تبلیغات

تاکتیک دفاعی و جنگ درون شهری داعش

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_isi1508358404.jpg

اساس نیوز : مطلبی که ترجمه و تقدیم شما می شود نگاهی دارد به تاکتیک دفاعی و جنگ درون شهری داعش در سوریه و عراق :

اساس نیوز / روزنامه "karar" چاپ ترکیه : ماجرای سه و نیم ساله خلافت داعش , پس از شکست در رقه به پایان خود نزدیک می شود . اما این ماجرا باعث شد تا داعش از "القاعده ی عراق" بودن خارج شود و به تهدید درجه اول در دنیا تبدیل شود . داعش از طریق پرستیژ و اعتبار خلافتی که با استفاده از خلاء قدرت در سوریه و عراق اعلام کرده بود به جهار گوشه جهان گسترش یافت .

داعش پس از تصرف موصل در ژوئن سال 2014 اعلام خلافت کرد و نام خود را به اسم " دولت اسلامی " تغییر داد . شهر رقه در سوریه نیز پایتخت این دولت اعلام شده بود . داعش و گروه های مخالف دولت سوریه در ماه مه سال 2013 با همدستی یکدیگر رقه را از دست نیروهای دولتی خارج کرده تحت کنترل خود درآوردند , سپس داعش این منطقه را از گروه های دیگر پاکسازی نمود و بطور کامل حاکمیت منطقه را در دست گرفت . رقه , پایتخت کوتاه عمرترین دولت خلافت , به مدت چهار و نیم سال تحت کنترل داعش بود . نیروهای دموکراتیک سوریه با پشتیبانی آمریکا , عملیات آزادسازی رقه را که در ماه ژوئن آغاز کرده بودند در هفدهم ماه اکتبر به پایان رساندند. اکنون دیگر بغیر از چند دهات در مرز سوریه و عراق , مناطق مسکونی مهمی در دست داعش باقی نمانده است . این گروه به اعتبار اراضی هایی که تحت کنترل گرفته بود اعلام خلافت را برای خود مشروعیت بخشیده بود اما با از دست دادن این اراضی , داعش طبعاً مجبور خواهد شد پایان خلافت را اعلام نماید . اما این به معنی پایان کامل داعش نیست . تصور بر این است که این گروه به تاکتیک های چریکی روی بیاورد .

اما این ماجرای سه و نیم ساله خلافت , نقطه عطفی برای داعش بود . زیرا داعش که تا پیش از جنگ سوریه فقط یک گروه تروریستی در عراق محسوب می شد با اعتباری که از طریق اعلام خلافت کسب نموده بود به چهار گوشه جهان گسترش یافت .این گروه  با پشت سر نهادن القاعده که زمانی خود جزئی از آن بود به تهدید شماره یک جهان ارتقاء یافت . در کشورهایی همچون آمریکا , فرانسه , آلمان , انگلستان , روسیه و ترکیه عملیات های بزرگ تروریستی انجام داد و در کشورهایی همچون افغانستان , یمن , فیلیپین و مصر نیز اعلام ولایت نمود. یعنی اینکه گروه داعش , از جنگ سوریه که باعث خلاء قدرت شده بود برای تصرف اراضی و گسترش یافتن در جهان استفاده نمود . با نگاه به نشریات رسمی داعش می توان فهمید که این گروه بر این موضوع آگاهی داشت که اراضی اشغال شده به مدت طولانی در کنترل این گروه باقی نخواهند ماند و از همان ابتدا به فکر تحکیم مواضع دفاعی درون شهرها بوده است . به بیان دیگر , هدف اساسی این گروه که در عرض سه و نیم سال باعث کشته شدن ده ها هزار انسان شد پروپاگاندا (تبلیغات) و گسترش یافتن بوده است .

شهرهای ویران شده توسط داعش

در پروپاگاندای داعش , جنگ درون شهری از اهمیت خاصی برخوردار است . این گروه در نشریات و رسانه های خود درحالیکه از جنگجویان خود می خواهد تا آخرین نفر به جنگ ادامه دهند , ضمن تعالی بخشیدن به قربانی کردن هزاران تن از شبه نظامیان خود ,  از تلفات سنگینی که به طرف مقابل وارد کرده به خود می بالد . پیش از داعش , آلمان نازی این استراتژی را بکار برده بود .

نازی ها که در ماه های اول جنگ جهانی دوم بخش اعظمی از اروپا را به سرعت فتح کرده بودند در استالینگراد توسط نیروهای شوروی متوقف شدند . در جنگی که در ماه اوت سال 1942 میلادی آغاز گردیده بود آلمانی ها که شهر استالینگراد را بطور کامل تصرف نموده بودند به دلیل حملات نیروهای شوروی , مجبور به عقب نشینی شدند . استالینگراد اولین جایی بود که آلمان نازی استراتژی " شهر قلعه ای " را در آنجا به اجرا درآورد . این استراتژی بر ایجاد مواضع دفاعی در درون شهر و جنگ خانه به خانه متکی بود . آلمانی ها تا هشتم ماه مه سال 1945 که برلین , آخرین قلعه آنها سقوط کرد در پانزده قلعه در مقابل متفقین مقاومت نمودند. در جنگ برلین از هر دو طرف , نظامی و غیرنظامی بیش از 350 هزار نفر کشته شدند .

پس از گذشت بیش از نیم قرن , داعش نظیر همان استراتژی را به اجرا درآورد. این گروه که در اکتبر سال 2014 تقریبا تمامی شهر کوبانی را که در کنترل گروه کردی "PYD" بود به تصرف خود درآورده بود اما با حملات این نیروها که با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف همراه بود مجبور شد عقب نشینی کند . کوبانی در ژانویه سال 2015 بطور کامل از داعش پاکسازی شد . کوبانی اولین حلقه " قلعه شهرهای" داعش بود . داعش بعدها جنگ درون شهری را به کررات در شهرهای مختلف ادامه داد.

موصل

موصل که بزرگترین شهر تحت تصرف داعش بود صحنه شدیدترین جنگ درون شهری شده بود. در این شهر , حدود چهار هزار شبه نظامی داعشی , در مقابل نیروی یکصد هزار نفری ارتش عراق که از پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف برخوردار بود چندین ماه مقاومت نمودند . گروه داعش در ماه ژوئن سال 2014 فقط پس از یک هفته درگیری توانسته بود موصل را تصرف کند و بعدها اعلام خلافت نماید.

b_400_400_16777215_10_images_19kr10isid5musul.jpg

الباب

بعد از اینکه گروه "PYD" منبیج را تحت کنترل درآورد ترکیه و نیروهای ارتش آزاد سوریه که تحت حمایت ترکیه است برای جلوگیری از اتصال کانتون های داعش به یکدیگر , عملیات الباب را آغاز نمودند . در این عملیات که سه و نیم ماه طول کشید بیش از هزار نفر از نیروهای ارتش آزاد و داعش و 59 نظامی ترک کشته شدند.

b_400_400_16777215_10_images_19kr10isid4elbab.jpg

سرت

شهر بندری سرت در لیبی نیز به شکلی مشابه توسط نیروهای تحت حمایت آمریکا تحت کنترل گرفته شد.اگرچه عملیات آزادسازی شهر سرت در لیبی به دلیل همزمانی با عملیات های آزادسازی رقه و الباب از نظرها به دورماند اما آمار تلفات بسیار سنگین بود.از دو طرف جنگ بیش از ده هزار تن کشته و زخمی شدند و 35 هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شدند.

b_400_400_16777215_10_images_19kr10isid3sirte.jpg

منبیج

شهر منبیج نمونه اولین شهری بود که داعش تاکتیک دفاعی مبتنی بر تله های انفجاری , خودروهای بمب گذاری شده , حملات انتحاری و تونل ها را بکار برده بود. نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا پیش بینی کرده بود که عملیات آزادسازی منبیج سه هفته طول خواهد کشید اما این جنگ سه ماه به درازا کشید . حدود یکهزار تن از نیروهای دموکراتیک سوریه کشته شدند و گروه "PYD" به غرب رود فرات عبور کرد.

b_400_400_16777215_10_images_19krr10menbic.jpg

ماراوی

به هنگامی که عملیات موصل ادامه داشت داعش شهر ماراوی فیلیپین را که محل سکونت مسلمانان بود در عرض یک روز به تصرف خود درآورد و جهانیان را حیرت زده نمود . روش تصرف این شهر نیز دقیقا همانند تصرف موصل بود . اگرچه عملیات پنج ماهه به پایان رسیده اما درگیری ها هنوز هم ادامه دارد.

b_400_400_16777215_10_images_19kr10isid1marawi.jpg

تاریخچه داعش

--داعش در سال 1999 میلادی تحت نام " جماعت توحید و جهاد " توسط ابو مصعب الزرقاوی بنیان نهاده شد . با القاعده بیعت نمود و در سال 2003 علیه اشغالگری آمریکا به مبارزه برخاست.

--این گروه در سال 2006 , نام خود را به دولت اسلامی عراق تغییر داد و علیه دولت شیعی و شیعیان عراق به انجام حملات پرداخت.

--در سال 2010 , ابوبکر البغدادی رهبر گروه شد . با خروج نیروهای آمریکایی از عراق , دوره جذب نظامیان و مسئولین سرویس اطلاعاتی رژیم ساقط شده بعث به گروه نیز آغاز شد .

--در آوریل سال 2013 این گروه که وارد جنگ سوریه شده بود نام خود را به دولت اسلامی عراق و شام (داعش) تغییر داد.

--در ژوئن سال 2014 پس از اشغال موصل اعلام خلافت کرد.

--در سپتامبر سال 2014 , ائتلاف بین المللی با رهبری آمریکا تشکیل گردید.

--پسروی داعش در اکتبر سال 2014 با جنگ کوبانی آغاز شد . آزادسازی کوبانی , اولین پیروزی نیروهای ائتلاف بین الملل علیه داعش بود .

--داعش در سال های 2015 و 2016 , کنترل خود بر شهرهایی نظیر الرمادی , فلوجه , بیجی , تکریت را از دست داد . در سوریه نیز بخش وسیعی از اراضی تحت کنترل خود را ازدست داد و با عملیات سپر فرات نیروی ترکیه , این گروه از مرزهای ترکیه نیز دور شدند.

--داعش در این مدت در خارج از سوریه و عراق بیش از یکصد حمله تروریستی انجام داد.

25/580

منبع: "karar"

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار