پناه برده اند به ۶۰۳ هزار نفر رسیده است، براین اساس تعداد کل پناهجویان آراکانی حاضر در بنگلادش به یک میلیون نفر رسیده است.
از سوی دیگر از سال ۱۹۷۰ تاکنون، جمعیت ۱٫۹ میلیونی مسلمانان آراکان به کمتر از ۲۰۰ هزار نفر سیده است. این در حالی است که انتظار می رفت در طی این سالها جمعیت مسلمانان آراکانی به میلیونها تن برسد اما در پی خشونت‌های ارتش میانمار و بوداییان افراطی این میزان با کاهش شدید روبرو شد.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار