تبلیغات

از دانش‌آموختگان و حافظان قرآن مدرسه دینی فاروق اعظم سورو-زرآباد تجلیل شد

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از سنی‌آنلاین، در این همایش که اقشار مختلف مردم اعم از علما، طلاب، دانشگاهیان، فرهنگیان و مسئولین استانی حضور داشتند، از ۱۲ خواهر فاضله و ۵ حافظ قرآن مدرسه دینی فاروق اعظم سورو تقدیر شد.
مولانا محمدکریم صالح، مولانا محمدعثمان، شیخ محمدصالح پردل، مولوی عبدالواحد بزرگزاده، مولانا محمدحسین گرگیج و شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید از سخنرانان برجسته این همایش بودند.
بخشدار و شهردار زرآباد نیز در همایش مذکور سخنرانی کردند.

مولانا محمدعثمان، مدیر حوزه علمیه مدینه‌العلوم خاش در سخنانی، به بیان اهمیت «عبادت» و «اخلاص» پرداخت. ایشان «استعانت» را «فرد اعلای عبادت» دانست و خاطرنشان کرد: عبادت و استعانت مخصوص الله تعالی است و باید فقط برای الله تعالی انجام شوند.

شیخ محمدصالح پردل، خطیب برجسته استان هرمزگان نیز در این همایش به ایراد سخن پرداخت. وی بر لزوم توجه به ابعاد مختلف شخصیت انسانی تاکید کرد و گفت: هر انسانی در قالب خود ۳ بُعد دارد: ۱- بعد فکری؛ ۲- بعد جسمی؛ ۳- بعد روحی و روانی. «بُعد فکری» با مطالعه کتاب‌های مفید که قرآن متعالی‌ترین کتاب است، «بُعد جسمی» با ورزش و «بُعد روحی» با فکر، عقیده سالم و عبادت تغذیه می‌شود.
شیخ پردل در ادامه افزود: از سوی دیگر انسان دارای دو بُعد دیگر هم است: ۱- بُعد اجباری؛ یعنی پیر شدن و مردن در اختیار خود انسان نیست و در این بُعد با سایر مخلوقات یکسان است. ۲ـ بُعد اختیاری؛ یعنی قدرت تشخیص خوب از بد. گروهی از انسان‌ها در این بُعد، متمرد و سرکش می‌شوند و گروهی دیگر فرمانبردار و مطیع دستورات الهی.
خطیب برجسته اهل‌سنت کشور در ادامه، داشتن مطالبات را «حق قانونی» دانست و گفت: اهل‌سنت جزو گروهی است که بیشترین شعارهای نظام را پیاده می‌کنند و با نظام همراه هستند، در این بین، اگر گاهی مطالباتی هم داشته باشند این حق قانونی‌شان است.
وی همچنین از اینکه فرزند یک مقتول «به‌خاطر خدا» و «به‌خاطر حضور مولانا عبدالحمید در منزلش» از قصاص قاتل پدرش در گذر کرده بود، اظهار خرسندی و خوشحالی کرد.

مولانا محمدحسین گرگیج، امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر نیز در این همایش، «قتل ناحق» را به شدت مورد نکوهش قرار داد و گفت: قرآن مجید برای کسی که یک مومن را به ناحق به قتل برساند چندین عذاب در نظر گرفته است؛ وارد جهنم می‌شود، برای همیشه در آن می‌ماند، مستحق غضب و لعنت خدا می‌شود و خدا برای او عذاب دردناکی آماده کرده است.
مولانا گرگیج خاطرنشان کرد: بر کشتن دیگران جرأت نداشته باشید که عرصه‌ی توبه بر شما تنگ شود، اما در صورتی که فردی مرتکب قتل شد، در عفو و بخشش و صلح اجر و پاداش بسیار زیادی‌ست، اما خداوند برای «انتقام» پاداشی در نظر نگرفته است.

مولانا عبدالحمید، مهمان و سخنران ویژه همایش دانش‌آموختگی مدرسه علوم دینی فاروق اعظم سورو- زرآباد بودند. ایشان «اسلام»، «قرآن» و «سنت» را مهمترین عوامل و راه‌های نجات ملت‌های توسعه‌یافته دانستند و گفتند: ملت‌های توسعه‌یافته باید هدایت و راهنمایی را از قرآن و سنت فرا بگیرند تا به سعادت و خوشبختی برسند.
ایشان ادامه دادند: ما با تمام انسان‌های دنیا پیوند «اخوت انسانی» داریم و همه آنان را به‌سوی ثروت و سرمایه‌ای بسیار بزرگ که «دین اسلام» است دعوت می‌دهیم؛ سرمایه‌ای که هر کس به‌معنای واقعی به آن چنگ بزند هیچ ترس و غمی او را تهدید نخواهد کرد. ما مسلمانان بر سر یک گنج بسیار ارزشمند نشسته‌ایم، اما متاسفانه خودمان هم از آن استفاده نمی‌کنیم و با عملکرد نادرست خود مانع استفاده دیگران نیز از این سرمایه می‌شویم.
مولانا عبدالحمید منشأ تمام عذاب‌ها و پریشانی‌ها را «دوری از خدا» و «فاصله گرفتن از قرآن و سنت» دانستند و گفتند: الله تعالی از ما انتظار دارد در عملکردمان تجدیدنظر کنیم و احکام الهی را به بهترین وجه و با بهترین اخلاص در زندگی خودمان پیاده کنیم.
مدیر دارالعلوم زاهدان همچنین والدین را به «برنامه‌ریزی» و «سرمایه‌گذاری» برای تعلیم و آموزش فرزندان‌شان تاکید و توصیه کردند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار