تبلیغات

گزارشی از همایش دانش‌آموختگی مجتمع دینی نعمان‌بن‌ثابت ساربوگ

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از «سنی‌آنلاین»، در این همایش که مولانا عبدالحمید، مولانا محمدحسین گرگیچ، شیخ محمد صالح پردل، مولوی فضل‌الرحمن کوهی، مشاور استاندار در امور مذاهب و اقوام و فرماندار شهرستان قصرقند و سایر اقشار مردم حضور داشتند، از ۱۶ دانش‌آموخته خواهر و ۳ حافظ کلام‌الله مجید پسر تجلیل شد.
مولانا عبدالحمید میهمان ویژه همایش از زاهدان، مولانا محمدحسین گرگیچ امام‌جمعه اهل‌سنت آزادشهر، شیخ محمد صالح پردل از استان هرمزگان، مولوی فضل‌الرحمن کوهی امام‌جمعه پشامگ سرباز و دکتر محسن جهانتیغی مشاور استاندار در امور مذاهب و اقوام، در این همایش معنوی به ایراد سخن پرداختند. همچنین خانم حمیرا ریگی، فرماندار شهرستان قصرقند از مهمانان تشکر و سپاسگزاری کرد.
نعتی در وصف مولانا محمدیوسف حسین‌پور رحمه‌الله، خیرمقدم مولوی فضل‌الله رئیسی، تلاوت کلام‌الله مجید توسط قاری احمد رئیسی، دعا، اقامه‌ی نماز و پذیرایی از دیگر برنامه‌های این جلسه بودند.

 مولانا عبدالحمید: اعتدال با رشد و ترقی در «علم روز» و «علم شریعت» حاصل می‌شود
مولانا عبدالحمید که به‌عنوان مهمان ویژه در همایش تجلیل از خواهران فاضله و حافظان کلام‌الله مجید در ساربوگ حضور یافته بودند، اظهار داشتند: در دنیایی که زندگی می‌کنیم «افراط» و «تفریط» زیاد به چشم می‌آید و «اعتدال» کم است، بسیاری از انسان‌ها خود را چنان در دنیا غرق کرده‌اند که تمام «هم‌وغم»، «دغدغه»، «تلاش» و «آرزوی»شان آبادانی دنیاست و برای آخرت خود، خانواده و خویشاوندان فکر نمی‌کنند.
ایشان ادامه دادند: در دنیا هشت میلیارد انسان هست. بیشترشان هدف زندگی و آخرت را گم کرده‌اند و به جهان آخرت فکر نمی‌کنند. اینها مسیر فطرت را رها کرده و در همین دنیا با مشکلات و سرگردانی مواجه‌اند.
مدیر دارالعلوم زاهدان اضافه کردند: گروهی دیگر از انسان‌ها فکر می‌کنند خدا آنها را فقط برای فکر آخرت خلق کرده است. «استفاده از دنیا»، «پیشرفت دنیوی» و «تحصیل دانشگاهی» را ضرورت نمی‌دانند و برای آموزش فرزندانشان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند. این طرز تفکر اشتباه و گمراهی است. علوم شریعت و علوم دانشگاهی هر دو ریشه در «تعالیم انبیا» دارند. اولین تعلیمی که به آدم علیه‌السلام آموزش داده شد علوم روز بود، چون «عبادت» بدون استفاده از دنیا ممکن نیست. ابتدا خداوند علم روز را به ایشان تعلیم دادند و پس‌ازآن علم شریعت و علم دین.
ایشان رشد و ترقی در «علم روز» و «علم شریعت» را «اعتدال» دانستند و ادامه دادند: استعداد و صلاحیت کسب علوم روز و علوم شریعت در وجود ما به ودیعه گذاشته شده است، نباید این استعداد و ظرفیت را به قبر ببریم. بلکه برای ساختن «دنیا» و «آخرت» از آن استفاده کنیم.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان ادامه دادند: توجه نکردن به «حقوق انسان‌ها»، بی‌اعتنایی به «قرآن» و پشت کردن به «احکام خدا»ست که در دنیا و آخرت مکافات و پیامدهایی دارد.
ایشان خاطرنشان ساختند: خیر و صلاح‌تان را در «وحدت» و «اتحاد» می‌بینم، «اختلاف» برای دنیا و دین‌تان ضرر دارد.
مولانا عبدالحمید در ادامه به درگذشت شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حسین‌پور رحمه‌الله نیز اشاره کردند و گفتند: مولانا حسین‌پور از افرادی بودند که با نفس، جهاد کردند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار